Haber Detayı
18 Kasım 2016 - Cuma 07:08
 
Denizli’nin Nakışlı Camileri
Denizli’nin Nakışlı Camileri / denizli haber / denizli 20 haber
KÜLTÜR Haberi
Denizli’nin Nakışlı Camileri

Birçok kültür mirasını barındıran ve tarihe ait derin izler taşıyan Denizli’nin nakışlı camileri yeniden hayat bulacak. Vali Dr. Ahmet Altıparmak liderliğinde başlatılan proje çerçevesinde İlimizdeki tarihi camiler özüne uygun restore edilecek. Vali Altıparmak’ın göreve başlaması ile birlikte derin izlere ve potansiyel kültür hazinesine sahip olan Denizli; sahip olduğu bu tarihi ve kültürel değerlerin tanıtımda ki koordinasyon ve restorasyon eksikliklerini gidererek tanıtım atağını sürdürüyor.

 

 

Tarihi camilerin yeniden hayat bulmasıyla ilgili olarak Valilikte toplantı düzenlendi. Vali Dr. Ahmet Altıparmak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Vali Yardımcısı İsmail Soykan, İl Müftüsü Mehmet Aşık, İl Kültür ve Turizm Müdür V. Gülsüm Çelebi, Müze Müdürü Hasan Hüseyin Baysal, PAÜ Sanat tarihi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadir Pektaş,  DENTUROD Başkanı Gazi Murat Şen, GEKA Genel Sekreter V. Özgür Gökdoğan, Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz ve Fotoğraf Sanatçısı Şerafettin Eryetişdi katıldı.

 

Toplantıda Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz, ilk olarak “Denizli’nin Nakışlı Camileri” konulu ve ardından “Derin Denizli Türk İzleri” isimli sunaları gerçekleştirerek, sahip olunan kültürel ve restorasyonu gerektiren camiler ve tarihten günümüze kadar Denizli’nin ev sahipliği yaptığı medeniyetlere ait tespit edilen kültür varlıkları hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra Fotoğraf Sanatçısı Şerafettin Eryetişdi de “Denizli’nin Boyalı Camileri” konulu sunusunu, kendi objektifinden yansıttığı görsellerle katılımcılara aktardı.

 

Denizli’nin adeta kültür hazinesi konumunda olduğunu söyleyen Vali Dr. Ahmet Altıparmak, restorasyonların belgesel olarak ta ekranlara taşınabileceğine dikkat çekti. Bu konuyla ilgili olarak TRT ile görüşme yapılıp profesyonel anlamda Belgesel çekilebileceğinin altını çizen Vali Altıparmak, yapılması planlanan restorasyonlar ile camilerin Denizli kültür hazinesine kazandırılabileceğini vurguladı. Tarihi camilerin restorasyonu tamamlandıktan sonra bu eserlerin kamuoyuna ve gelecek nesillere tanıtılmasının önemine değinen Vali Altıparmak şunları söyledi; “Yapmayı planladığımız bu restorasyon çalışmaları özellikle gelecek nesillerimiz için çok önem arz ediyor. Tarihimize ne kadar sahip çıkarsak, gelecek nesillerimiz de o kadar sağlam yetişir. Bu bağlamda planlanan restorasyon işlerini titizlikle yapmalıyız. Denizli’nin tarihi ile olan derin bağlarına ait bu kültürel mirasların vatandaşlarımız ve idarecilerimiz tarafından sahiplenilmesi, ardından tespiti ile restorasyonu için acil eylem planının hazırlanarak öncelikle müdahale edilmesi gerekenlerin, röleveleri çıkarılarak Bakanlık ve YİKOB ödenekleriyle çalışmalara başlanılmalı. Restorasyon çalışmalarının ardından TRT ve GEKA’nin da içerisinde olacağı ‘Denizli’nin Nakışlı Camileri’ isimli bir tanıtım kitabı hazırlanarak tanıtıma çıkılmalı” dedi.

 

Denizli’de sahip olunan hazinelerin ve derin izlerin ortaya çıkarılması adına daha fazla farkındalık oluşturulması gerektiğini sözlerine ekleyen Vali Altıparmak; “Yani nasıl bir tarihi ve kültürel hazineye sahip olunduğunun bilinmesi gerekiyor. Bunları anlatmamız lazım. Örneğin ‘Teslim Abdal’ adında bir ozanımız var. Bunun türbesi Denizli’de. Günümüzde söylenen bir çok eser ve türkü bu kişiye ait. Örneğin ‘Gel ha gönül havalanma, engin ol gönül engin ol, dünya malına güvenme, engin ol gönül engin ol’ Bunun Denizlili bir ozana ait olduğunu bilen kaç kişi vardır? İşte bütün bu değerleri ortaya çıkarmamız gerekiyor” diye konuştu.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Denizli’nin, Nakışlı, Camileri,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir