Haber Detayı
11 Ağustos 2019 - Pazar 03:10
 
Denizli'de depremin ardından paylaşılan fotoğrafa tepki
GÜNDEM Haberi
Denizli'de depremin ardından paylaşılan fotoğrafa tepki

Denizli Bozkurt depreminin ardından, hasarlı cami içerisinde çekilen fotoğraf karesi sosyal medyada farklı bir tepkiye yol açtı. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan resmi twitter hesabından paylaşım yapılan fotoğrafa cevabını yazdı.

 

Denizli'de meydana gelen depremden önce İzmir ilinde de bir deprem meydana gelmişti. Denizli'nin Bozkurt İlçesinde 8 Ağustos 2019 Perşembe günü saat 14.19'da meydana gelen 6 büyüklüğündeki deprem sonrası, hasar tespiti ve durum ile ilgili bilgiler için Denizli'ye gelen 2 Bakan ilçedeki durumları incelerken, hasarlı bir camide tespitin ardından durumu gözlemlemek için girdikleri cami içerisinde çekilen bir fotoğraf sosyal medyada farklı bir tepkiye yol açtı.

 

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf ise 8 Ağustos depremin olduğu gün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun ardından, 9 Ağustos günü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum incelemelerde bulunmak üzere geldi. Bozkurt ilçesinde, hasar tespitleri yapıldıktan sonra, ağır hasarlı olarak tespit edilen Tutluca Camii'nde incelemelerde bulunduğu sırada çekilen fotoğraf sosyal medyada farklı bir tepkiye neden oldu.Fotoğraf karesi içerisinde yer alan: Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli AK Parti Milletvekillerinden Cahit Özkan ve Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, AK Parti İl Başkanı Necip Filiz yer aldı.

 

Camiye Ayakkabı İle Girdiler Diye Tepki

Denizli'de yaşanan depremin ardından sosyal medyada 'T.CKemalBildiş' kullanıcı isimli kişi tarafından şöyle yazılarak paylaşıldı.

"6 yaşından itibaren camiye giderim. İlk öğrendiğimiz şey ise camiye ayakkabılar ayağında girilmez. BAKIN.! TURİSTLER CAMİYE NASIL GİRMİŞLER.!" şeklinde bir paylaşımda bulundu.

 

 

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan'ın resmi Twitter hesabından ise şöyle cevap verdi:

"Biz Denizli'de deprem sonrası oluşan dertlerle uğraşıyoruz sizin derdiniz başka."

"Bu cami Bozkurt depreminde ağır hasa aldığı için yıkılmıştır. Bu fotoğraf AĞIR hasar tespiti sonrasıdır." şeklinde cevap yazdı.

 

 

Sosyal medyada 'T.CKemalBildiş' kullanıcı isimli kişi tekrardan şöyle bir tweet paylaştı: "Sn. Osman Zolan alttaki paylaşımıma " Bu cami Bozkurt depreminde AĞIR hasar aldığı için yıkılmıştır. Bu fotoğraf AĞIR hasar tespitinden sonradır" diye cevap vermiş, Sn. Belediye Başkanı deprem sonrası ağır hasar gören binalara girilmemesi konusunda sizleri ve Sn. Bakanı uyarmadılar mı?" şeklinde bir paylaşımda bulundu.

 

 

Twitter'da,  İyi Parti Denizli Siyasi İşlerden Sorumlu İl Başkanı Hüseyin Özdemir ise farklı bir paylaşımda bulundu: "Camiye ayakkabı ile girmek size yakışıyor mu" şeklinde bir yazı ve fotoğraf paylaştı.

 

 

DEPREMDE HASAR GÖREN CAMİ İÇERİSİNDEKİ FOTOĞRAF

Bozkurt ilçesinde depremde ağır hasar gören cami içerisine ayakkabı ile girdiler şeklinde bir çok tweet atıldı ve aslında halının üzerinde ve arka planda görünen durum ise caminin ne durumda olduğu ve depremin ne derecede olduğunu gösteriyordu. Halının üzerinde oluşan aşırı derecede toz ve duvardan düşen taş parçalarının olduğu açık bir şekilde gözüküyor. Caminin içerisine ise sadece protokol üyelerinin bulunmadığı ayrıca basın mensuplarının ve ekiplerin hızlı bir şekilde cami için gerekenin yapılması için incelemelerde bulunduğu belirgin bir şekilde belli oluyor.

 

 

CAMİ VE MİNARESİ 2 SAAT SONRA YIKILDI

Deprem bölgesini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, depremin ardından ağır hasarlı olarak tespit edilen Tutluca Camii’nde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum incelemelerinde ardından beraberindeki yetkililere talimat vererek yüksek risk taşıdığı için cami ve minaresinin yıkılmasını söyledi. Bunun üzerine harekete geçen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü yetkilileri ile Denizli Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı ekipler bölgeye gelerek yıkım çalışması başlattı. Cami ve minaresi yaklaşık 2 saat sonrasında yıkıldı. Caminin molozları ise hafriyat kamyonlarına yüklenerek bölgeden kaldırıldı.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Semih Can
Etiketler: Denizli'de, depremin, ardından, paylaşılan, fotoğrafa, tepki,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir