Haber Detayı
27 Aralık 2016 - Salı 11:33
 
17 Yıl sonra Denizli'de sağlığına kavuştu
denizli haber / denizli 20 haber / 17 Yıl sonra Denizli'de sağlığına kavuştu
SAĞLIK Haberi
17 Yıl sonra Denizli'de sağlığına kavuştu

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi Kliniğine başvuran 41 yaşında ki Bülent Okçu isimli hasta, 17 yıldır yaşadığı ve İzmir ilinde geçirdiği ameliyatlara rağmen iyileşemediği ön çapraz bağ – menüsküs yırtığı hastalığından yapılan ameliyat sonunda kurtuldu.

 

Bülent Okçu, ön çapraz bağ – menüsküs yırtığı rahatsızlığıyla Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi Kliniği’ne başvurdu. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Özer tarafından yapılan muayene ve tetkiklerden sonra hastanın ön çapraz bağ - menüsküs ameliyatı olmasına karar verildi. Ortopedi Kliniği’ne yatırılan Okçu, yapılan ameliyatın sonunda 17 yıldır sakatlanmasından kaynaklı yaşadığı sorunlardan kurtularak eski sağlığına kavuştu.

 

 

Ameliyatı gerçekleştiren Denizli Devlet Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Özer, ön çapraz bağ – menüsküs yırtığı rahatsızlıklarının daha çok sporcularda görüldüğüne dikkat çekerek hasta Bülent Okçu’da başarıyla uyguladıkları tedaviyi şu şekilde anlattı: “Ön çapraz bağ yaralanmaları, genellikle sabit ayak üzerinde ani dönme hareketi sırasında ortaya çıkar. Daha çok sporcularda görülen bir rahatsızlıktır. Sıklıkla sporcunun kendisinin yaptığı bir hareket sırasında olur. Daha nadiren dize gelen doğrudan darbeler, trafik kazaları, yüksekten düşme ve endüstriyel kazalar sonrasında ön çapraz bağ yaralanmaları ortaya çıkabilir. Bu durumda, ön çapraz bağ yaralanmalarına arka çapraz bağ, yan bağlar ve menüsküslerin yaralanmaları da eklenebilir. Dizdeki bir bağın kopması durumudur. Bu rahatsızlığın tedavisi ameliyatla mümkündür ve bu da teknik bir ameliyattır. Hastanemiz Ortopedi Kliniğinde yaklaşık 10 yıldan bu yana bu ameliyatlar başarılı bir şekilde yapılabilmektedir. Denizli Devlet Hastanemiz donanım bakımından bölgede oldukça ileri durumda olup sadece Denizli ve çevre iller değil uzak illerden de hastaların tercih ettiği bir noktaya ulaşmıştır. Bu sporcularımız daha önceleri Denizli’den İzmir, Ankara, İstanbul gibi büyük merkezlere gidip ameliyatlarını olmaktaydılar. 10 yıldan bu yana hastalarımız bu ameliyatları Denizli’de hastanemizde olabilmekte hatta çevre illerden de bu ameliyatı hastanemizde olmuş hastalarımızdan duyarak bizlere başvurmaktadırlar. Bülent Bey de o hastalarımızdan bir tanesidir.  Hastamız Bülent Okçu, daha çok sporcularda görülen ön çapraz bağ – menüsküs yırtığı rahatsızlığıyla daha önce İzmir’de başka bir sağlık tesisinde 2 defa ameliyat olup ancak sağlığına tam anlamıyla kavuşamamıştır. Daha sonra Hastanemize aynı şikayetler ile başvurmuş ve dün yaptığımız başarılı bir ön çapraz bağ - menüsküs ameliyatı ile sağlığına kavuşmuştur. Hastamızı ameliyatın ertesi günü yürütmeye başlıyoruz. Bu ameliyatı olan hastalarımızın profesyonel spor faaliyetlerine dönmeleri yaklaşık 1 yıl sonra olmalıdır. Çünkü o bağın orada kemiklere yapışma dediğimiz süreci uzun sürmektedir.  Ancak basit düz koşular, basit sportif hareketlere 3-4 ay sonra yavaş yavaş başlayabilirler” dedi.

 

 

HALI SAHA YERİNE ÇİM SAHA TERCİH EDİLMELİ

 

Sporcuların bu bağ yaralanmalarını daha çok halı saha denilen yerlerde çok sık yaşadıklarını vurgulayan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Özgür Özer, halı sahaların spor faaliyetleri açısından çok sağlıklı yerler olmadığını ifade etti. Özer: “Halı sahalarda ki sürtünme katsayısı normal çim sahaya göre çok daha yüksek olduğu için bağ yaralanmalarının %80-90’ını halı sahalarda görmekteyiz. Bu yüzden özellikle profesyonel spor yapanların halı sahalarda oynarken biraz daha dikkat etmeleri gerekmektedir” diye konuştu.

 

 

17 YIL SONRA SAĞLIĞINA KAVUŞTU

17 yıl sonra başarılı bir operasyon ile sağlığına kavuşan Bülent Okçu da yaşadığı sevincini şu sözlerle dile getirdi: “Bu dizde bağ yaralanma rahatsızlığım yaklaşık 17 yıl önce başlamıştı. İzmir’de 2 defa operasyon geçirdim. Fakat ikisinde de iyileşme sağlanamadı. Üçüncü kez operasyon olmak istediğimde orada ki doktorum bu operasyonu yapamayacağını hatta bu ameliyatı yaptırmamamı nasılsa sporcu olmadığımı söyledi. Ama benim hayatım inanılmaz derecede kısıtlanmıştı. Çünkü sakat olan bacağımla hiçbir şekilde hareket edemememe, ağrı, bazı günlerde gece yüklendiğimde uyku uyuyamama ve diğer bacağıma fazla yük bindirmekten kaynaklı diğer bacağımda da rahatsızlıklar hmeye başlamıştım. Ameliyattan açıkçası artık korkuyordum. Bu operasyon herkesin ben yaparım diye yola çıktığı ama yaşadığım tecrübelerden de gördüm ki herkesin yapamayacağı bir ameliyatmış. Doktorumuz Özgür Beyin ismini burada tedavi gören diğer hastalardan duyarak İzmir’den Denizli Devlet Hastanesi’ne geldim. Gerçekten kendine olan güveni ile bana verdiği güven ve cesaretle bu ameliyatı burada olmaya karar verdim. Çok başarılı bir operasyon geçirdim. Doktorumuza çok teşekkür ederim beni sağlığıma kavuşturduğu için. Denizlililer de tabii ki yaralanmasınlar ama benim gibi diz bağ yaralanmaları geçirirlerse de Denizli Devlet Hastanesi’nde bu operasyonu benim gibi gönül rahatlığı ile olabilirler. Bu konuda çok şanslılar” dedi. 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: 17, Yıl, sonra, Denizli'de, sağlığına, kavuştu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir