Haber Detayı
05 Nisan 2020 - Pazar 16:41
 
Denizli'nin O İlçesine 15 Gün Giriş Çıkış Yapılmayacak
DENİZLİ Haberi
Denizli'nin O İlçesine 15 Gün Giriş Çıkış Yapılmayacak

Tüm Türkiye’de her geçen gün artan vakaların ardından Denizli’de ilk defa bir ilçeye tüm giriş çıkışlar yasaklanarak  bu gece saat 00.00’da  uygulamaya başlatılacak. Denizli ve Çameli istikametine ulaşım ana yol üzerinden kontrollü salanacağı belirtildi.

 

Denizli’de daha önce karantina altına alınan mahallelerin ardından ilk defa bir ilçeye yaya veya araçla tüm giriş ve çıkışlar kapatıldı.   Denizli’de ilk vakanın görüldüğü ilçe olan Acıpayam ilçesi, artan vakaların ardından kendini izole ederek şehir için hareketliliğini en aza indirmeyi başarmıştı. Yine Acıpayam İlçe Minibüsleri Denizli şehir merkezine gelme konusunu askıya alan ilk ilçe minibüs olmuştu.

 

Tüm alınan önlem ve tedbirlerin yetersiz kalmasının ardından Acıpayam İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi Kararı ile ilçeye yapılacak olan tüm yaya ve araçlı giriş çıkışlar bu gece saat 00.00’da 15 günlüğüne durduruldu. Denizli ve Çameli istikametine yolculuk yapan yaya ve araçların ana yol üzerinden transit geçişleri sağlanarak denetimleri sağlanacağı belirtildi.

 

İŞTE ALINAN O KARAR

1- İlçemiz sınırlarından kara ve hava yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışların 03 Nisan 2020 Cuma günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durdurulmasına,

2- İlçemizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilimizde kalmaları esas olmak şartıyla aşağıda belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilmesine,

Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir. Belirtilen amaçlarla ilimize giriş yapanlar, giriş amacını gösteren belgeler ile 72 saat sonrasına kadar ilimizden ayrılarak ilk çıkış iline dönebilecektir. Bu şekilde ilimize giriş/çıkış yapacak ticari araç sürücüleri seyahatleri süresince, değişim sürelerine uyarak maske takmak, temas gerektirdiği durumlarda sosyal mesafeye uymak zorundadırlar.

Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların ilimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecek olup, bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve işyerlerinin farklı illerde bulunması durumunda illerimiz arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabileceklerdir.

3- İlçemizde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların 03.04.2020 tarihi saat 24.00’den itibaren sokağa çıkmalarının geçici olarak yasaklanmasına,

4-İlçemizde pazar yeri, market ve toplu olarak çalışılan işyerlerine vatandaşlarımızın ve çalışanların maske ile girmelerine, pazarlardaki satıcılar için de maske takma zorunluluğunun geçerli olmasına,

5-İlçemizdeki meydanlar, sokak ve caddelerde; vatandaşların sosyal mesafeyi gözetmeden toplu olarak yürümelerine veya bulunmalarına izin verilmemesine, yan yana yürüyen vatandaşlarımızın ise yine sosyal mesafeyi gözeterek yürümelerine dikkat çekilmesi yönünde her türlü uyarıların yapılmasına,

6-Tüm kurum ve kuruluşlarımız tarafından herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyetlere neden olunmaması yönünde çalışmaların titizlilikle yürütülmesine, alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 inci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

 

Yukarıda belirtilen yasakların ihlal edilmesinin tespiti halinde; hıfzıssıhha kanununun 282. maddesi gereğince 3.150.00 TL. idari para cezası uygulanacaktır.

 

 

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Denizli'nin, O, İlçesine, 15, Gün, Giriş, Çıkış, Yapılmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir