Haber Detayı
09 Ocak 2018 - Salı 11:11
 
Denizli iş adamları Heimtex fuarı öncesi önemli açıklamalar yaptı
EKONOMİ Haberi
Denizli iş adamları Heimtex fuarı öncesi önemli açıklamalar yaptı

63 stantla Frankfurt’a adeta çıkarma yapan Denizlili tekstilciler Heimtex Fuarına doğru hareket ederken DENİB, DETGİS ve BAİSAD’ın önemli isimleri hem fuardan hem de 2018’den umutlu olduklarının belirtti.

 

Fuara katılmak üzere Denizli'den uçakla hareket eden işadamalrı İsa Dal, Mehmet Koltuksuz ve Selim Kasapoğlu, fuardan beklentileri ve 2018 yılını değerlendirdi.

 

İSA DAL

Denizli’den geçen yıldan biraz daha az olmakla beraber 63 firma ile katılıyoruz bu yıl. Önemli olan Türkiye olarak 283 firmayla katılıyoruz. Türkiye birinci sırada, ikinci sırada Almanya ve üçüncü sırada Türkiye geliyor. Önemli olan burada Türkiye’nin ciddi bir metrekaresi var. Ve metrekare bazında da ele alındığında aynı şekilde fuarda ilk üçte yer aldığını söyleyebiliriz.

 

Ev tekstilinde dünyada 5. Sırada olan bir ülkeyiz, havlu-bornoz konusunda ise dünyada ilk 3-4. Sırada yer alıyoruz. Amacımız fuarlarla potansiyelimizi arttırmak. Türkiye markası olgusunu tesis etmek. Özellikle DENİB olarak son 3 yıldır Turkish Towels markamızı geliştirmek ve bunun pekiştirmesini sağlamak. Bu anlamda yaklaşık 90 metrekareye yakın bir standımız bulunuyor. Denizli’nin ve alman firmalarının en iyi konumlandığı yerlerde. Fuarın havlu bornoz üreticilerinin merkezinde. Burada yaklaşık olarak DENİB standına da Türk havlusu hakkında bilgi almak isteyen 300-400 civarında müşteri bekliyoruz. Onları zaten Denizlili stantlara yönlendiriyoruz. DENİB Heim Textille Lounge7un bir başka faydası da stant satın almaya gerek duymayan ama fuara katılan Denizlili yüze yakın firma var. DENİB olarak onların rahatlıkla toplantılarını yapabilmelerini sağlayan bir alt yapı sağlıyoruz.

 

 

 

MUSTAFA KOLTUKSUZ

Bu sene 2. Kez Denizli’den direk uçakla frankfurta gidiyoruz. Şu anda yaklaşık 40’ı DETGİS’in uçağı ile birlikte Frankfurt’a direk uçuyor Geçen sene bunu ilkini yapmıştık.. Ama darbe girişiminden 6 ay sonra gerçekleşmişti bu ıorganizasyon ve bu nedenle geçen sene kendimizden daha çok müşterilerimize bu olup bitenleri ve ülkemizi anlatma yoluna gittik. İkili ilişkilerden daha çok Türkiye’deki durumu anlattık. Son 1 yıl boyunca da hep böyle oldu. Yaşanan siyasi krizler, özellikle Almanya ile Hollanda ile ve son zamanlarda ABD ile yaşadığımız siyasi krizler, buna rağmen 2017 rakamlarımız, 2016 rakamlarımıza göre gayet güzel geldi. Özellikle ABD’ye yaptığımız havlu ihracatında yüzde 15’lik bir artış yakaladık.

 

2018 yılına başlarken bu fuara giderken uçağa binhmeden konuştuğumuzda inşallah bu yıl 2017’den çok daha iyi olacak. 2017’den çok daha iyi iharacat rakamlarıyla hem kilo hem Euro bazında, ihracatımızı en az yüzde 5-10 arasında arttırmayı öngörüyoruz. Son üç aylık veriler ve müşteri taleplerine bakıldığında ilk 6 ayda güzel gelişmeler olacağını öngörüyoruz.

 

 

 

SELİM KASAPOĞLU

2017 son düzlükte beklentilerin ötesinde iyi gerçekleşti. B 2018’de beklentilerin de iyi olacağı yönünde güçlü bir kanı oluşturdu. Avrupa’da veriler iyileşiyor. Üretimde, sanayide, ihracatımızda veriler iyileşiyor. 2018’in oldukça başarılı geçeceğini düşünüyoruz. 2017’den daha iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz.

 

Tabii Heimtextille Fuarı dünyanın en önemli tekstil fuarı. Burası bir şov alanı. Bir senedir çalışan fuirmeların ürün ve tasarımlarını sergilediği bir şov işi aslında. Burada da Denizli önemli bir yer sahip özellikle havlu üretiminde. Ben fuarın iyi geçeceğini düşünüyorum.

 

Denizli artık bu fuarlarda çok tecrübeli. Müşterinin istediği yenilikleri ortaya koyabilecek güçte ve potansiyelde. Ben buradan bütün katılımcılara başarılar diliyorum.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Denizli, iş, adamları, Heimtex, fuarı, öncesi, önemli, açıklamalar, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir