Haber Detayı
27 Haziran 2019 - Perşembe 07:49
 
İş adamı Esat Sivri hayatını kaybetti
YAŞAM Haberi
İş adamı Esat Sivri hayatını kaybetti

Denizli’de kurduğu DEBA (Denizli Basma Sanayi ) isimli şirketle adından söz ettiren  işadamı Esat Sivri hayatını kaybetti.

 

Yaşanan ekonomik krizler nedeniyle kapanan DEBA’nın sahibi olan Esat Sivri, Didim’deki yazlığında fenalaştı. Ambulansla Denizli’ye sevk edildi. Denizli Özel Sağlık Hastanesine sevk edilen Sivri yolda kalp krizi geçirdi. Sivri tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybetti.

 

ESAT SİVRİ KİMDİR?

Esat Sivri 17 Şubat 1933 yılında Kayalık’a yakın Kaplanlar Mahallesi’nde doğdu, orada büyüdü. İlkokulu ve ortaokulu Denizli’de okudU. Ortaokuldan sonra devam  edemedi. Ortaokuldan sonra babasının yanında çalışmaya başladı. Babası Mustafa Kazım Sivri 1910 doğumlu. Asıl mesleği terziydi, sonra yavaş yavaş yerli dokumaya geçti. Yerli dokuma alım satımına başladı, sonrada iplik işine, dokuma işine girdi. Daha ziyade komisyoncuydu Esat Sivri bir süre babamın yanında çalışıp, iş yaşamını öğrendikten sonra askere gitt. Askerliği, Mamak’ta yaptı. 1953 Ekim’de başladığı askerliği, 1955 Ekim’de bitti. Askerden sonra iplik ticaretine başladı. 1973’te DEBA’nın temelini attığı ve 1974’te üretime başladı. Uzun yıllar Denizli’nin amiral gemisi oldu. 1980’lerde sıfır parayla başlayan firma kısa sürede 80 milyon lirası olan bir fabrika haline geldi.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: İş, adamı, Esat, Sivri, hayatını, kaybetti,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir