Haber Detayı
11 Eylül 2019 - Çarşamba 12:02
 
Denizli'de iki ilçede tarihi mezarlar koruma altına alındı
KÜLTÜR Haberi
Denizli'de iki ilçede tarihi mezarlar koruma altına alındı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Merkezefendi ilçesi ve Çal ilçesinde tarihi mezarların bulunduğu alanlar birinci derece Arkeoloji Sit alanı olarak tescillendi. Alınan karar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Resmi Gazete’de dün yayınlandı.

 

 

Denizli Valiliği ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nün talebi üzerine Denizli Müze Müdürlüğü uzmanlarınca hazırlanan rapor inceleyen Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü karar verdi. Verilen kararda Merkezefendi İlçesi, Karahasanlı Mahahallesi, Yellice Mevkii’nde bulunan Roma dönemine tarihlenen ve konglomera tipinde, kayaya oyularak yapılmış olan tek odalı mezarların bulunduğu sahanın birinci derece Arkeolojik Sit alanı olarak koruma altına alındı.

 

Öte yandan,Çal İlçesi, Yukarseyit Mahalles, Erkli Mevkii’nde bulunan Tümülüs Mezarının ‘Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür varlığı özelliği taşındığından dolayı, Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü kararı ile ‘Kumdede Tümülüsü birinci derece Arkeolojik Sit alanı olarak tescillendi. Alınan karar gereği sit sınırları içersinde yapılacak her türlü uygulamalar öncesinde kurul izni alınması gerektiği belirtildi.

 

merkezefendi ilcesi yellice nekropolu birinci derece arkeoloji sit alani oldu

 

cal ilcesi kum dede tümülüsü ve cevresi birinci derece sit alani oldu

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Denizli'de, iki, ilçede, tarihi, mezarlar, koruma, altına, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir