Haber Detayı
30 Ocak 2020 - Perşembe 20:11
 
İlk Yardım Uygulamalarını Öğren ki Canın Sağ Olsun!
YAŞAM Haberi
İlk Yardım Uygulamalarını Öğren ki Canın Sağ Olsun!

Yaşanabilecek acil durumlarda sevdiklerimizin ve bizzat kendimizin zarar görmemesi için alabileceğimiz önlemlerin başında, ilk yardım uygulamalarını öğrenmek ve ilkyardım becerilerimizi güncel tutmak geliyor. Türkiye’de afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için AFAD’ın yürüttüğü Afetlere Hazırlık Yılı, 7. ayında, “ilk yardım” konusuna odaklanıyor. AFAD, her an karşılaşılabilen ev, trafik ya da iş kazalarında kendileri ile en yakınlarına yardım edebilmeleri için vatandaşlara “ilk yardım uygulamalarını öğrenme” ve “becerilerini güncel tutma” çağrısı yapıyor. 

 

Afetlere Hazırlık Yılı kapsamında Ocak ayı süresince, bir kaza anında sevdiklerimizi hayatta tutacak bilgi ve becerilere sahip olmamızın önemi vurgulanıyor. AFAD, kazalarda basit uygulamalarla kurtarılabilecek yaşamların birkaç dakika içinde yitirilmemesi için vatandaşları harekete geçmeye çağırıyor. Vatandaşlara, “İlk Yardım Uygulamalarını Öğren ki Canın Sağ Olsun.” diye sesleniyor.

 

 

Afetlere hazırlıkta zihinsel dönüşüme işaret eden Afetlere Hazırlık Yılı,  yedinci ayında da yoğun biçimde devam ediyor. ‘#AfetlereHazırOl’ çağrısıyla her ay başka bir konuya odaklanan projenin, 2020’deki ilk teması, ”ilk yardım” oldu. Bu ayın teması ile AFAD, ilk yardım eğitimi alınması, eğitim ve becerilerin güncel tutulması çağrısı yapıyor. Çünkü günlük hayattaki kazalarda kaybedilebilecek canların yaşama tutunması, en yakınındakilerin yapacağı basit uygulamalara bakıyor.

 

İlk Yardım Hakkında

 

Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

 

İlk Yardım Neden Hayat Kurtarıyor?

            

Ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetlerde çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte ya da sakat kalmaktadır. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine ya da başkalarına yapacakları ilkyardım uygulamaları son derece önemlidir.

 

İlk Yardımcı

 

İlk yardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle, ilaçsız uygulamaları yapan eğitim almış kişi ya da kişilerdir. 

 

İlk Yardımın Öncelikli Amaçları

 

Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmak,

 

Yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamak,

 

Hasta/yaralının durumunun kötüleşmesini önlemek, iyileşmeyi kolaylaştırmak.

 

İlk Yardım Temel Uygulamaları (KBK)

K oruma

B ildirme

K urtarma olarak ifade edilir.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Melik EVREN
Etiketler: İlk, Yardım, Uygulamalarını, Öğren, ki, Canın, Sağ, Olsun!,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir