Başkan Vural'dan Stratonikeia Antik Kentine Ziyaret
asa
Haber
23 Şubat 2021 - Salı 16:08
 
Başkan Vural'dan Stratonikeia Antik Kentine Ziyaret
DENİZLİ Haberi
Başkan Vural'dan Stratonikeia Antik Kentine Ziyaret

Muğla'nın Yatağan ilçesinde bulunan Stratonikeia Antik Kenti Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural   ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

 

Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Muğla'nın Yatağan ilçesinde yer alan M.Ö 133 yıllarına dayanan tarihi Stratonikeia Antik Kenti ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Başkan Vural'a Çivril Belediye Başkan Yardımcıları Latif Selçuk ve Alaeddin Yalçın da eşlik etti.

 

Ziyaret esnasında Pamukkale Üniversitesi Stratonikeia ve Lagina Kazısı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt kazı çalışmaları hakkında Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural'ı bilgilendirdi. Yerleşimin olduğu ilk zamanlarda Karia olarak  adlandırılan tarihi kent daha sonra ki zamanlarda ise Menteşe olarak anılmıştır. Bu bölgeye ilk yerleşim ise Lelegler ve Karia tarafından gerçekleştirilmiştir. Birçok uygarlığa beşiklik eden Stratonikeia Antik Kenti sırasıyla Persler, Büyük İskender, Bergama Krallığı, Roma İmparatorluğu, ve Bizans İmparatorluğu'nun hakimiyeti altında yönetilmiştir. Ziyaret sonrası Çivril Belediye Başkanı Niyazi Vural, Pamukkale Üniversitesi Stratonikeia Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt'e ve öğrencilere misafirperverliği için teşekkür ederek, çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diledi. Bilal hocamız  ışıklı  özellikle eumenia antik kentini bilen ve Eumenia'nın kitabını yazmıştır. ışıklı millet bahcesi ve dombey hamamı restorasyonu projelerinde bize desteğini esirgemeyeceğini bildirdi.  Kendisine çok teşekkür ediyor, en kısa zamanda kendisini Çivril de ağırlamak istiyoruz" dedi.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Başkan, Vural'dan, Stratonikeia, Antik, Kentine, Ziyaret,
Yorumlar
denizli büyükşehir belediyesi
Haber Yazılımı