Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 09:35
 
658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri resmi törenle başladı
SPOR Haberi
658. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri resmi törenle başladı

658’inci tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri resmi açılış töreni gerçekleştirildi. Mecliste torba yasa kanunu çerçevesinde 3 defa üst üste şampiyon olan ve altın kemer sahibi olan Denizlili Hüseyin Çokal’a devlet sporcusu unvanı verildi. Aynı zamanda Edirne Belediye Başkanlığı tarafından Hüseyin Çokal’ın heykeli dikilecek.


Edirne’de, bu yıl 658’incisi düzenlenen tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, Sarayiçi’nde yapılan resmi açılış töreni ile başladı. 


Sarayiçi Er Meydanı’nda yapılan açılış töreni, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı ve Kırkpınar Marşı’nın okunması ile başladı. Açılış konuşmalarının yapılması ile devam eden törende pehlivan ve hakem heyeti, saha görevlileri Edirne Belediyesi Bandosu eşliğinde geçit töreni düzenledi. Törenlere İyi Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’te katıldı.

 
“Kırkpınar tarihinde bu yıl 3 ilke imza atıldı” 


Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın da, “2019 yılında Türk yağlı güreşi adına çok önemli 3 ilke imza atılmış oldu. Birincisi bu yıl Kırkpınar güreşlerine bu yıl 2 bin 381 güreşçi kayıt yaptırarak Cumhuriyet tarihinde bir ilke, rekora imza atıldı. İkincisi Trakya Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor bölümüne, Kırkpınar güreşlerinde ilk 3 dereceye giren sporcularımıza sınavsız okuma hakkı ve başpehlivanlarımıza da yüksek lisans yapma hakkı tanıdılar. Üçüncü konu, daha dün mecliste torba yasada çıktı. Kırkpınar güreşlerinde 3 kes üst üste başpehlivan olan altın kemer sahibi olan güreşçilerimize devlet sporcusu unvanı verildi. Bu kanunla Karamürselli Aydın Demir, Denizlili Hüseyin Çokal ve yine Karamürselli Ahmet Taşçı devlet sporcusu unvanını kazandılar. Öyle inanıyorum ki en kısa zamanda her yıl başpehlivan olanlara da devlet sporcusu unvanı verileceğine inanıyorum ve bu konuyla ilgili de çalışmalarımızı da sürdürmekteyiz” diye konuştu. 

 “Altın kemerli 2 başpehlivanımız, Aydın Demir ve Hüseyin Çokal’ın heykelini dikeceğiz” 


Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “Kırkpınar’da altın kemerin ebedi sahibi olmuş ve hayatta olan 3 Başpehlivanımız var. Allah onlara sağlıklı, uzun ömürler versin. Sevgili Ahmet Taşçı da şu anda aramızda. Yine 2 yıl önce kendilerini, gücümüz oranında plaketle takdir ettiğimiz hala hayatta olan Denizlili Hüseyin Çokal ve Karamürselli Aydın Demir de hayattalar. Kendilerine Allah’tan sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Buradan çıktığımızda hemen karşıda Kırkpınar’ın altın kemerli ağalarının ve altın kemerli başpehlivanlarının heykelleri var. Sevgili Ahmet Taşçı’nın heykeli orada, Adalı Halil’in heykeli orada ama ben bu kanunla beraber fark ettim ki; Biz Edirne Belediyesi olarak bir şeyi eksik bırakmışız. Altın kemerli 2 başpehlivanımız, hala hayatta olan Aydın Demir ve Hüseyin Çokal’ın heykellerini de Edirne Belediyesi olarak en kısa zamanda Ahmet Taşçı’nın heykelinin yanına koyacağız. Şimdiden kendilerine ve güreş camiamıza hayırlı olsun” dedi. 

 


 

HÜSEYİN ÇOKAL KİMDİR?

Denizli’nin Kale İlçesi Kızılağaç Köyü’nde 23.10.1950 tarihinde doğdu. Çocuk yaşta güreş sporuna ilgi duyan Çokal, 1870 yılında minder güreşi ile güreş sporunun içine girdi. Olimpiyat Şampiyonu Hasan Güngör ve Bayram Şilt ile birlikte çalıştı. Milli güreşçilerimizden olan Çokal, 1971 yılında ağır sıklette Türkiye Şampiyonu oldu. 1974 yılında Ankara M.T.A Spor kulübüne transfer olan Çokal 1976 yılında TOFAŞ Spor Kulübüne geçti. Ancak bu kulüpten 1977 yılında ayrılarak tekrar Ankara M.T.A spor Kulübüne döndü. Hüseyin Çokal, ağır sıklette kulüplerarası Avrupa Şampiyonu oldu. 1979 yılında da Akdeniz Oyunları şampiyonluğunu kazandı.

 

 

Minder güreşini 1981 yılında bırakan Çokel Başpehlivan Hasan Şahin’in teşvikiyle yağlı güreş ile ilgilenmeye başladı. Kırkpınar Yağlı Güreşlerine ilk 1976 yılında Başaltı Boyunda güreşmiştir. Daha sonra tekrar 1980 yılında Başaltı Boyunda güreş tutmuş ancak dereceye girememiştir. Kırkıpınar Yağlı Güreşlerinde ilk derecesini 1981 yılında, Başaltı Boyunda birincilik kürsüsüne çıkarak kazandı. 1982 yılından itibaren Başpehlivan Boyunda güreşmeye başlayan Çokal, 1982, 1983 ve 1984 yıllarında üst üstte Başpehlivan Boyunda birincilik kürsüsüne çıkarak Altın Kemerin sahibi oldu. Spor ahlakı, centilmenliği, efendiliği, güvenli tavrı ile güreş severler arasında çok sevilen ve beğenilen bir Başpehlivandı. EN tanınmış oyunu künde oyunu idi. 1985 yılında Kırkpınar’a kolu kırıldığı için çıkamamıştır, yine mide ameliyatı geçirdiği için 1986 Nisan ayı içinde bir jübile ile güreşi bırakmıştır.

 

1.88 boyunda 110 kilo ağırlığın olan Çokal 1987 yılından itibaren Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde hakem olarak görev almaya başladı.. 1977 yılında Kule hakemi başkanlığı görevini yürüttü. 2013 yılından itibaren de hakem gözlemcisi olarak görev almaktadır. Ankara M.T.A Spor Kulübünden emekli olan Çokal evli ve beş çocuk babasıdır.

 

Beyağaç Belediyesi tarafından “ Hüseyin Çokal Yağlı Güreşleri düzenlenmektedir.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: 658., Tarihi, Kırkpınar, Yağlı, Güreşleri, resmi, törenle, başladı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir