Haber Detayı
12 Mayıs 2018 - Cumartesi 10:41
 
Çocuk İhmal ve İstismarın Önlenmesine Dikkat Çekildi
EĞİTİM Haberi
Çocuk İhmal ve İstismarın Önlenmesine Dikkat Çekildi

Çocuklara yönelik ihmal ve cinsel istismar olaylarının önlenmesi çalışmaları kapsamında paydaş kurumlar iş birliğinde ilimiz rehberlik öğretmenlerini bilgilendirmek üzere, Merkezefendi ilçesi Bereketler Toplantı ve Sergi Salonunda  "İhmal-İstismar" konulu panel gerçekleştirildi.

 

Panele  İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Şube Müdürü Fikret Sarısoy, Merkezefendi Sosyal Hizmet Merkezi  Müdür Vekili Asuman Taşçı, Denizli Baro Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyesi-Kadın Ve Çocuk Hakları Komisyonu Koordinatörü Avukat Burcu Aybey, İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü Komiser Yardımcısı Mehmet Yasin Sözen,  İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Uzm.Dr. Fatma Aydeniz Ozansoy, Çocuk İzlem Merkezi (ÇİM) Denizli Devlet Hastenesi Başhekim Yardımcısı Uzm.Dr. Savaş Yılmaz, konuşmacılar Psikolog Fatma DEMİRTAŞ,  Denizli Baro Başkanlığı Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu Üyesi  Avukat Jülide  Keleş Yarışan, Baş Polis Memuru Ahmet Varol, Psikolog Sefer Mavigöl, ÇİM Sorumlu Hekimi Uz.Dr. İ. Merve Tekin, İl Jandarma Komutanlığı Çocuk- Kadın İşleri Astsubay Nur Deliak, Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı Yazı İşleri Müdürü Hacer Altın,  rehberlik  öğretmenleri, ilçe şube müdürleri ile Merkezefendi ve Pamukkale ilçe milli eğitim müdürleri katıldı.

 

 

İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz toplantının açılış konuşmasında “İlimizde dezavantajlı çocuklarla çalışan kamu kurumları arasında işbirliğinin artırılması adına bir araya geldik. Geleceğimiz olan çocuklarımızın en iyi ve eşit şartlarda hayata hazırlamak adına yaptığımız önemli bir çalışma olarak görmekteyiz. Bugün İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görevli olup gönüllü olan rehber öğretmenlerimiz ve dezavantajlı çocuklarımız için ortaklaşa çalışmalar yaptığımız kurumlar ile bir yol haritası çizeceğiz.

 

Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim alanında başarılı bir il olmak bize yetmiyor. Hedefimiz ivmemizi her daim daha yukarılara taşımaktır. Okullarımızda nicelik bakamından çok iyi konumlara geldik. Niceliğin yanında nitelik çalışmalarımız da aynı ivme ile devam etmektedir. Bugün yapacağımız çalışmada bunların bir parçasızdır. Denizli eğitim ailesi olarak çocuklarımızın gerek okullarında gerek evlerinde gerek caddelerde ve her alanda güvenli bir ortamda hayatlarını devam ettirmeleri gerektiğine inanıyoruz.

 

Rehber öğretmenlerimiz; bu alanda olduğu gibi eğitim her alanında büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir. Adeta okullarımızın psikoloğu ve sosyoloğu gibi çalışmaktalar. Kendilerine sizlerin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyorum.

 

Eğitime yön verirken çocuklarımızın istek, talep ve ihtiyaçlarını dinlemenin önemine değinmek için sizlere bir anımı aktarmak istiyorum. Geçtiğimiz günlerde Gazi İlkokulumuzun oradan İl Milli Eğitim Müdürlüğüne yaya olarak geçmekte iken, okulumuzun bir öğrencisi beni durdurdu. Sizi tanıyorum siz İl Milli Eğitim Müdürüsünüz dedi. Sonrasında devam eden sohbetimizde okulu ve eğitimi adına isteklerini dile getirdi. Yavrumuzla konuşmamız çok dikkatimi çekti. Buradan şunu anlatmak istiyorum eğitim verdiğimiz çocuklarımızın isteklerini dinlemek ve onların bu isteklerini yerine getirerek onlara daha iyi ortamlar sunabilmek her şeye değer diye düşünmekteyim. Öğrencilerimize dokunmak, onlara rehberlik etmek ve düşüncelerine isteklerine önem verdiğimizi htirmek bizleri çok mutlu ediyor.

 

Geleceğimiz olan yavrularımız için gecemizi gündüzümüze katarak Adliye, İl Emniyet Müdürlüğü, Jandarma ve Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüzle ortaklaşa çalışıyoruz. Kendilerini de çok teşekkür ediyorum. Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi Muasır Medeniyetler Seviyesine Ulaşmamız için çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

 

Panelde konuşmacılar;  ilimiz rehberlik öğretmenleri, ilçe şube müdürleri ile Merkezefendi ve Pamukkale ilçe milli eğitim müdürlerine ihmal-istismar olaylarıyla ilgili bilgi almak istedikleri konular, bu tür vaka olaylarında yaşanılan sorunlar ve yapılması gereken işlemlerle ilgi izlenmesi gereken yol adımlarına ilişkin ayrıntılı bilgiler verdi.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Çocuk, İhmal, ve, İstismarın, Önlenmesine, Dikkat, Çekildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir