Haber Detayı
02 Ekim 2019 - Çarşamba 15:02
 
Konyalıoğlu’ndan elektrik zammı değerlendirmesi
GÜNDEM Haberi
Konyalıoğlu’ndan elektrik zammı değerlendirmesi

DESİAD Yönetim Kurulu Başkanı İ. Okan Konyalıoğlu, elektriğe yapılan yüzde 15’lik zammı değerlendirdi.  Konyalıoğlu; “Ülke ekonomisi için elimizden geleni yaparken ülkenin kalkınması için gerekli desteklerin verilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

 

Konyalıoğlu yaptığı yazılı açıklamada; “Sanayiciler olarak Ekim ayına maalesef 15 elektrik zammı ile başlıyoruz. Böylece son 2 yıl içerisinde sanayi elektriğine yaklaşık 126 zam yapılmış oluyor.

 

Sanayide kullanılan elektrik birim ücretleri 01 Ekim 2017'de 29,06 Kr/Kwh iken 01 Ekim 2018’de 49,68 Kr/Kwh ve 01 Ekim 2019’da 65,09 Kr/Kwh seviyesine yükselmiştir. Dün açıklanan Yeni Ekonomik Program’da, önümüzdeki dönemde enflasyonda ve işsizlikte düşüş, büyümede ise artış olacağı öngörülmektedir. Ancak, bu öngörü sanayicinin en büyük maliyetlerinden olan elektrik zammı ile çelişki yaratmaktadır.

 

Türkiye'de üretim artarsa ekonomik verilerde düzelme ve refah düzeyinde artış olacağı aşikardır. Sanayicinin finansmana erişimde zorlanması, hammadde maliyetleri ve temininde yaşanan sorunlar, tahsilat problemleri hala güncelliğini korurken, son gelen bu elektrik zammı ile üretim ve yatırım yapma hevesi kırılmıştır. Üretim bandını  döndürmekte zorlanan sanayici gelen bu zamlarla ayakta kalmakta güçlük çekecektir. Sanayiciler olarak ülke ekonomisi için elimizden geleni yaparken ülkenin kalkınması için gerekli desteklerin verilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Konyalıoğlu’ndan, elektrik, zammı, değerlendirmesi,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir