Haber Detayı
02 Eylül 2016 - Cuma 17:44
 
İsmi Nereden Geliyor
denizli haber / denizli 20 haber / İsmi Nereden Geliyor
 
 
 
KÜLTÜR HaberiDenizli’nin simge isimlerinden biri olan Merkez Efendi, Osmanlı zamanında İstanbul’da yetişen alim ve evliyanın büyüklerindendir. İsmi, Musa olup, Merkez Muslihuddin lakabıyla meşhur oldu. 1463 (H.868) yılında Denizli’nin Buldan ilçesine bağlı Sarımahmudlu köyünde doğdu. 

 

Merkez Efendi küçük yaşta Denizli’de yaptığı ilk medrese tahsilinden sonra, Bursa ve İstanbul’daki medreselerde okudu. Ahmed Paşanın derslerinde bulundu. Tefsir, hadis, fıkıh ve tıb ilminde yetişti. Kadı Beydavi Tefsiri’nin büyük bir kısmını ezberledi. Medrese tahsili esnasında tekkelere gidip, oradaki alimlerin sohbetlerine de katılarak feyz ve bereketlere kavuştu. Otuz yaşına geldiğinde medrese tahsilini tamamlayıp çevresinde sayılan büyük bir alim oldu.

 

 

PEKİ İSMİ NEDEN MERKEZ EFENDİ OLARAK ANILIYOR

 

Bir gün Sümbül Efendi talebelerini toplayıp demiş ki;

 

''-Eğer Allah size bir yetki verseydi ve bu kainatı baştan, yeniden yaratacaksınız diye emretseydi nasıl yapardınız?''..

 

Talebelerinden her biri; Ben denizleri şöyle yaratırdım, ben yeryüzünü böyle yaratırdım diye fikir beyan ettikten sonra sıra Muslihuddin Efendiye gelmiş;

 

-''Hocam! Allah-ü Teala bu kainatı o kadar mükemmel, o kadar muazzam, her şeyi o kadar yerli yerinde yaratmış ki, bana sıra geldiğinde ben hiç bir şeye dokunmaz, her şeyi merkezinde bırakırdım diye cevap vermiş.

 

Bu hadiseden sonra da Muslihuddin Efendi Merkez Efendi olarak anılır olmuş.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
 
 
 
 
Etiketler: İsmi, Nereden, Geliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yeni haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Özlü Sözler
Dine hizmet ederken müspet hareket etmek ve menfi hareketlerden kaçınmaktır.


Bediüzzaman Said Nursi
Bir Hadis
Allah Rasûlü; “Din nasihattır, samimiyettir” buyurdu. “Kime Yâ Rasûlallah?” diye sorduk. O da; “Allah’a, Kitabına, Peygamberine, Müslümanların yöneticilerine ve bütün müslümanlara” diye cevap verdi.


SADİ
Arşiv
Haber Yazılımı