Haber Detayı
21 Mart 2019 - Perşembe 12:50
 
Denizli Depremi hakkında Kadir Sütçü, Vali'ye ve Kaymakam'a çağrıda bulundu
DENİZLİ Haberi
Denizli Depremi hakkında Kadir Sütçü, Vali'ye ve Kaymakam'a çağrıda bulundu

Denizli Acıpayam İlçesi'nde meydana gelen deprem hakkında, Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, yaptıkları deprem tahmin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Valiliğe ve Kaymakamlığa çağrıda bulundu. 2019 yılını Türkiye’de afet yılı olarak görüyorum dedi.

 

 

Denizli'de dün sabah saatlerinde saat 09.34'te merkez üssü Acıpayam olan 5.5 büyüklüğünde bir deprem oldu. Ege bölgesi ve Türkiye'nin batısında bir deprem olacağını 17 Mart 2019 Pazar günü yayınladığı veriler ile açıklamıştı. Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü, bu sefer Denizli Valisi'ne ve Kaymakamlığa mail ile çağrıda bulundu.

 

 

DENİZLİ VALİLİĞİNE MAİL İLE ÇAĞRIDA BULUNDU

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü; " Denizli Valisi Sayın Hasan Karahan'ın Dikkatine... 19 Yıldan beri Deprem Tahmin projemizde ailece (3 kişi) çalışmaktayız. Sarıyer Kent Konseyi Doğal Afetler, Deprem ve Arama Kurtarma Grubunun Yönetiminde bulunmaktayız. 20.03.2019 Tarihinde saat 09:34 de Kandilli Rasathanesi verilerine göre Mw=5.7 büyüklüğünde Yeniköy Acıpayam (Denizli) merkez üssü olmak üzere bir deprem meydana geldi. Artçıları halen devam ediyor. Öncelikle geçmiş olsun diyerek saygılarımızı sunuyoruz.

 

 

"KADİR SÜTÇÜ DENİZLİ KAYMAKAMINA ÇAĞRIDA BULUNDU"

Deprem Tahmin Uzmanı Kadir Sütçü; "Denizli Acıpayam Kaymakamı Sayın Ali Şanlı Er'in Dikkatine...  19 Yıldan beri Deprem Tahmin projemizde ailece (3 kişi) çalışmaktayız. Sarıyer Kent Konseyi Doğal Afetler, Deprem ve Arama Kurtarma Grubunun Yönetiminde bulunmaktayız. 20.03.2019 Tarihinde saat 09:34 de Kandilli Rasathanesi verilerine göre Mw=5.7 büyüklüğünde Yeniköy Acıpayam (Denizli) merkez üssü olmak üzere bir deprem meydana geldi. Artçıları halen devam ediyor. Öncelikle geçmiş olsun diyerek saygılarımızı sunuyoruz.

Bugün Türkiye'nin doğu karasalında 4.5+ büyüklükte (İran sınırı veya İran'da olması halinde daha büyük) bir deprem meydana gelmezse,Yeniköy Acıpayam Denizli'de dün meydana gelen depremin artçılarının daha kuvvetlisi veya ana şokuda geçebilecek büyüklükte depremlerin 4 gün daha devam edeceği  meteorolojik verilerden anlaşılmaktadır. Bilginize arz ederiz." dedi.

 

 

 

 

7 MART 2019 İhlas Haber Ajansı ile yaptığı röportaj:

 

 

2019 YILINI TÜRKİYE’DE AFET YILI OLARAK GÖRÜYORUM

2019 yılının Türkiye için afet yılı olarak gördüğünü dile getiren Sütçü, ’’1971’den itibaren gelen istatistik verilerde 1998 yılı en sıcak yıl olarak kayıtlara geçmiş. 1999 yılında Marmara ve Düzce depremi meydana gelmiş. 2010 yılında ise yine en sıcak yılı görüyoruz. 2011 yılında da Kütahya ve Van depremi olmuş. Mevsimlere göre baktığımızda 2018 yılı en sıcak yıl olarak gözüküyor. Bu nedenle 2019 yılını Türkiye’de afet yılı olarak görüyorum. Türkiye’de 7’lik bir depremin olması ya da 5 ile 7 arasında deprem fırtınası olması normal olarak geliyor’’ diye konuştu.

 

 

"MARMARA DENİZİ’NDEKİ FAYLARDA BÜYÜK DEPREM OLABİLİR"

Türkiye’de belenen büyük depremlerin nerede olabileceğine dair tahmin yapan Sütçü, ’’Genel olarak Kuzey Anadolu Fayı olarak görülüyor. Çünkü güneyde Gökova enerjisini boşalttı. Bu nedenle Erzincan Fayı olarak görülebilir. Eğer Van depremi etkilemiş olursa Van depreminin batısındaki faylar olabilir. Bunun dışında Marmara Denizi’ndeki faylarda büyük deprem olabilir diye düşünüyorum. Verilerimizi değerlendirmek gerekiyor. İstanbul depremi olmadan önce karınca laboratuarımızdaki karıncaların ölmesi gerekiyor. Ayrıca 288 bin 161 uydu görüntüsünde, yüksek hava basıncının ve alçak hava basıncının etkilediği Sütçü Bulutları’nın takibini yapıyoruz. Bu takipleri yaptığımızda yüksek hava basıncının oluştuğu bir dönem olması gerekiyor. Bunu durumla ile karınca laboratuarımızı takip ederek bugüne kadar yaptığımız 28 bin 158 tahmin doğrulandı. Hiç şaşmadı ve sapma göstermedi. Bunları takip ederek depremleri önceden söyleyeceğiz’’ dedi.

 

 

"DEPREMLER İLE SICAKLIK ARASINDA BİR BAĞLANTI OLDUĞUNU YÜZDE 100 DOĞRULADIK"

 Sıcaklığın depremle ilişkisi açıklayan Sütçü, ’’1624 yılında Galileo termometreyi bulmuş ama sıcaklığa etki eden faktörler arasına depremleri almamış. Bunu bir noksanlık olarak görüyorum. 288 bin 161 uydu görüntüsünde, depremlerle sıcaklı arasında bağlantıyı yüzde 100 olarak gördük ve doğrulandı. Verilerimizde Türkiye’yi merkez olarak aldığımızda, Grönland Adası, Orta Amerika, Hint Okyanusu ve Çin’den daire çizerek bu alanlardaki yüksek ve alçak hava basıncını günlük olarak 18 saat takip ediyoruz. Bu takipte büyük depremler hiçbir zaman alçak hava basınca olduğunu görmedik. Alçak hava basıncında olduğunu görmediğimiz için de yağmur ve kar yağarken de rastlamadık. Yani şuandaki verilerimizde göre, herhangi bir yere yağmur ya da kar yağarken, 7 büyüklüğünde bir depreme rastlamadık. Bu nedenle depremler ile sıcaklık arasında bir bağlantı olduğunu yüzde 100 doğruladık’’ ifadelerini kullandı.

 

Sütçü sözlerini şöyle tamamladı: ’’2018’i en az deprem olan yıl olarak görüyoruz. 3’lük depremleri baz olarak aldık. Daha önce Kandili verilerine baktığımızda 3’lük depremleri veriyordu. 3.0 ve daha büyük depremleri 2003 yılından itibaren aldığımızda 924 deprem olmuş. En az deprem olan yılı 2018 olarak görüyoruz. 2019’da ise şuana kadar 3 tane 5.0’ın üzerinde deprem oldu. Geçen sene 1 yıl boyunca 3 tane deprem oldu. Bu yıl sadece 3 ayda 5.0’in üzerinde deprem oldu; 2 tanesi Akdeniz’de, 1 tanesi Çanakkale’de oldu. 2017’de daha çok deprem olmuştu; 5.0’ın üzerinde 21 deprem oldu. Buna göre 2019’u daha az deprem yılı olarak görüyorum’’.

 

2.Kaynak(Video): İHA

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Semih Can
Etiketler: Denizli, Depremi, hakkında, Kadir, Sütçü,, Vali'ye, ve, Kaymakam'a, çağrıda, bulundu,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir