Haber Detayı
17 Mart 2020 - Salı 17:38
 
Denizli Valisi Açıkladı 2 Corona Şüphelisi Hastanede Tedavi Görüyor
SAĞLIK Haberi
Denizli Valisi Açıkladı 2 Corona Şüphelisi Hastanede Tedavi Görüyor

Çin’de başlayarak tüm dünyayı tehdit etmeye devam eden ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak nitelendirilen Koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı bugüne kadar ilde uygulanan tedbirler ve ilave alınacak önlemler Denizli Valisi Hasan Karahan Başkanlığı'nda Hıfzıssıhha Kurulu Toplantısında değerlendirildi. Açıklamalarda bulunan Vali Hasan Karahan, Denizli'de şuana kadar 2 şüpheli vaka olduğunu ve bunların hastanede tetkik ve tedavilerinin sürdürüldüğünü de belirtti.

 

Valilik Makam Toplantı Salonunda iki aşamalı gerçekleştirilen toplantının ilkine Vali Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Vali Yardımcısı Mehmet Okur, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız, İl Jandarma Komutanı Albay Metin Düz, İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Berna Öztürk, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, İl Müftüsü Mehmet Aşık, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet İbanoğlu, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Süleyman Erdoğan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Büyüksoy, Tarım ve Orman İl Müdür V. Yılmaz Erkaya, PAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Çiftçi katılırken toplantının ikinci kısmında ise İldeki tüm kamu hastanelerinin başhekimleri ve özel hastanelerin yetkilileri katıldı.

 

 

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. ÖZTÜRK SUNUM YAPTI

 

İl Müdürlerinin katıldığı toplantıda İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk tarafından Covid-19 olası vaka tanımına uyarak sağlık kuruluşlarına başvuran hastalara yaklaşım, kesin tanı almış vakalara yaklaşım, kesin tanı almış vakaların temaslılarına yaklaşım, sağlık hizmetlerinin sunumu ve olası vaka yönetimi hususlarında bilgilendirme sunumu yapıldı. Ayrıca kurumlar arası işbirliği içinde yürütülecek çalışmalar görüşüldü.

 

 

ALINAN KARARLAR VE CORONA BİLGİLERİ BROŞÜR POSTER VE BİLBOARDLARDA PAYLAŞILARA HALK BİLİNÇLENDİRİLECEK

 

Yeni Koronavirüs hastalığı ve tedbirleri, halkı bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarının değerlendirildiği toplantıda iletişim çalışmalarının Vali Karahan’ın himayesinde, İl Sağlık Müdürlüğü’nün sorumluluğunda yürütülmesi kararı alındı. Halkın bu konuda bilgilendirmek için Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan broşür, poster ve tüm görsellerin resmi kurumlarında, umuma açık alanlarda, belediye otobüslerinde ve billboardlarda paylaşılması kararı alındı.

 

 

VALİ KARAHAN: "DENİZLİ'DE ŞUANDA 2 ŞÜPHELİ VAKA BULUNUYOR"

 

Vali Karahan yaptığı açıklamada; daha önce Umre ziyaretinden dönmüş olan 192 vatandaşın tamamının sağlık ekipleri tarafından havaalanında kontrolden geçirilerek, bilgilendirmelerinin yapıldığını, 14 gün süre ile evlerinde kalmaları ve hiçbir şekilde ziyaretçi kabul etmemeleri hususunda uyarıldığını, sağlık ekiplerimizce de Umreden dönen vatandaşların 14 günlük takip süreçlerinin devam ettiğini belirtti. İlde şuana kadar 2 şüpheli vaka olduğunu ve bunların hastanede tetkik ve tedavilerinin sürdürüldüğünü de belirten Vali Karahan, vatandaşların zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamalarını, toplu mekânlardan uzak durmalarını ve kişisel hijyenlerini dikkat etmelerini söyledi.

 

Vali Karahan vatandaşların hastalıktan etkilenmemesi ve yayılımının önlenmesi için tüm kurumlar arası işbirliği içinde azami dikkat gösterileceğini, vatandaşların özellikle Sağlık Bakanlığı'nın ve resmi kurumların uyarı ve tavsiyelerine uymalarını, sosyal medya üzerinden yapılan asılsız haberlere itibar etmemelerini belirtti.

 

İl hıfzıssıhha Toplantısının ardından İlimizdeki tüm kamu hastanelerinin başhekimleri ve özel hastanelerin yetkililerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda ise ilimizdeki olası vaka yönetimi ve tüm sağlık kurumları ile birlikte alınacak tedbirler görüşülerek karara bağlandı.

 

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Melik EVREN
Etiketler: Denizli, Valisi, Açıkladı, 2, Corona, Şüphelisi, Hastanede, Tedavi, Görüyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir