Haber Detayı
14 Mart 2018 - Çarşamba 11:06
 
Denizli Emniyeti kaçakçılara göz açtırmıyor!
ASAYİŞ Haberi
Denizli Emniyeti kaçakçılara göz açtırmıyor!

Denizli Emniyet Müdürlüğü görevlileri tarafından Denizli’de her türlü kaçakçılık suçunu işlemek isteyen şahıs ve organizasyonlara yönelik yapılan operasyonlarda, tarihi eser ve kaçak yakıt suçuna karışan 2 kişi gözaltına alındı.

 

Emniyet Müdürlüğü görevlilerince yürütülen çalışmalar doğrultusunda Denizli’de tarihi eser kaçakçılığı yapmak isteyen şahıs ve organizasyonların yakalanmasına yönelik operasyon düzenlendi.

 

Denizli’de seyir halinde durumundan şüphelenilen bir araç tespit edilerek takibe alındı. Görevli ekiplerce tarihi eser kaçakçılığı yapabileceği değerlendirilen şüpheli şahıs ve kullandığı araç takibe alındı. Takibe alınan araç gerekli tertibat alındıktan sonra durduruldu. Yapılan kontrollerde aracın şoför koltuğunun kılıfına gizlenmiş vaziyette poşet içerisinde tarihi eser olabileceği değerlendirilen üzerinde değişik figürlerin bulunduğu 106 adet sikke ve 1 adet haç şeklinde kolye ucu eser bulunarak ele geçirildi.

 

 

 Müze Müdürlüğü’nce yapılan tespitler sonucu ele geçirilen kültür varlığı gümüş, bronz ve pirinç cinsinde olan sikke ve haç röliker ismi verilen kolye ucunun tarihi eser olduğu ve Roma, Helenistik, Bizans, İslami ve Hellenistik dönemlerine ait olduğu tespit edildi.

 

 

Sikkelerin üzerinde şehirleri simgeleyen tanrı ve tanrıça figürlerinin ve Roma İmparatorluğuna ait büst figürünün bulunduğu ve Osmanlıca yazıların olduğu bildirildi. Ele geçirilen eserlerin tanzim edilen rapor neticesinde korunması gerekli kültür varlığı orjinal envarterlik değerinde ve etütlük nitelikte müzede bulunması gereken tarihi eser olduğu bildirildi.

 

AKARYAKIT OPERASYONU

 

Yine Denizli’de görevli ekiplerce devam eden çalışmalarda yetkisiz petrol türevinin yasadışı yollarla denetimsiz olarak madeni yağ, baz yağları, bitkisel yağlar sanayide kullanılan çeşitli yağlar veya solvent türü inceltici kimyasal maddeler ile doğrudan işlenerek standart dışı kaçak akaryakıt olarak kullanıldığı yönünde bilgiler elde edildi.

 

Bu kapsamda görevli ekipler tarafından yürütülen çalışmalarda ilimizde bulunan bir işyeri içerisinde yasadışı yollarla çeşitli kimyasal maddeler karıştırılarak kaçak karışımlı akaryakıt elde edildiği tespit edildi. Görevli ekiplerce yapılan kontrollerde işyerinin belgelerinin bulunmadığı ve tankların içerisinde bulunan yağların üzerinde yapılan ölçümde geçersiz akaryakıt sınıfına girdiği tespit edilen kaçak karışımlı akaryakıt bulundu. İşyeri içerisinde yapılan kontroller neticesinde toplam 5.400 litre karışımlı akaryakıt ve 1 adet akaryakıt dolumunda kullanılan aktarım düzeneği bulunarak el konuldu.

 

 

Operasyonlar neticesinde yakalanan 1 şüpheli şahıs hakkında Kaçakçılık Kanunu’na Muhalefet suçundan, 1 şüpheli şahıs hakkında Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet suçundan adli işlem yapıldı.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Denizli, Emniyeti, kaçakçılara, göz, açtırmıyor!,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir