Haber Detayı
07 Ocak 2017 - Cumartesi 12:53
 
Aşkın Çelik; "Demokrat Parti Milletin Partisidir"
Demokrat Parti Denizli İl Başkanı Aşkın Çelik, partinin 71. Kuruluş yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yayınladı.
SİYASET Haberi
Aşkın Çelik;

Denizli İl Başkanı Aşkın Çelik, "Türkiye’nin bir “demokrasi” tarihi varsa bu, Demokrat Parti sayesindedir. Dahası bugün tartışılabilecek kadar dahi olsa var olan demokrasinin harcını demokratlar karmıştır.

 

Bir düşe ortak olmak için,bir hedefe birlikte yürümek için geldik. Bir büyük davanın gerçek sahipleri olarak,Türkiye’nin bize ihtiyacı var diyerek geldik.Türkiye’yi, Türkiye’nin siyasetini yeniden şekillendirip, tarihi bir sorumluluğa ortak olmak için geldik

Biz demokratlarız

Biz demokrat partiyiz

Biz milletin sesiyiz

Biz milletin ta kendisiyiz

Biz Türkiye'yiz diyerek geldik

 

Hepimizin bildiği gibi demokrat parti 7 ocak 2017 tarihinde Türk siyasi tarihinde 71.yılını tamamladı.

 

Kuruluşumuz ve tarihimizle ilgili hafızamızı kısaca yoklamak gerekir ise ;

Demokrat Parti Türk siyasi hayatının en önemli kilometre taşlarından birisidir.1950-1960 yılları arasında üst üste kazanılan 3 seçim ile iktidara hakim olmuş, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 27 yıllık iktidarına son vererek “beyaz ihtilal” olarakta adlandırılan başarısı ile birlikte yeni bir döneme imza atmıştır.

 

Demokrat parti iktidarı sırasında Türk siyasi hayatına yeni bir dinamizm gelmiş, üretim artmış, hızlı bir büyüme ve gelir artışı sağlanmış, aktif bir dış politika uygulanmıştır. Demokrat  parti 1946 yılında Türkiye cumhuriyeti siyasi hayatına adım attıktan 4 yıl sonra 14 mayıs 1950 tarihinde iktidar olmuş ve 10 yıl süren kesintisiz yönetimi ne yazık ki 27 mayıs 1960 yılında yapılan askeri darbe ile son verilmiştir. Partimizin temeli hepimizin rahmetle andığı başında Celal Bayar’ın olduğu Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan’ın oluşturduğu grubun ’’çiftçiyi topraklandırma’’ tasarısına red oyu vermesiyle atılmış daha sonra cumhuriyet halk partisinde reform yapılması gerektiği ’’dörtlü takrir’’ vererek söylenmiştir. 7 ocak 1946 da bu dörtlü; demokrat partiyi kurmuşlardır demokrat parti kurulduğu günden itibaren halk tarafından büyük kabul görmesi nedeniyle iktidar, muhalefeti engellemek amacıyla 1947’de yapılması gereken seçimleri 1946’ya çekmiştir.

 

Demokrat parti seçime önce katılmama sonra katılma kararı alarak seçim temasını bu günde gerçek anlamda ihtiyacınız olan ’’yeter söz milletindir’’ sözü üzerine inşa etmiştir. 1950 yılında Türkiye’nin nüfusu 20.900.000 bin olup bu nüfusun, yüzde 75’i kırsal kesimde yaşamaktaydı.14 mayıs 1950 yılında yapılan seçimlerde 7.953.055 oyun 4.250.000 nini yani yüzde 53’ünü alan demokrat parti 408 milletvekili ile 27 yıllık tek partili iktidarı yıkarak tek başına iktidar olmuştur.

 

Daha sonra yapılan 2 seçimde yüzde 58 ve yüzde 47 oy oranlarıyla iktidar olan demokrat parti daha önce belirttiğim gibi 27 mayıs 1960 yılında askeri darbe ile kendine ’’milli birlik komitesi’’ adı veren cunta tarafından devrilmiştir. Başta cumhurbaşkanımız Celal Bayar, başbakanımız Adnan Menderes olmak üzere bir çok milletvekili ve il başkanları harbiye’ de göz altına alınmışlardır. Yaklaşık 11 aylık bir yargılama sonucunda ne yazık ki 15 eylül 1961 tarihinde açıklanan karar ile  15 kişi ölüm cezasına, 31 kişi ömür boyu hapis cezasına, 418 kişi de 6 ay ile 20 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmış, 123  kişide berat etmiştir.

 

Cumhurbaşkanımız Celal Bayar’ın 65 yaşı geçmiş olması nedeni ile ölüm cezası ömür boyu hapis cezasına çevrilmiştir. Türk demokrasi tarihi’ne, Türk siyasi tarihine ve Türkiye Cumhuriyeti tarihine utanç ve kara leke olarak geçen bu kararlar 16 eylül 1961 de Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan’ın 17 eylül 1961 de ise Başbakanım Adnan Menderes’in İmralı Adası'nda idamı ile sonlandırılmıştır. Hepsini büyük onur ve gurur ayrıca rahmetle anarken o günde bu günde söylediğimiz gibi;

 

’’Miting meydanlarında değil, dar ağacında kefen giyenlerindir demokrat parti’’

Tabi ki demokrat partinin ortaya koyduğu bu büyük dava 71 yılda kimi zaman adalet partisi kimi zaman doğru yol partisi kimi zaman anavatan partisi adı altında şimdi de çatısı altında olmaktan gurur duyduğumuz ’’Büyük Türkiye’’ hayalinin peşinden koşan dava arkadaşlarımız ile “demokrat parti” adı altında devam ettirilmektedir. Bizler demokratız, bizler demokrat partiliyiz, bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin Misak’ı Milli sınırlarını korumaya and içmiş, bağımsızlığımızın en büyük simgesi olan bayrağımız ve istiklal marşımıza saygılı büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve inkilaplarına sahip çıkan ve her insanın inançlarını özgürce yaşaması gerektiğine inanan demokratlarız.

 

İşte bu nedenlerle tüm demokratlar, tüm Türkiye sevdalıları, Demokrat Parti'nin mecliste olması ve yeniden iktidara yürüyebilmesi için birlik ve beraberlik zamanıdır. Türkiye’nin bir “demokrasi” tarihi varsa bu, demokrat parti sayesindedir. Dahası bugün tartışılabilecek kadar dahi olsa var olan demokrasinin harcını demokratlar karmıştır.  Bu ülkede demokrasi karşıtı her tertibin ilk hedefi demokrasinin kalesi olan demokrat parti olmuş; tanka, topa, tüfeğe ve idam sehpalarına direnmiştir. 

 

Nefesinin sonuna kadar, kesesinin sonuna kadar millet diyen bu dava yıkılmamıştır, yıkılmayacaktır. O günden bugüne, sözleri ve özleri ile ders olmuş olan kıymetli demokratların emaneti olan demokrat parti milletindir. Gururumuz ise bizlere kutlanası bir günü armağan etmeleridir. Bu gurur Türk Demokrasisi'nin, bu gurur Türk Milleti’nindir.

 

Sözlerimi, böyle bir davanın neferi olmaktan duyduğum onurla ve elbet bu koca ömre emeği geçmiş tüm şahsiyetlere duyduğum şükranla bitirirken, bir kez daha bu davaya, kısacası millete hizmet etmiş tüm kahramanlarımızı, demokrasi şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum.”

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Aşkın, Çelik;, "Demokrat, Parti, Milletin, Partisidir",
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir