Haber Detayı
02 Aralık 2016 - Cuma 07:45
 
1-7 ARALIK 2016 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HAFTASI
1-7 ARALIK 2016 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HAFTASI / denizli haber / denizli 20 haber
SAĞLIK Haberi
1-7 ARALIK 2016 ACİL SAĞLIK HİZMETLERİ HAFTASI

Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı yaptğı yazılı açıklamada; “Ülkemiz başta depremler olmak üzere sel, toprak kayması, çığ düşmesi gibi doğal afetlere sıkça maruz kalmaktadır. Doğal afetlerin yanı sıra endüstriyel kazalar ve kitlesel olaylar ile acil hastalık ve yaralanma hallerinde hızlı ve etkin müdahale ile ölümlerin önlenmesi ve sakatlıkların azaltılması öncelikli hedeflerimizdendir.

 

Acil Sağlık Hizmetleri, yurt geneline en uç noktalara kadar yayılmış, kesintisiz olarak hizmet veren, il merkezlerindeki Komuta Kontrol Merkezine bağlı olarak çalışan, tüm ilçelerde ve bazı önemli noktalarda kurulmuş istasyonlardan oluşan büyük bir sistemdir.

 

Acil Sağlık Hizmetlerinin amacı, Acil Sağlık Hizmeti ihtiyacı oluşan vatandaşlarımıza günün 24 saatinde ücretsiz olarak 112 acil çağrı hattının aranması halinde en kısa sürede ulaşmak ve en uygun şekilde tedavisinin yapılabileceği bir merkeze ulaştırmaktır. Hastanın durumuna göre, iklim, coğrafi ve trafik vb. koşullar göz önüne alınarak, en uygun ambulans yönlendirilerek 112 Acil Sağlık hizmeti kentsel ve kırsal alanda %100 erişim ile sunulmaktadır.

 

İlimiz geneline dağılan ve her geçen gün yenilenen ve modernize edilen 31 adet Acil Sağlık İstasyonundan oluşan ağı ve profesyonel ekipleri ile acil çağrılara, kent merkezimizde ilk 10 dakikada, kırsal alanlarda ise ilk 30 dakikada ulaşma oranımız % 95’in üzerine çıkarılmıştır. Acil Çağrı Merkezi bünyesinde kurulan komuta Kontrol Merkezimizde 24 saat online takip yapılmakta, dijital sistem ile İlimiz genelinden gelen çağrılar, dijital haritalar üzerinde izlenebilmektedir. Denizli 112 Acil Sağlık Hizmetleri, hastaya ulaşımı ve hasta naklini en hızlı şekilde sağlamak üzere kara ve hava ambulansları ile 2016 yılında bugüne kadar  67.615 hastaya tahliye ve sağlık hizmeti sunmuştur.

 

Mevcut haliyle Denizli 112 bünyesinde; 400’ den fazla yetişmiş personeli, 2 adet Kar Paletli Ambulansı, 1 adet 4 yaralı taşıma kapasitesi olan Ambulansı, 1 adet yoğun bakım ve obez Ambulansı, 2 adet Motosikletli Acil Müdahale Ekibi olmak üzere toplamda 100 adet 112 Ambulansı ile birlikte hizmet verilmektedir.

 

Sağlık Bakanlığımız tarafından sağlık hizmetlerinin ulaşabilirliğinin ve kalitesinin arttırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında acil sağlık hizmetlerinin sunumunda “112 Acil Çağrı Hattının gereksiz aranmasının önlenmesi ve trafikte ambulansın geçiş önceliğine özen gösterilmesi” konularında toplumsal farkındalığın artırılması amacıyla 1 Aralık tarihinin “1.12” şeklinde tarihsel yazımının 112 acil çağrı numarasını işaret etmesi nedeniyle Aralık ayının ilk haftası ülkemizde 112 Acil Sağlık Hizmetleri Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu haftanın kutlanması ile 112 Acil Sağlık Hizmetlerinin tanıtılması, vatandaşların hizmete ulaşmalarının kolaylaştırılması ve gereksiz çağrıların en aza indirilmesi için farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda, ilk müdahalenin hayat kurtarıcı önemi üzerinde durularak vatandaşlarımızın ilk yardım bilincinin gelişmesine katkı sağlanacaktır.

 

İl Ambulans Servisi Başhekimliği bünyesinde hizmet veren Komuta Kontrol Merkezi ve Acil Sağlık İstasyonları ile İlimiz genelindeki hastanelerin Acil Servislerinde 7 gün 24 saat esasına göre özverili bir şekilde görev yapan ve vatandaşlarımıza en kaliteli acil sağlık hizmetini sunmak için her türlü zor şartlarda bile görevlerini fedakârca ve başarı ile yerine getiren acil sağlık hizmetleri çalışanlarımızın“Acil Sağlık Hizmetleri Haftası”nı kutluyor, görevi başında hayatını kaybederek bu uğurda şehit olan mesai arkadaşlarımızı rahmetle anıyorum.

        

 Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: 1-7, ARALIK, 2016, ACİL, SAĞLIK, HİZMETLERİ, HAFTASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir