Haber Detayı
27 Mart 2019 - Çarşamba 20:59
 
Denizli'de süren artçı deprem fırtınası ne zaman son bulacak
DENİZLİ Haberi
Denizli'de süren artçı deprem fırtınası ne zaman son bulacak

Denizli'nin Acıpayam İlçesi'nde 20 Mart 2019 Çarşamba günü 09.34'te meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından Bin'in üzerinde küçük ve orta şiddette depremler meydana geldi Peki bu depremler ne zaman son bulacak? Denizli’yi büyük bir deprem mi bekliyor? Sorularının cevabı haberimizde…

 

 

Denizli'nin Acıpayam İlçesi'nde 20 Mart 2019 Çarşamba günü 09.34'te meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından 5 şiddetine yakın bir çok artçı sarsıntı meydana geldi.

 

Haber Merkezimiz deprem bölgesi içerisinde yer alan Denizli ile ilgili Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü ile yaklaşık 1 aydır yaptığı görüşmelerde Acıpayam depremini tahmin etmişti.  Kadir Sütçü haber merkezimizi ve yetkili kurumları bilgilendirmeye devam ederken bu sabah 07.00 sularında verdiği bilgide bir kez daha dikkatli olunmalı konusunda uyarıda bulundu.Sütçü, Acıpayam Deprem Kriz Masası, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı’nı gelişen olayları bilgilendirmeye devam ediyor. Bugün 4.4 şiddetindeki deprem sonrası haber merkezimize Acıpayam’da meydana gelen deprem fırtınası ile ilgili bilgiler verdi. İşte tüm detaylar haberimizde...

 

 

"SAAT SAAT VERİ ANALİZLERİ YAPILIYOR"

Denizli Acıpayam İlçesi'nde meydana gelen deprem hakkında, Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, yaptıkları deprem tahmin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Valiliğe ve Kaymakamlığa çağrıda bulunmuştu. Saatlik olarak sürekli ekibi ile çalışmalarını sürdüren Kadir Sütçü durumu daha öncesinde şöyle değerlendirmişti.

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü; "Ülke genelinde ve dünya'da oluşan depremleri takip ediyoruz. Oluşabilecek depremler hakkında ise tahminlerde bulunuyoruz. Şu ana kadar toplam 66 tahmin yaptık, 42 tanesinin süresi doldu ve sonuçlandı. Denizli'de geceden itibaren depremlere baktığımızda Acıpayam ilçesinde oluşan depremler bir uyarı diyebiliriz. 2018 yılı sıcaklık açısından baktığımız zaman yüksek bir sıcaklık bulunmaktaydı. Denizli Acıpayam ilçesinde oluşan küçük artçı depremler ise göz önüne alındığında, yer kabuğunun kendini rahatlaması diyebiliriz. Bir insan nasıl yemek yediğinde onu dışarı atıyorsa dünyada aynı durum mevcuttur." şeklinde kısa bir açıklamada bulunmuştu.

 

 

"15 SAAT İÇERİSİNDE 85 ARTÇI DEPREM"

Denizli'de 27 Mart 2019 Çarşamba günü gece saat 00.49'dan saat 15.45'e kadar toplamda 85 artçı deprem meydana geldi bugün en hissedilir derecede meydana gelen artçı deprem ise saat 14.27'de AFAD deprem veri sisteminin verilerine göre 4.3 şiddetinde 7 kilometre derinlikte bir deprem meydana geldiği tespit edildi.

 

 

"DENİZLİ VE MALATYA'DA DEPREM DURUMU AZALACAK"

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü ile yaklaşık son 1 aydır yaptığımız görüşmelerin ardından Acıpayam depremini tahmin etmişti. Bugün sabah whatsapp hattımız üzerinden sabah saat 07.03'te attığı mesaj ile bir kez daha dikkatli olmamız konusunda uyardı. Aynı zamanda Acıpayam kriz masası, kaymakamlık ve belediye başkanına bilgiler vermeye devam ettiğini bildirdi. Yaşanan artçı depremler nedeniyle tekrardan denizli20haber.com olarak iletişime geçtik.

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü durumu şöyle anlattı; " Şu anki meteorolojik verilere göre büyük bir deprem işareti yok, 5.7 Büyüklük üzerinde bir deprem beklemiyoruz. Deprem sonrası oluşan deprem fırtınası da bugün 27 Mart 2019 tarihi itibari ile 7 günlük hava tahminine göre depremler Denizli ve Malatya'da seyrekleşerek azalacak. 7 Günlük hava tahminine göre Türkiye'de yıkıcı bir deprem görüntüsü de yok. Denizli ve Malatya ilinde durumlar normale doğru ilerliyor, yıkıcı bir deprem durumu şuanda gözlemlenmiyor, ama halkımızın en çok korktuğu durum ise deprem olduğu için her zaman dediğimiz gibi her an hazırlıklı olmak gerekiyor bu gibi durumlara önlemlerinizi almanız gerekiyor. Meteorolojinin 7 günlük tahminine göre tahminde bulunduğumuz için diğer 7 gün sonrasını değerlendiremiyoruz. 27 Mart 2019 gününe internet sitemizde www.dekos.istanbul sitesinden bilgileri yani tahminlerimizi sürekli olarak güncel bir şekilde tutuyoruz, aynı zamanda sosyal medya üzerinden de deprem ile ilgili bir çok kez tahminlerimizi yayınladık ve bugün olduğu gibi tam 12'den doğru bildik. Denizli Acıpayam'da kriz masası ile sürekli olarak irtibat içerisindeyiz" şeklinde anlattı.

 

Denizli20haber.com olarak diğer sorumuz ise Malatya ile Denizli arasında her an gibi bir ilişki var mı ?

Kadir Sütçü; "Denizli ile Malatya arasında her an gibi bir durum söz konusu değildir sadece hava ile ilgili olarak bir durum vardır. Malatya'da gerçekleşen depremler olmasaydı Denizli'yi ciddi bir tehlike bekliyor olacaktı ama Malatya'da bir deprem bekliyorduk açıkçası ve tahmin ettiğimiz gibi de oldu. Artık Denizli'nin ve Malatya'nın vatandaşları rahat bir nefes alacak belli bir süre bu artçılar devam edecek, 4.0 şiddetinin üzerine çıkacak bir deprem gözlenmiyor." şeklinde sorularımıza yanıt verdi.

 

 

 

 

 

İŞTE DEPREMİ ÖNCEDEN TAHMİN ETMEK İÇİN GEREKEN PARAMETRELER
 

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü vatandaşları aşağıda belirttiği gibi durumlarla karşılaştıklarında bildirmelerini ve kendilerinin de bu durumu anlayabileceklerini söyledi.

1- Evde ve dışarıda bulunan köpeklerin sebepsizce havlaması, hırlaması ve uluması
2- Bahçede bulunan yılanların, farelerin, kertenkelelerin, solucanların yuvalarını terk edip, yüzeye çıkması
3- Martıların, kargaların, serçelerin gökyüzünde değişik hareketler sergilemeleri ve ses çıkarmaları
4- Bahçedeki ya da balkondaki saksıda bulunan bitkilerin zamansız olarak çiçek açması, yapraklarının kuruması
5- Evde çalışan elektrikli ev aletlerinin sıra dışı voltaj durumunun değişmesi
6- Ufuktaki bulutların kırmızılığının artması

 

 

"DEPREMLER İLE SICAKLIK ARASINDA BİR BAĞLANTI OLDUĞUNU YÜZDE 100 DOĞRULADIK"

 Sıcaklığın depremle ilişkisini açıklayan Sütçü, "1624 yılında Galileo termometreyi bulmuş ama sıcaklığa etki eden faktörler arasına depremleri almamış. Bunu bir noksanlık olarak görüyorum. 288 bin 161 uydu görüntüsünde, depremlerle sıcaklı arasında bağlantıyı yüzde 100 olarak gördük ve doğrulandı. Verilerimizde Türkiye’yi merkez olarak aldığımızda, Grönland Adası, Orta Amerika, Hint Okyanusu ve Çin’den daire çizerek bu alanlardaki yüksek ve alçak hava basıncını günlük olarak 18 saat takip ediyoruz. Bu takipte büyük depremler hiçbir zaman alçak hava basınca olduğunu görmedik. Alçak hava basıncında olduğunu görmediğimiz için de yağmur ve kar yağarken de rastlamadık. Yani şuandaki verilerimizde göre, herhangi bir yere yağmur ya da kar yağarken, 7 büyüklüğünde bir depreme rastlamadık. Bu nedenle depremler ile sıcaklık arasında bir bağlantı olduğunu yüzde 100 doğruladık"  ifadelerini kullandı.

 Sütçü sözlerini şöyle tamamladı: "2018’i en az deprem olan yıl olarak görüyoruz. 3’lük depremleri baz olarak aldık. Daha önce Kandili verilerine baktığımızda 3’lük depremleri veriyordu. 3.0 ve daha büyük depremleri 2003 yılından itibaren aldığımızda 924 deprem olmuş. En az deprem olan yılı 2018 olarak görüyoruz. 2019’da ise şuana kadar 3 tane 5.0’ın üzerinde deprem oldu. Geçen sene 1 yıl boyunca 3 tane deprem oldu. Bu yıl sadece 3 ayda 5.0’in üzerinde deprem oldu; 2 tanesi Akdeniz’de, 1 tanesi Çanakkale’de oldu. 2017’de daha çok deprem olmuştu; 5.0’ın üzerinde 21 deprem oldu. Buna göre 2019’u daha az deprem yılı olarak görüyorum."

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Semih C.-Köksal İ.
Etiketler: Denizli'de, süren, artçı, deprem, fırtınası, ne, zaman, son, bulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir