Haber Detayı
28 Aralık 2017 - Perşembe 11:58
 
Başkan Tefçi “Bu sistem Denizli'de çok zor”
DENİZLİ Haberi
Başkan Tefçi “Bu sistem Denizli'de çok zor”

EĞİTİM-BİR-SEN- Denizli Şube Başkanı  Kazım Tefçi, sendika binasında düzenlediği basın toplantısında, “yeni düzenlenen LGS sistemi ile Denizli’de, yanlış okullaşmanın bedelini öğrenciler ve veliler ödememelidir” dedi. Başkan Tefçi, bu sistemle yeni dönemde Pamukkale İlçesi’nde okul yetersiz kalcak, Merkezefendi İlçesi’nde ise öğrenci yetersiz kalacağını belirtti.

 

EĞİTİM-BİR-SEN Şube Başkanı Kazım Tefçi ve Yönetim Kurulu üyeleri sendika binasında yaptığı basın açıklamasında; basın mensupları ile bir araya geldi.

 

Şube Başkanı Kazım Tefçi; “Ortaokuldan liseye geçiş sisteminde yapılan değişiklikte Milli Eğitim Bakanlığı; tercihe bağlı ve adrese en yakın tercihin esas olacağını, öğrencilerin yüzde 90’nının kendi adresine dayalı bölgedeki okullara yerleştirmenin olacağını,  okul türüne göre hiçbir öğrencinin istemediği başka bir okul türüne yerleştirilmeyeceğini belirtmiştir. Bu sistem incelendiğinde, yeni sistemin omurgasını adrese dayalı yerleştirme oluşturmaktadır. Adrese dayalı yerleştirme sistemini ilimize uyarladığımızda Pamukkale de öğrenci okul bulamazken, Merkezefendi’de ise okul öğrenci bulamayacaktır.

 

“İki ilçe arasında çok büyük fark var”

Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerindeki okullaşma oranına baktığımızda arada çok büyük farkın olduğu görülmektedir. 337 Bin Nüfuslu Pamukkale ilçesinde;  6 adet Anadolu lisesi ve 8. Sınıftan mezun olacak 4400 öğrenci bulunurken, 287 bin nüfuslu Merkezefendi ilçesinde ise 11 adet Anadolu lisesi ve 8. Sınıftan mezun olacak 4500 öğrenci bulunmaktadır.

 

Pamukkale ilçesinde Karşıyaka, Dokuzkavaklar, Cumhuriyet, Hürriyet, Anafartalar, Deliktaş, Akhan, Fatih ve Kayhan mahallelerinde hiç Anadolu lisesi olmaması, sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan bu bölgelerde velileri başka okullara yönlendirecek ve ek külfet getirecektir. Merkezefendi de ise Üçler, Adalet ve Yenişehir bölgesinde 8 Anadolu Lisesi olması plansız okul dağılımının en net göstergesidir.

 

“Okullar nüfusa göre değil nüfuza göre”

Yukarıdaki sonuçlar; yanlış eğitim yatırımlarının ilçeler arasındaki dengesiz dağılımını ortaya koymaktadır. Okullaşmanın sosyo-ekonomik düzeyi yüksek olan bölgelerde yığıldığı,  sosyo-ekonomik düzeyi düşük olan bölgelerde ise dezavantajlı bir durumun olduğu görülmektedir. Daha net bir ifadeyle diyebiliriz ki; okulların insanların nüfusuna göre değil kişilerin nüfuzuna göre yapıldığının göstergesidir.

 

Bu da yeni sınav sisteminin omurgasını oluşturacak olan adrese dayalı yerleştirmede ilimizdeki öğrenci ve velileri büyük sorunların beklediğinin göstermektedir.

 

“Yetkilileri Uyarıyoruz”

Bu verilere bakarak yetkililere soruyoruz; Pamukkale ilçesinde öğrencileri adrese dayalı olarak liselere yerleştirirken ne yapacaksınız?  Okulları Pamukkale ‘ye mi taşıyacaksınız, yoksa Öğrenciyi Merkezefendi’ye mi taşıyacaksınız?  Yetkilileri, öğrencilerin mağdur olmaması için şimdiden uyarıyoruz. Yanlış okullaşmanın bedelini öğrenciler ve veliler ödememelidir.

 

“Tercihli okullarda hangi kriterler önemlidir?”

Bir diğer merak edilen konu ise sınav ile yerleştirme yapılacak olan tercihli okulların belirlenmesindir. Tercihli okul seçimlerinin hangi kriterler gözetilerek yapılacağı ayrı bir muammadır. Bu okulların belirlenmesinde okul yöneticilerinin idare ile olan ilişkilerine bakılarak değil de, objektif kriterlere göre yapılacağını ümit ediyoruz.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Başkan, Tefçi, “Bu, sistem, Denizli'de, çok, zor”,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir