Haber Detayı
21 Kasım 2018 - Çarşamba 13:44
 
Acıpayam Devlet Hastanesi’nde günde 6 ton su tasaruffu...
SAĞLIK Haberi
Acıpayam Devlet Hastanesi’nde günde 6 ton su tasaruffu...

Acıpayam Devlet Hastanesinde yapılan enerji ve kaynak tasarrufu çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Su arıtma sistemine eklenen geri kazanım düzenlemesi ile hastane 10 su tasarrufu elde etti.

 

Hastanede bulunan büyük ölçekli su arıtma sisteminden, arıtılmış su elde edilirken açığa çıkan günlük yaklaşık 6 ton su, geri kazanım yöntemiyle tekrar kullanılabilir hale getirildi. Geri kazanılan bu su, hastanenin çamaşırhane ve bahçe sulama sistemlerinde kullanılmaya başlandı.

 

 

Kurulan sistem ile kaynak israfı önlenerek, su tüketiminde 10’a yakın tasarruf sağlandı. Böylece Hastanede bir yılda 2.160 ton suyun geri kazanılması ve hastanenin 13.000 TL tasarruf etmesi öngörülüyor.

 

 

İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk yapılan enerji verimliliği ve kaynak tasarrufu çalışmaları hakkında şöyle konuştu; “Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği dönemimizden bugüne 5 yıldır yapmış olduğumuz enerji verimliliği çalışmalarına bir yenisini daha eklemenin gururunu yaşıyoruz. Acıpayam Devlet Hastanemizde yaklaşık bir yıldır enerji verimliliği çalışmaları devam etmektedir. Yapılan bu çalışmalar sayesinde elektrik tüketimi 18, yakıt tüketimi 15 oranında düşürülerek 10 ayda yaklaşık olarak 120.000  TL tasarruf sağlandı. Şimdi de su tasarrufu ile ilgili kurulan geri kazanım sistemi devreye alınarak su tüketimi 10’a varan oranda düşürülüyor. Bu da bir yılda yaklaşık 13.000 TL tasarruf anlamına geliyor. Daha da önemlisi bu çalışmalar ile kaynak israfının önüne geçerek, karbon ayak izimizi azaltıyor, çevre duyarlılığımızı sürekli arttırıyoruz. Bu anlamda Acıpayam Devlet Hastanemizde yoğun gayret gösteren Başhekimimizden teknisyenimize kadar tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Acıpayam, Devlet, Hastanesi’nde, günde, 6, ton, su, tasaruffu...,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir