Haber Detayı
15 Nisan 2018 - Pazar 10:06
 
Ali Yalçın; “Eğitimi yönetenler maliyet değil, memnuniyet üretmelidir”
GÜNDEM Haberi
Ali Yalçın; “Eğitimi yönetenler maliyet değil, memnuniyet üretmelidir”

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, 'Denizli Teşkilat Buluşması' programı çerçevesinde Berektler Toplantı Salonu'nda üyeler ile bir araya geldi.

 

Denizli Teşkilat Buluşmasına Akparti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Siyasi Partilerin İl Başkanları, Akparti İl Başkan Vekili,  Akparti Kadın Kolları Başkanı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili; Aydın, Burdur, Isparta, Manisa, Muğla Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen İl Başkanları, İş kolları başkanları ve üyeler katıldı.

 

Yoğun katılım ile gerçekleşen program; Şube Başkanı Kazım Tefçi’nin açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Tefçi; “Birlik olarak bereketi, yan yana gelerek heybeti kucakladık. Denizli’de gidilmedik okul, görüşülmedik eğitim çalışanı bırakmadık. Üç senelik  zaman zarfında Denizli içerisinde 60 bin kilometre yol yaptık. Bin'in üzerinde okul ziyareti gerçekleştirdik. Bunların içerisinde ilçe ziyaretlerimiz hariçtir. 2 bin'in üzerinde üye yaparak sendekiamızı 5 bin üyeye ulaştırdık.Tabi durmak yok çalışmaya devam edeceğiz. Bu salonu hınca hınç dolduran siz değerli teşkilatımızın üyelerine teşekkür ederim” dedi.

 

 

Eğitim-Bir-Sen Denizli Teşkilat Buluşması’nda konuşan Ali Yalçın, sorunlardan beslenmeyen, çözümlerle güçlenen bir sivil toplum kuruluşu olduklarını ifade ederek, şöyle devam etti: “Türkiye’deki mevcut sendikal anlayışın dışında bir anlayışla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sorunlardan beslenmeyen, çözümlerle güçlenen bir teşkilatız. Biz bir şeye itiraz ediyorsak mutlaka bu konuda söyleyecek sözümüz vardır. Esnafın camı, kaldırımın taşı ve milletin arabasıyla asla sorunumuz olmaz. Biz kavga zemininde rekabet değil, rekabet zemininde hizmet diye yeni bir yaklaşımı temsil ediyoruz.”

 

 

“Sesimizi yükseltiyoruz, çünkü bir bildiğimiz var

 

Öğretmen performans değerlendirme taslağı ile ilgili Bakanlığa durmadan çağrıda bulunduklarının altını çizen Yalçın, “Bir şey söylüyorsak, bir bildiğimiz vardır. Sağduyulu davranın, bu yol çıkmaz sokak, bu şekilde öğretmen performansını ölçemezsiniz. Öğretmenliği itibarsızlaştırıp, toplumun geleceğine dinamit koyuyorsunuz. Eğitim farklı bir şeydir. Sınıfın tozunu yutmayan, tebeşirin ne olduğunu bilmeyenler bizim derdimizi anlayamaz. Performans değerlendirmesi kimin projesi? Yüz yüze bakanları karşı karşıya getirmek kime ne kazandıracak. Öğretmenlik ayağa düşürülerek, sokak ortasında ‘hadi kâğıdı kalemi çıkar, sana not vereceğim’ mantığıyla yapılamaz” diye konuştu.

 

Entelektüel sancının sonucunda kurulmuş bir teşkilatız

 

Entelektüel sancının sonucunda kurulmuş bir teşkilat olduklarını kaydeden Yalçın, “Sorunlara çözüm üreten bir sendika olarak, eğitimin en kronik sorunu olan müfredat konusunda 50 akademisyen ve 400 öğretmen ile Türkiye’nin en kapsamlı çalıştayını yaptık ve bir rapor hazırladık. Akademik bir kuruluş gibi çalışmalar yapmaktayız. Raporlar, araştırmalar, sempozyumlar, uluslararası kongrelerimiz bunun göstergesidir” şeklinde konuştu.

 

Derdimiz millet, yükümüz yeni bir medeniyettir

 

Oyunları bozmanın yolunun eğitimden, eğitimin aktörü eğitimcilerden geçtiğini vurgulayan Yalçın, “Çünkü toplumun entelektüel kapasitesi burası, zihinleri uyandıracak olan kesim burasıdır. Bunu bizim adımıza bir başkasının yapmasını bekleyemeyiz. Milletimize borcumuz olduğu için bunu yapmak zorundayız. Bizim derdimiz millet, yükümüz yeni bir medeniyettir” ifadelerini kullandı.

 

Sendikacılığı diğerlerine göre değil, değerlerimize göre yapıyoruz

 

“Sendikacılığımızda başımızı öne eğdirecek bir tane leke bile bulunmaz” diyen Yalçın, şunları söyledi: “Biz 28 Şubat’ta da Cumhuriyet mitinglerinde de Gezi eylemlerinde de 17-25 Aralık’ta ve 15 Temmuz’da da milletin ve millet iradesinin yanında olduk. 15 Temmuz’da, hesabi değil hasbi ve harbi davrandık. Maliyet hesabı yapmadık, işin seyri ne tarafa evrilir demedik, ‘hedef demokrasi ve millet iradesi’ ise kimden geldiğinin önemi yok; darbenin sonuna kadar karşısında, millet iradesinin sonuna kadar yanındayız dedik ve alanlara çıkan ilk örgütlü güç olduk.”

 

Yük alın, yük olmayın

 

Maliyet üretecek uygulamalar yerine memnuniyetle karşılanacak çalışmaların yapılması çağrısında bulunan Ali Yalçın, “Yapabiliyorsanız öğretmenin üzerinden yükü alın, yük olmayın. Öğretmeni yüreklendirerek, başarılarını ön plana çıkartın. Performans değerlendirme yanlışından dönülmesi için, herkesle konuşmaya hazırız. Millî Eğitim Bakanlığı, öğretmeni önemsemeli, eğitimcilere hak ettikleri değeri vermelidir. Bakanlık, maliyet üretmemeli, memnuniyet üretmelidir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bakanlık, eğitimciye şiddete seyirci kalmamalıdır

 

Eğitimcilere yönelik şiddete de değinen Yalçın, şöyle konuştu: “Bilgi, değer ve becerilerle donanımlı insan yetiştirmeyi eğitimin ana hedefi sayan bir sendika olarak, bütün şiddet olaylarını kınıyor, eğitimin şiddet sebebiyle aksamasını kabul etmiyoruz. Sorun, anlık tedbirlerle geçiştirilemeyecek kadar ciddidir. Başta Millî Eğitim Bakanlığı olmak üzere, herkes elini taşın altına koymalıdır. Bakanlık, bu konuda gereken tedbirleri ivedilikle almalıdır.” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

 

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Ali, Yalçın;, “Eğitimi, yönetenler, maliyet, değil,, memnuniyet, üretmelidir”,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir