Haber Detayı
09 Ağustos 2019 - Cuma 17:42
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Vali Karahan İle Birlikte Deprem Bölgesinde İncelemelerde Bulundu
DENİZLİ Haberi
Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum Vali Karahan İle Birlikte Deprem Bölgesinde İncelemelerde Bulundu

Denizli'de 08 Ağustos 2019 günü saat 14.25 sularında yaşanan depremin merkez üssü Bozkurt ilçesi olan 6.0 büyüklüğünde depremin ardından bugün öğle saatlerinde Denizli'ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Çardak Havalimanında; Vali Hasan Karahan, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Nilgün Ök, Cahit Özkan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve diğer İl protokolü tarafından karşılandı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, Valimiz Hasan Karahan ve il protokolü ilk olarak Çardak ilçesinde depremin etkili olduğu mahallelerde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi adılar. Çardak ilçesindeki incelemelerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum, 6,0 büyüklüğünde depremin merkez üssü olan Bozkurt ilçemizde Bozkurt Kaymakamlığında oluşturulan kriz masasına geçerek burada değerlendirme toplantısı gerçekleştirdiler. Bölgede görev yapan Kızılay, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ve Jandarma ekiplerinden son durum hakkında bilgi alan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum, daha sonra burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum yaptığı açıklamada; “ Denizlimizin Bozkurt ilçesinde meydana gelen 6.0 büyüklüğündeki deprem ilçelerimizde hasarlar oluştu. Hemen Valiliğimiz koordinasyonunda hızlı bir şekilde tüm ilgili kurumlarımız aksiyon aldılar ve vatandaşlarımızın yaralarını sarma, barınma ve gıda ihtiyaçlarını gidermeye çalıştılar. Bizde bugün yerinde tespitlerimizi yapıyoruz. Yine dünden itibaren Bakanlığımız Yapı İşleri Genel Müdürlüğümüz eliyle binalarımızın hasar tespit durumlarını inceledik. Bugün akşam itibariyle de tüm hasar tespit çalışmalarını tamamlamış olacağız. Şuan itibariyle 81 yaralı vatandaşımızın tamamı taburcu oldu. Yapmış olduğumuz hasar tespit çalışmalarında şuan itibariyle Bozkurt ilçemizde incelenen 761 binamızdan 88 i ağır hasarlı 673 ü az hasarlı durumda."

 

"Yine Çardak ilçemizde incelenen 215 binadan 20 si ağır hasarlı 195 i de hafif hasarlı durumda. Toplamda incelediğimiz 976 binanın 108 i ağır hasarlı 868 i de hafif hasarlı durumda. Yapmış olduğumuz tespitlerle beraber AFAD Başkanlığımız İçişleri Bakanlığımız hak sahipliği sürecini başlatacaklar ve hızlı bir şekilde hak sahipleri belirlenerek artık yapım sürecine girmiş olacağız. Biz bir taraftan da TOKİ Başkanlığımıza Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde vatandaşlarımızın yarasını biran önce sarmak suretiyle yapım sürecine başlama talimatı verdik. Bu çerçevede Bozkurtta 150 adet konut ve bir camimizi şuan ki stadyumumuzun bulunduğu alanın yanına yapacağız. En geç ay sonu sürece başlamış olacağız 5-6 ay içerisinde de bu konutları tamamlayıp hak sahibi vatandaşlarımıza vereceğiz. Yine Bozkurt Tutluca mahallemizde ağır hasarlı camimiz var yaklaşık 800 nüfusa hitap ediyor. Yıkımını bugün itibariyle gerçekleştirip ay sonunda Selçuklu mimarisiyle camimizin yapımına başlayacağız."

 

"Çardak’ta da TOKİ’ye 100 konut için yapım talimatı verdik. Yine Çardak’taki bir hasarlı camimiz için de yapım talimatı verdik. Diğer taraftan Acıpayam ilçemizde geçtiğimiz aylarda bir deprem meydana gelmişti. Burada da hak sahibi belirleme çalışmalarımız sürüyor. Yapmış olduğumuz tespitlerde orada da 168 ağır hasarlı binamız var. Orada da TOKİ Başkanlığımız tarafından yapılacak konutlardan hak sahibi vatandaşlarımız yararlanabilecek. Denizli’de depremden zarar görmüş tüm hak sahiplerimizin yaralarını en kısa sürede çözmüş olacağız. Diğer taraftan Çardak ve Bozkurt Belediyelerimize ufak tefek zararları gidermek anlamında nakdi yardım bugün itibariyle yapmış olacağız. Ülkemizin yüzde 66 sı deprem bölgesinde yer alıyor, dolayısıyla bu depremler kentsel dönüşümün ne kadar elzem olduğunu bize gösterdi. Çok şükür hiçbir can kaybımız olmadı. Sayın Cumhurbaşkanımız da tüm Denizli’ye, Çardak’a ve Bozkurt’a geçmiş olsun dileklerini iletti. Bende sizler aracılığıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın bu dileklerini iletiyorum. Kentsel dönüşüm seferberliğini kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. Vatandaşımızın canı ve malı bize emanet.  Tekrar Denizli’ye, Çardak’a ve Bozkurt’a geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum açıklamanın ardından Denizli'den ayrıldı.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Semih Can
Etiketler: Çevre, ve, Şehircilik, Bakanı, Kurum, Vali, Karahan, İle, Birlikte, Deprem, Bölgesinde, İncelemelerde, Bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir