Haber Detayı
30 Kasım 2018 - Cuma 16:01
 
Çal'a Mağara İçin Geldiler
KÜLTÜR Haberi
Çal'a Mağara İçin Geldiler

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı Çal Çakırlar Mahallesi’nde devletin yerini 12 yıl önce tespit ettiği mağara, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Tabiat Varlıkları Listesi’ne alınacak. Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Çal’ı Türk turizmine kazandırmak için çabalıyoruz. Elimizde çok sayıda materyal oldu” dedi.

 

Birinci derecede Doğal SİT alanında bulunan Çal Çakırlar Mağarası, birbirine bağlı iki galeriden oluşuyor.  Mağarada sarkıt ve dikitlerde su damlaları bulunuyor. Mağara hala aktif olarak oluşumuna devam ediyor. Mağaranın girişi tamamen traverten kitlesi ile kapalı bulunuyor. Girmek isteyenler sürünerek girebiliyor. Çal, mağaranın Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Kültür ve Tabiat Varlıkları Listesi’ne alınması için bir süre önce bakanlık ile temasa geçti.

 

 

Bakanlıktan Çal’a gelen üç kişilik heyet, çalışmalarını tamamladı ve Ankara’ya döndü. Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Çal’ı turizme kazandırmak için çabalıyoruz. ApollonLerminos Tapınağı, Kırık Minare, Hançalar Köprüsü, Dayılar Köprüsü, türbeler, Kocaköy Camisi, Ağlayan Kaya, Çal Kanyonu burada. Karavan ve çadır turizmi zaten başladı. Koyun Sudan Geçirme Yarışması artık dünyanın gündeminde. Hedefimiz 5 yıl sonra Çal’da kültür ve doğa turizmini aktif bir şekilde başlatmak. Turizm için elimizde çok sayıda materyal var. Çal Çakırlar Mağarası’da bunlardan biri. Turizm sektörünün olmazsa olmazı olan şarapta bölgemizde kaliteli bir şekilde üretilmektedir. Şu anda tohum ekmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Çal'a, Mağara, İçin, Geldiler,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir