Haber Detayı
09 Haziran 2016 - Perşembe 11:45
 
Hiç Tırnaklı Pide Yediniz mi?
Denizli Buldan İlçesi’nde yapılan ‘tırnaklı pide’ iftar ve sahur sofralarına ayrı bir lezzet katıyor.
 
 
 
KÜLTÜR Haberi


Ramazan ayında Denizli Buldan ilçesinin fırınlarda yumurtalı ve sade olarak odun ateşinde pişirilen, üzerine serpilen susam ve çörek otuyla da farklı bir tat alan "tırnaklı pide", iftar ve sahur sofralarına ayrı bir lezzet katıyor.

 Buldan'da 40 yıllık fırın ustası Hilmi Demirlioğlu, "tırnaklı pide Buldan için Ramazan'ın olmazsa olmazıdır. Buldan halkı iftardan saatler öncesinde tırnaklı pide kuyruğuna girerek iftar vaktini beklerler. Tırnaklı Pide'nin adı, fırın ustalarının parmak uçlarıyla pide kenarlarına verdiği şekilden gelmektedir" dedi. Pideleri kara fırında odun ateşiyle pişirdiklerini belirten Demirlioğlu, "pidelerimiz daha güzel kabarıp daha geç bayatlıyor. Ramazan ayı içerisinde günlük 500 ile 600 adet arasında tırnaklı pide hazırlıyoruz. Diğer fırın işletmecisi arkadaşlarımızı da hesaba kattığımızda Buldan'da günlük ortalama 2 bin adet tırnaklı pide satışa sunuluyor."

Buldan da tekli ramazan pidesi 1,50 TL'den satılmakta.

Kaynak: Editör:
 
 
 
 
Etiketler: Hiç, Tırnaklı, Pide, Yediniz, mi?,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Evet Mi ? Hayır Mı ?
Özlü Sözler
Sakın kendisine verdiğin kıymeti sana vermeyenle arkadaş olma.


Hz. Muhammed
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Haber Yazılımı