Haber Detayı
28 Temmuz 2019 - Pazar 16:06
 
Denizli Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca ile Depremzedeler seslendi
GÜNDEM Haberi
Denizli Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Karaca ile Depremzedeler seslendi

Denizli'de 20 Mart 2019 günü, merkez üssü Acıpayam ilçesi olan depremde bir çok vatandaşın evi yıkıldı. Vatandaşlardan evsiz kalanlar oldu ve bölgede 2306 konut kullanılamaz hale geldi. CHP Denizli Milletvekili ve aynı zamanda CHP Genel Başkan Yardımcısı olan Gülizar Biçer Karaca, Denizli Gazeteciler Cemiyeti'nde evsiz kalan ve devlet tarafından yardım bekleyen vatandaşlar ile birlikte bir basın toplantısı gerçekleşti.

 

 

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde, depremde evsiz kalmış vatandaşlar ve o bölgenin muhtarları, Milletvekili Karaca ile birlikte basın toplantısında depremzede vatandaşlar verilen sözlerin tutulmamasından dert yakındı.

 

Denizli Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca yapmış olduğu konuşmada ise şöyle belirtti: “20 Mart 2019 tarihinde Acıpayam'da meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem sonrasında ve artçılarıyla birlikte uzun bir süre Acıpayam gerçekten beşik gibi sürekli sallandı. Depremden dolayı birçok mahallede ciddi hasarlar meydana geldi. Bizlerin ve yetkililerin yaptığı tespitlere göre, ağır hasarlı bina 1246, kullanılamaz durumdaki depo 795, 148 ahır, 26 ticarethane, 26 samanlık, metruk bina 62, resmi kurum 6, ve ağır hasarlı olarak tabir edilen 2 bin 306 işyeri, depo, konut, ahır, metruk bina bulunmaktadır. Bu binalar yetkililer tarafından 2,4,6,8 sayılarıyla bina durumunu derecelendirilmesiyle hasarlarına göre ayırt edildi.

Derecelendirme de ise: 8. derece tamamen yıkılması gereken ve oturulamaz durumda, 6. derece olan ağır hasarlı, 4. derece, 2. derece ve 0 ise daha az hasarlı ve kullanılabilir durumdaki binalar olarak değerlendirilmiş durumdadır" dedi.

 

"4 AY GEÇMESİNE RAĞMEN DURUM NEDİR? "

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca konuşmalarının devamında ise: "21 Mart 2019 günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bölgede yaptığı incelemelerin ardından bir konuşma yapmıştı, konuşmasında ise şöyle belirtmişti: 'buradaki vatandaşlarımızın durumunu yerinde gördüm. Hiç merak etmeyin en kısa sürede yaralarınız sarılacak ve sizler için yeni binalar evler yapacağız. Çadırlarda sizi çok fazla bekletmeyeceğiz' demişti. Depremin üzerinden 4 ay geçti ve 4 ay geçmesine rağmen hala 8. derece olarak belirlenen oturulamayacak durumdaki binaların yıkımı tamamlanmadı, 6. derece denilen ağır hasarlı olup yine yıkılması gereken binaların yıkımına dahi başlanılmadı. Vatandaşlarımız hayvancılıkla ve tarımla uğraşmaktalar neticede, hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın hayvanları başkalarının sağlam olan binalarında emanet duruyor. Hatta 4 ayın bitmesine az bir zaman kala Acıpayam'da depremde zarar gören köylerimizde gerçekleştirdiğimiz ziyaret sırasında bir ablamız ağlayarak şunları ifade etti, 'gittim yetkililere benim hayvanlarım var 15 - 20 tane sokakta ne yapacağım? Benim binamı yapın dediğimde ise binanı yapamayız hayvanlarını sat elden çıkar dediler' dedi ve ağlayarak' ifade etti. Ardından depoların yapılmamasıyla ilgili şikayetler dile getirildi ve soğan hasadının başlamasıyla soğan ekemeyeceklerini zor durumda kaldıklarını belirttiler." şeklinde konuştu.

 

Milletvekili ve CHP Genel Başkan Yardımcısı, Delik konteynırlar yağmur yağdığında içeriye su alıyor. Kimisinin tabanı delik yürümekte zorluk çekiliyor diyor. Yazın bu sıcağında o konteynırlarda nefes almak bile mümkün değil. KPSS sınavına girecek olan gençler oradaydı. Biz diyoruz ki Acıpayam derhal deprem bölgesi ilan edilmeli. Ardından vatandaşlarımızın kalıcı konutları yapılıncaya kadar vatandaşlarımıza en azından bu kışı geçirebileceği geçici konutlar, hayvanları barındırabileceği geçici ağıllar ve ürettikleri ürünleri depolaya bilecekleri sağlıklı ve ürünlere zarar vermeyecek depoların inşa edilerek ücretsiz, bedelsiz olarak vatandaşlara tahsisini istiyoruz” dedi.

 

Basın toplantısına yoğun bir katılım gösteren depremzedeler bu konudaki belirsizliğin acilen giderilmesini istedi. Öte yandan toplantıda söz alan vatandaşlar şu ifadeleri kaydetti.

 

 

DEPREMZEDELER SESLENDİ!

Yaşar Tan: "Evim yıkıldı. Her şeyim meydanda hayvanlarım meydanda ne yapacağım ben bunu. Başıma sıcak geçti ilaçlarla kurtuldum. Bir an önce evimin yapılmasını istiyorum" dedi.

Ahmet Yamacı: "6. derecen depremden etkilenen binalara da tamirat izni de vermiyorlar. Kendin yaparsan suçlu duruma düşüyorsun. Fakat bu millet ne yapacak biz şaştık. Sesimizi duymuyorlar sesimizi duyuramıyoruz çaresiziz. Benim evimi yıkmak istedir ben yıktırtmadım. Ama tamirat yapacağım. Ben bu yaştan sonra bina yapamam yaşım geldi kaça bu yüzden ben devletimizden bir imkan bir destek istiyorum" dedi.

 

Acıpayamlı depremzedeler ise sorunlarını belirtti ve durumumuzu görmeleri açısından yetkilileri ve basını Acıpayam ilçesine davet ettiler.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Semih Can
Etiketler: Denizli, Milletvekili, ve, CHP, Genel, Başkan, Yardımcısı, Karaca, ile, Depremzedeler, seslendi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir