Haber Detayı
23 Aralık 2017 - Cumartesi 16:14
 
Ev Kadınları Nasıl Emekli Oluyor
EKONOMİ Haberi
Ev Kadınları Nasıl Emekli Oluyor

Küçük işler yaparak emekliliğe hak kazanmak mümkün. Bu şekilde geçimini sağlayan ev kadınları esnaf statüsünde değerlendiriliyor, vergi ödemiyor. Peki ev kadınları nasıl emekli oluyor, ev kadınlarının emekli olması için şartlar ne, ev kadınlarının ödediği prim miktarı nedir? İşte detaylar.

 

İşçiler SGK’dan, esnaf Bağ-Kur’dan, memurlar da Emekli Sandığı'ndan emekli olurken, ev hanımları için de emeklilik fırsatı sunan birçok yöntem var. Evde kendi imkanlarıyla üretim yapan kadınlar, hem esnaf sayılıyor hem vergi vermiyor hem de sigortalı olup emeklilik imkanına kavuşuyor. Vergi kanununda düzenlenen “Esnaf Muaflığı' ev kadınları için de büyük bir avantaj getiriyor. Milyonlarca kadın evde giyecek, yiyecek, süs eşyası üreterek satıyor.

 

Emeklilik şartları neler?

Ev kadınlarının isteğe bağlı sigortalı olabilmeleri için havlu, örtü, çarşaf, çorap, halı, kilim, dokuma mamulleri, örgü, dantel, nakış işleri ve turistik eşya, hasır, sepet, süpürge, paspas, fırça, yapma çiçek, ip ve urgan gibi eşyaları evde kendi imkanlarıyla çalışıp üreterek satışını yapmaları gerekiyor. Ayrıca 18 yaşını doldurmak ve bir işyerinde çalışmamak şart.

 

Ev kadınlarının emekliliği için nasıl başvurulur?

Önce, vergi dairesinden Gelir Vergisi mükellefi olunmadığına dair yazı alınacak. Ardından 'İsteğe Bağlı Sigorta Giriş Bildirgesi' doldurulacak. Ayrıca, kimlik fotokopisi gerekiyor.

İsteğe bağlı sigortalı, ödediği primlerin karşılığı olarak sağlık hizmetlerinden yararlanır. İsteğe bağlı sigortalı, 5 yıl prim ödemiş ise geride kalanlara ölüm aylığı da bağlanır.

 

7 bin 200 günle emekli olunur

Bağ-kur kapsamında olan kadın sigortalılar 9 bin gün prim ödemek zorunda. Ayrıca emeklilik için 58 yaşını doldurmak gerekiyor. Güneş'in haberine göre, öte yandan emekli olmadan önceki son 3.5 yılda bir işyerinde işçi olarak çalışma imkanı bulan kkadınlar 9 bin gün değil de 7200 gün üzerinden emekli olabilir.

 

Ev kadınları ne kadar prim öder?

Belgesi olanlar SGK'ya müracaat ederek bu yıl için 24 gün prim ödeyip 30 gün üzerinden sigortalı oluyor. 2017 yılı için ödenecek prim tutarı ise şöyle hesaplanıyor:

59,25 X 24 X 32 = 455,04 TL

Ödenecek gün sayısı her yıl arttığı için 2018'de 25, 2019'da 26 ve 2020'de 27, 2021'de 28, 2022'de 29 ve 2023 ile sonrası için 30 gün olacak.

 

Ev kadınlarının emekliliği 158 TL kârlı

Bu kapsamda yatırılan primler Bağ-Kur kapsamında değerlendiriliyor. Normalde esnaf ayda 613 lira öderken, ev kadınları 158 lira daha az prim ödeyerek Bağ-Kur’lu olabiliyor.

 

 

 

 

Kaynak: (Farklı Kaynak) - DİĞER Editör:
Etiketler: Ev, Kadınları, Nasıl, Emekli, Oluyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir