Haber Detayı
19 Aralık 2016 - Pazartesi 11:28
 
Bakanlık hileli gıda firma ve ürünlerini açıkladı
denizli haber / denizli 20 haber / Bakanlık hileli gıda firma ve ürünlerini açıkladı
SAĞLIK Haberi
Bakanlık hileli gıda firma ve ürünlerini açıkladı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, taklit veya tağşiş yapıldığı kesinleşen aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve kahvenin yer aldığı 96 firmaya ait 150 parti ürün kamuoyuna duyuruldu. Denizli'de 9 firmanın ürünlerinde karışım bulundu.

 

Taklit ve tağşiş yaptığı belirlenen işletmeler ve ürünlerinin parti numaraları, Bakanlığın internet sitesinde açıklandı. Buna göre, taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi ilave edildiği tespit edilen toplam 96 firmaya ait 150 parti ürün kamuoyunun bilgisine sunuldu. Öte yandan, piyasa gözetimi ve denetimi kapsamında Bakanlıkça 2012'den bu yana 642 firmaya ait bin 323 parti ürünün ismi açıklandı.

 

Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, kontroller sonucunda bitkisel yağlarda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 30 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ayçiçek ve zeytin yağlarına ait bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Söz konusu ürünlerde yağ asitleri kompozisyonu, başka tohum yağları tespit edildi.

 

KÖFTEDE DOMUZ ETİ, SAKATAT...

Et ve et ürünlerinde de laboratuvar tahlilleri sonucunda taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 29 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği aralarında sucuk, köfte, kıyma, kebabın da aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler duyuruldu. Örnek olarak köftede domuz eti, kanatlı eti, sakatat, dana sucukta baş eti tespit edildiği aktarıldı.

 

SÜTTE NİŞASTA

Süt ve süt ürünlerinde ise taklit ve tağşiş yaptığı kesinleşen 28 gıda işletmesinin ürettiği yoğurt, tulum ve eritme peynirleri ile kaymak ve tereyağının da aralarında bulunduğu ürünlere ait bilgiler aktarıldı. Laboratuvar sonuçlarına göre söz konusu ürünlerde bitkisel yağ ve nişasta tespit edildi.

 

Açıklamada, takviye edici gıdalar ve benzer ürünlerde de kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 3 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünlere ait bilgiler de yer aldı. Örnek olarak, bitkisel karışımlı macunun içinde ilaç etkin maddesi "sildenafil"e rastlandığı bildirildi.

 

BAL, KAHVE, ÇİKOLATA

Balda da kişilerin hayatını ve sağlığını tehlikeye düşürecek şekilde bozulmuş, değiştirilmiş gıdaları üreten veya satan 3 gıda işletmesi ve bu işletmelerin ürettiği ürünler, kahvede 1, çikolatada ise 3 gıda işletmesinin ürünlerine ait bilgiler kamuoyuna duyuruldu. Gıdalarda taklit, tağşiş yapıldığı veya ilaç etken maddesi bulunduğu tespit edilen ürün, firma ve markaların bulunduğu listeye "www.tarim.gov.tr" adresinden erişilebiliyor.

 

İSMİ YAYINLANAN DENİZLİ FİRMALARI

 

Gülgünoğlu Gıda ve Tekstil Murat GÜLGÜN (Pamukkale/DENİZLİ) Natürel Sızma Zeytinyağı (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu, ECN-42 farkı (tohum yağlarının tespiti)

 

Şeref Gıda (Korucuk /DENİZLİ) Riviera Zeytinyağı (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu, ECN-42 farkı (tohum yağlarının tespiti) Riviera Zeytinyağı

 

Murat YILMAZ –Zeytin İşletmeleri ( Ayvalık/BALIKESİR) Dolum Yeri: Yenen Zeytincilik Yağ Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi(Pamukkale/DENİZLİ) Sızma Zeytinyağı (Yağ asitleri kompozisyonu,sterol kompozisyonu, ECN-42 farkı (tohum yağlarının tespiti)

 

Umut Gıda Merkezefendi/DENİZLİ Dolum Yeri: Özovalı Gıda Tarım İnş. Oto San. ve Ticaret Limited Şirketi(Efeler/AYDIN) Natürel Sızma Zeytinyağı (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu, UV de özgül soğurma, ECN-42 farkı (tohum yağlarının tespiti)

 

FMK Petrol Gıda Tar. Tur. İnş. Yen. En. Taş ve Tic. Ltd. Şti. ( Pamukkale/DENİZLİ) Sızma Zeytinyağı (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu, ECN- 42 farkı (tohum yağlarının tespiti)

 

Yenen Zeytincilik Yağ Gıda ve Tarım Ürünleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi (Pamukkale/DENİZLİ) Riviera Zeytinyağı (Yağ asitleri kompozisyonu, sterol kompozisyonu, ECN-42 farkı (tohum yağlarının tespiti)

 

 Kardeşler Pide Salonu - Adnan AÇIK/ Aşağı Mahalle Çevak Caddesi No:8 Çivril/DENİZLİ Pide Harcı (Kırmızı Et Karışımı) (Kanatlı Eti Tespiti)

 

İkizler Kokoreç Salonu - Ayhan YILMAZ/ Saray Mahallesi Cumhuriyet Caddesi No:81 Çivril/DENİZLİ Köfte (Kırmızı Et) (Sakadat Tespiti)

 

Can Et Pazarı / Fesleğen Mahallesi İnönü Caddesi 981 Sokak No:72 Pamukkale/DENİZLİ Köfte (Dana-Kuzu Eti) (Kanatlı Eti Tespiti)

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Bakanlık, hileli, gıda, firma, ve, ürünlerini, açıkladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir