Haber Detayı
16 Haziran 2016 - Perşembe 17:57
 
Bunaltıcı Sıcaklar Geliyor
denizli haber / denizli 20 haber / Bunaltıcı Sıcaklar Geliyor
YAŞAM Haberi
Bunaltıcı Sıcaklar Geliyor

Denizli'de bugün hava sıcaklığı 36 derece olarak ölçülüyor. Yarından itibaren aşırı sıcak hava kenti kavuracak.

Denizli'de bugün sıcaklık 36 derece olarak ölçülürken hava parçalı bulutlu. Yarından itibaren Afrika sıcakları Denizli'yi kavuracak. Sıcaklık yarın 38 dereceye çıkacak. Cumartesi ve pazar günleri de termometreler 41'i gösterecek.

20 Haziran Pazartesi günü Denizli’yi 42 derecelik hava sıcaklığı bekliyor. Meteoroloji yetkilileri kuvvetli sıcak hava dalgası sebebiyle güneş çarpmalarına karşın tedbirli olunmasını istedi.

 Güneş Çarpmasından Korunma Yöntemleri Güneş Çarpması Nedir? Güneş çarpması; aşırı sıcak sonucu beden ısısını ayarlayan mekanizmanın bozulmasına bağlı meydana gelen ciddi bir rahatsızlıktır. Hemen müdahale edilse bile ölümcül olabilir ya da kalıcı zararlar verebilir. Aşırı sıcaklığın yanında nem oranının da yüksek olması (%70'in üzeri), güneş çarpmasında etkili bir rol oynar. Güneş çarpması özellikle yaşlı ve çocuklar için daha tehlikelidir. Güneş ışınları; ultraviyole, görünür ve enfraruj ışınlarından oluşmaktadır. İnsan sağlığı açısından en etkili ışın ultraviyole ışınlarıdır. Ülkemizde genellikle yaz ayları ve gündüz 1100-1500 saatleri arası güneş çarpması açısından en riskli zamanlardır. Güneş çarpmasının en sık görüldüğü yerler, sıcak ve nemli deniz sahilleridir. Güneş Çarpmasının Belirtileri Uzun süre güneş altında kalınmış ise aşağıda verilen belirtiler güneş çarpmasını işaret eder. Hastanın ateşi 39-41 dereceye kadar çıkabilir. Davranış, anlama ve algılama bozuklukları oluşur. Kalp atışları düzensizdir. Şiddetli baş ağrısı, bulantı ve kusma yapabilir. Nasıl Korunmalı? Güneş çarpmasından korunmak için aşağıda verilen tavsiyelere uymak gerekmektedir. Genel Müdürlüğümüzce sıcak ve UV (ultraviyole) ışınları için uyarı verilen bölge ve günlerde mümkün olduğunca güneşten kaçınmalı, zorunlu olmadıkça 1100-1500 saatleri arasında dışarıya çıkılmamalıdır. Aşırı sıcaklarda gölgede bulunulmalı, ağır işler ve spor yapılmamalıdır. İnce, açık renkli bol elbiseler giyilmeli, şemsiye veya geniş kenarlı şapka kullanılmalıdır. İmkanlar ölçüsünde sık duş alınmalıdır. Ağır ve yağlı yiyeceklerden kaçınmalı ve bol bol sıvı tüketilmelidir.

 

Kaynak: Editör: Köksal İRER
Etiketler: Bunaltıcı, Sıcaklar, Geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir