Haber Detayı
15 Aralık 2016 - Perşembe 12:39
 
19. Bölge (Denizli, Aydın, Muğla) Umke Temel Modül Eğitimi
denizli haber / denizli 20 haber / 19. Bölge (Denizli, Aydın, Muğla) Umke Temel Modül Eğitimi
SAĞLIK Haberi
19. Bölge (Denizli, Aydın, Muğla) Umke Temel Modül Eğitimi

Denizli 19. Bölge Koordinatörlüğünce düzenlenen UMKE ( Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri) Denizli, Aydın ve Muğla illerinin de katılımı ile Gönüllülük esasına dayalı Temel Sertifikasyon Eğitim Programı Karahayıt’ta  teorik ve uygulamalı bölümlerden oluşan eğitim UMKE ekiplerine verilecektir.

        

UMKE’de yer alan sağlık çalışanlarının katıldığı eğitim kampı açılışında Denizli İl Sağlık Müdürü Dr. Şükrü Arpacı; UMKE yapılanması, kuruluşun önemi, afet anındaki görev ve sorumlulukları ile eğitim programı hakkında açıklamalarda bulundu.

 

 

UMKE personelinin afetlerde edindiği misyona değinen Dr. Şükrü Arpacı; büyük bölümü birinci derece deprem kuşağında bulunan ülkemizde olası zararı azaltmak amacıyla,  gönüllülerden oluşan en geniş katılımlı medikal kurtarma ekibinin ülkemizde bulunduğuna ve bu ekibe yeni üyeler kazandırmak için, eğitim çalışmalarına zaman ve kaynak ayırmak gerektiğine vurgu yaptı.

        

Bu temel sertifikasyon eğitimi ile birlikte, 24 gönüllü sağlık personeli; teorik ve temel uygulamalar içeren, 25 adet ders müfredatı ile zorlu saha, enkaz, triaj, olay yeri yönetimi ve tatbikat çalışmalarını başarı ile tamamlaması akabinde, Temel UMKE Eğitim Sertifikası alarak UMKE personeli olmaya hak kazanacaklardır.

 

Eğitimde; olası afet ve olağan dışı durumlarda zorlu şartlar ve enkaz altında görev alacak olan bu personele, Temel Yaşam Desteği ve İleri Yaşam Desteği Eğitimi, Hasta Taşıma Teknikleri, Dahili Aciller, Afet Psikolojisi, Afet İletişimi, Afet Yönetimi ve Organizasyonu, zorlu koşullarda hayatta kalma becerileri ve benzeri bir çok konuda eğitim verilerek, bu konuda kişisel bilgi ve becerilerin artırılması amaçlanıyor.

 

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: 19., Bölge, (Denizli,, Aydın,, Muğla), Umke, Temel, Modül, Eğitimi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir