Haber Detayı
17 Ekim 2016 - Pazartesi 14:41
 
Büyükşehir’den Ahilik Konferansı
denizli haber / denizli 20 haber / Büyükşehir’den Ahilik Konferansı
DİĞER Haberi
Büyükşehir’den Ahilik Konferansı

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Odası ve Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte, “Ahilik Teşkilatı ve Denizli Ahiliği” adlı konferans düzenledi.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi, Denizli Ticaret Odası ve Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası ile birlikte, “Ahilik Teşkilatı ve Denizli Ahiliği” adlı konferans düzenledi. Esnaf Sarayı Toplantı Salonunda düzenlenen konferansa Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Musa Çelikkol ve Denizli Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Salih Sarıkaya ile davetliler katıldı. Konuşmacı olarak yer aldığı konferansta Ahilik Teşkilatı ve Denizli Ahiliği ile ilgili bilgiler veren Prof. Dr. Mikail Bayram, “Ahi, Arapça kardeşim demek. Erkek esnaflar arasında olan bu kardeşlik teşkilatının yanında kadın esnaflar için de Bacı Teşkilatı vardı. Bunlar aslında bir teşkilatın, kadınlar ve erkeklerden müteşekkil olan üyeleridir. Birbirlerinden de ayrı değildir. Nitekim Bacı Teşkilatının kurucusu olan Fatma Bacı, Ahi Teşkilatı’nın kurucusu Ahi Evran’ın eşidir” diye konuştu.

 

Başkan Zolan’a teşekkür

 

Ahiliğin köklü bir geçmişe dayandığını kaydeden Prof. Dr. Bayram, “Selçuklu devrindeki kültürel, ekonomik, bilimsel ahlaki ortam böyle bir teşkilatın kuruluşunu zorunlu kılmıştır” dedi. Prof. Dr. Bayram daha sonra Denizli’nin Selçuklu tarihinden itibaren ahilik özelinde geçirdiği ekonomik, sosyal ve kültürel aşamaları detaylarıyla anlatarak, konferansın düzenlenmesinde katkı sunan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerine teşekkür etti.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Büyükşehir’den, Ahilik, Konferansı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir