Haber Detayı
01 Aralık 2016 - Perşembe 10:22
 
DSO, AR-GE ve Inovasyonu gündeme oturtmaya kararlı
DSO, AR-GE ve Inovasyonu gündeme oturtmaya kararlı / denizli haber / denizli 20 haber
TEKNOLOJİ Haberi
DSO, AR-GE ve Inovasyonu gündeme oturtmaya kararlı

Kasım ayı olağan meclis toplantısını gerçekleştiren Denizli Sanayi Odası (DSO), Ar-Ge ve inovasyonu gündeme taşıdı. Yakın geçmişte General Electric (GE) İnovasyon Merkezine bir ziyaret gerçekleştiren DSO, 2017 yılında dijital sanayileşmeyi ön plana çıkaracak.

 

Meclis Başkanı Mehmet Tosunoğlu’nun sunuş konuşmasıyla başlayan toplantıda son dönemde ilimizde ve ülkemizde yaşanan gelişmelere değinen Tosunoğlu, ihracat yapan bir şehir olarak yabancı müşterilerin de artık sanayicileri inovatif ürünler üretmeye yönlendirdiğini; bu nedenle sanayicinin istese de istemese de Ar-Ge yapmaya yöneleceğini belirtti.

 

Meclis sunumuna Dünya’daki Ar-Ge yatırımlarını değerlendirerek başlayan DSO Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Dünya’da Ar-Ge yapan ülkelere baktığımızda, ilk sırayı yüzde 38,2 ile ABD’nin aldığı, onu sırasıyla yüzde 28,1 Avrupa Birliği ülkelerinin ve yüzde 14,3 ile Japonya’nın izlediği görülüyor. Dünya’da en fazla Ar-Ge yatırımı yapan ilk 2500 şirketin sadece 9’u Türkiye’de.  Ar-Ge yatırımlarında teknoloji sınıflarının oranına baktığımızda ise yine 232 Milyar Dolar Ar-Ge harcaması ile ABD’nin başı çektiğini görüyoruz ve bunun yüzde 74’ünün yüksek teknolojiye yapılan yatırımların olmasını hayranlıkla izliyoruz. Ancak bu konuda ülke olarak iyimser olduğumuzu söylemeliyim. En son ziyaretimizde GE’den aldığımız bir anket sonucuna göre, Türk sanayicisi dijital değişime ayak uydurmayı risk olarak görmüyor. Bu konuda kendimize güvenimiz tam.” diye konuştu. 

 

“Nitelikli Eleman İstihdam Desteğinden” Yararlanın

 

DSO Kasım ayı Meclis toplantısına konuk olarak katılan KOSGEB Denizli İl Müdürü Mahmut Oğuz Kılınç, KOSGEB destek programları hakkında DSO Meclis üyelerini bilgilendirdi ve üyelerden gelen “KOSGEB ile ne yapabilirim?” sorularını cevapladı.

 

Kılınç, KOBİ statüsündeki tüm işletmelerin iş planı hazırlama, marka ve patent tescilleme, web sitesi kurma, e-ticarete giriş, iş fikri geliştirme, online reklam faaliyetleri alanlarında Denizli KOSGEB’den destek alabileceğini belirtti. İş sahibi sanayiciler olarak KOSGEB desteklerini takip etmelerinin zor olduğunu belirten Kılınç, “Sadece bu teşvik ve destekleri takip edecek bir eleman istihdam edebilirsiniz ve bunun için de KOSGBE desteğinden faydalanabilirsiniz.” dedi.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: DSO,, AR-GE, ve, Inovasyonu, gündeme, oturtmaya, kararlı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir