Haber Detayı
18 Kasım 2019 - Pazartesi 15:43
 
Denizli’de ‘Sıfır Atık Uygulaması’ verileri açıklandı
DENİZLİ Haberi
Denizli’de ‘Sıfır Atık Uygulaması’ verileri açıklandı

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sıfır atık uygulaması ve plastik poşetlerin ücretlendirilmesi konusunda il verilerini hakkında bilgi verildi. Denizli’de Sıfır Atık Bilgi Sisteminde yer alan 19 belediyeden, sadece Büyükşehir ve Pamukkale Belediyesi sisteme veri girişi sağladı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde sıfır atığa ulaşmak adına atıkların geri kazanım oranının en üst seviyeye çıkarılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sürdürülmekte olan çalışmalar aralıksız olarak devam ediyor.

 

İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; Hammadde ve doğal kaynakların etkin yönetimi ile sürdürülebilir kalkınma ilkeleri doğrultusunda atık yönetimi süreçlerinde çevre ve insan sağlığının ve tüm kaynakların korunmasını hedefleyen sıfır atık yönetim sisteminin kurulmasına, yaygınlaştırılmasına, geliştirilmesine, izlenmesine, finansmanına, kayıt altına alınarak belgelendirilmesine ilişkin genel ilke ve esasların belirlenmesi amacıyla 12.07.2019 tarih ve 30829 sayılı Resmi Gazetede Sıfır Atık Yönetmeliği yayımlanmıştır.

 

Yönetmelik kapsamında; sıfır atık yönetim sistemlerini kuran mahalli idareler ile Yönetmelik EK-1 listesinde tanımlı diğer yerlere ve gönüllülük esasına dayalı olarak sıfır atık yönetim sistemini kuranlara gümüş, altın ve platin seviyelerinde Sıfır Atık Belgesi verilecektir.

 

Bakanlığımızın Entegre Çevre Bilgi Sistemindeki (EÇBS) Sıfır Atık Bilgi Sisteminde yer alan İlimize ait veriler şunlardır:

Sisteme Kayıtlı Toplam Kurum ve Kuruluş Sayısı        : 373

Sistemde Yer Alan Kayıt Sayısı                                   : 572

Sisteme Kayıtlı Belediye Sayısı                                   : 19

Sisteme Veri Girişi Yapan Belediye Sayısı                  : 2 (Denizli Büyükşehir ve Pamukkale Belediyeleri)

Bugüne Kadar Eğitim Verilen Kişi Sayısı                    : 34.167  

Elde Edilen Kompost Miktarı                                       : 352.200 kg.

Toplanan Atık Kağıt Miktarı                                        : 4.271.580 kg.

Toplanan Biobozunur Atık                                           : 857.600 kg.

Toplanan Elektrikli ve Elektronik Atıklar                      : 80.144 kg.

 

PLASTİK POŞETLERİN ÜCRETLENDİRİLMESİ:

TBMM Genel Kurulunda Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapan Kanun teklifinin kabul edilmesiyle kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilmektedir.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın 100 Günlük Eylem Planı'nda yer alan plastik poşetlerin ücretlendirilmesi konusunda; kamunun bilinçlendirilmesi, plastik atık miktarında azalma, plastik poşetlerin ücretlendirilmesi ile oluşacak kaynağın çevre koruma faaliyetlerinde kullanılması planlanmakta olup, bu eylem ile 2023 hedefleri doğrultusunda geri kazanım imkanı çok az olan plastik poşet atık miktarının önemli miktarda azaltılması sağlanacaktır.

 

Uygulamayla; 2025 yılına gelindiğinde plastik üretimi için ithal edilen petrole harcanan 200-300 milyon liranın ülkenin cebinde kalması, bunları işlemek için ihtiyaç duyulan yıllık 1 milyon 250 bin konutun elektrik enerjisini karşılayabilecek enerjinin de tasarruf edilmesi, tüketicileri alışveriş yaparken yanlarında getirebilecekleri tekrar kullanımlık poşet, çanta, tekerlekli alışveriş arabalarının kullanımı yönünde teşvik etmesi beklenmektedir.

 

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesi uygulamasındaki maksat yasaklamak değil, kısıtlamaktır. Hedef; 2018 yılında 440 adet/kişi olan kullanım değerini, 2019 Yılı için 90 adet/kişi, 2025 Yılı için 40 adet/kişi’ye indirgemek ve Avrupa Birliği değerlerine ulaşmaktır.

 

İl Müdürlüğümüzce Sıfır Atık kapsamında yapılan çalışmalar ise;

- İlgili kurum ve kuruluşlara “Sıfır Atık Uygulamaları” konusunda eğitimler verilmiştir.

 

- İlimizde bulunan yerel marketlerde ve zincir marketlerde denetimler yapılmış olup, satış noktalarında yürütülen atık yönetimi ve sıfır atık uygulamaları ile plastik poşetlerin ücretlendirilmesi konularında yürütülen iş ve işlemler incelenmiştir.

 

- Pamukkale Üniversitesinde yapılan sıfır atık uygulamaları hakkında bizzat Rektör Beyin de yer aldığı yerel televizyon kanalı çekimleri yapılarak kamuoyu bilgilendirilmiştir.

 

- İlimiz Merkezinde yer alan ulusal ve yerel büyük alış veriş merkezlerinde yapılan sıfır atık uygulamaları ile plastik poşetlerin ücretlendirilmesi konularında yürütülen iş ve işlemler hakkında yerel televizyon kanalı çekimleri yapılarak kamuoyu bilgilendirilmiştir.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Denizli’de, ‘Sıfır, Atık, Uygulaması’, verileri, açıklandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir