Denizli’de iki merkez ilçede koronavirüs tedbirlerine uymayan 383 kişiye ceza!
asa
Haber
24 Kasım 2020 - Salı 17:19
 
Denizli’de iki merkez ilçede koronavirüs tedbirlerine uymayan 383 kişiye ceza!
DENİZLİ Haberi
Denizli’de iki merkez ilçede koronavirüs tedbirlerine uymayan 383 kişiye ceza!

Denizli’nin Merkezefendi ve Pamukkale İlçelerinde koranavirüs tanısı konulan veya hastalarla temaslı olarak karantinada olması gereken 383 kişi kurallara uymadığı gerekçesi ile Kredi Yurtlar Kurumu’nda zorunlu karantina altına alınarak süreleri geçirilerek toplam 1 milyon 206 bin 450 TL para cezası kesildi.

 

Denizli Valiliği’nden yapılan açıklamada, İçişleri bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen temaslıların doğru bilgilendirilmesi konulu genelgede, koronavirüs tanısı konulan hastaların temaslılarına ilişkin olarak eksik bilgi verdikleri bazı durumlar da ise gerçekte temaslı olmayan kişilerin temaslı kişiler olarak bildirdikleri tespit edildiği belirtilerek şu önlemlerin alınması istemiştir.

 

 “Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı kişiler hakkında yapılan eksik veya yanıltıcı veya gerçeğe aykırı beyanlara/bildirimlere ilişkin olarak İl/İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca karar alınarak bu tür eylemler içerisinde bulunanlar hakkında Türk Ceza Kanununun 206. Maddesi “bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi, üç aydan iki yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır”  hükmü kapsamında gerekli işlem tesis edilecek.”

 

Bu kapsamda 11 Eylül – 9 Kasım 2020 tarihleri arasında 249 kişi, 10 – 24 Kasım 2020 tarihleri arasında Pamukkale ve Merkezefendi ilçelerimizde, ikametinde olması gerekirken karantina kurallarına uymayarak dışarıda olduğu tespit edilen 134 kişi olmak üzere bugüne toplam 383 kişi Kredi Yurtlar Kurumu’na yerleştirilerek zorunlu karantina sürelerini geçirmeleri sağlanmıştır. Bu kişilere 3.150’şer Lira idari para cezası ve TCK 195. Maddesi (Bulaşıcı hastalıklardan birine yakalanmış veya bu hastalıklardan ölmüş kimsenin bulunduğu yerin karantina altına alınmasına dair yetkili makamlarca alınan tedbirlere uymayan kişi, iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.) gereğince savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur.

 

Temaslı olduğu kişileri bildirmeyen veya yanlış bildiren 5 kişiye 3.150’şer Lira idari para cezası uygulanmış ve şimdiye kadar toplam 7 kişiye TCK. 206. Maddesi gereğince adli işlem başlatılmıştır.

 

İHBAR EDİN

Valilik uyarıda bulunarak, “Vatandaşlarımız, karantinada olması gerekirken ikametini terk eden temaslı veya Covid-19 teşhisi pozitif olan kişileri 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulunabilirler. Koronavirüsle olduğu gibi, toplum sağlığını hiçe sayan kişilerle de mücadelemiz kararlı bir şekilde devam edecektir” ifadeleri yer aldı.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Denizli’de, iki, merkez, ilçede, koronavirüs, tedbirlerine, uymayan, 383, kişiye, ceza!,
Yorumlar
denizli büyükşehir belediyesi
Haber Yazılımı