Haber Detayı
17 Ekim 2016 - Pazartesi 09:22
 
Kazım Arslan Çek Kanunundaki Mağduriyeti Giderelim
denizli haber / denizli 20 haber / Kazım Arslan Çek Kanunundaki Mağduriyeti Giderelim
SİYASET Haberi
Kazım Arslan Çek Kanunundaki Mağduriyeti Giderelim

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan, çekte adli para ve ardından hapis cezası öngören yeni kanunun bir noktayı gözden kaçırdığını belirtti ve uygulamalar sırasında yaşanacak mağduriyetleri engellemek için yeni bir kanun teklifi verdi.

 

Milletvekili Arslan, "Bu yeni Çek Kanunu düzenlemesinden önce çek kesmiş olan ya da kanunun çıkacağından haberi olmadan ticari işlem yapan ve çekin vadesi tam da kanunun yürürlük tarihinde gelecek vatandaş mağdur edilecek.

 

Gelin, karekodlu çekin de yürürlük tarihi olan 1 Ocak 2017'ye kadar bu süreyi erteleyelim. Kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle çek keşide edenlerin mağduriyetini baştan giderelim. Aksi halde hiç yoktan yere adli para cezası ve sonrasında hapis cezasıyla karşılaşacak esnafın, sanayicinin iş hayatı doğrudan etkilenecektir. Hapis cezası, bu tarihten sonraki çekler için geçerli olmakla birlikte, çekte ödeme tarihi tanzim tarihi olarak kabul edildiğinden, birçok çek veren için ödeme tarihi, cezai yaptırımla karşı karşıya kalındığı tarihe denk düşecektir. Borcunu bu yeni yasa düzenlemesi nedeniyle ödeyemeyecek birçok tacir önce adli para, ardından hapis cezasıyla karşılaşabilecektir. Çek keşide edenin bu yeni yasal cezai yaptırımla aniden karşılaşması, ticari yaşamın olağan akışını kötü etkileyecektir. " ifadesini kullandı.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Kazım, Arslan, Çek, Kanunundaki, Mağduriyeti, Giderelim,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir