Haber Detayı
27 Şubat 2018 - Salı 09:37
 
Kullanılmayan Teşvikleri SGK’dan Almak Mümkün Olacak
EKONOMİ Haberi
Kullanılmayan Teşvikleri SGK’dan Almak Mümkün Olacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme gelen torba yasaya göre yasanın çıkış tarihinden itibaren 1 ay içerisinde SGK’ya başvuru yapan ve düzeltme beyanında bulunan işverenlere, kullanmadıkları teşvikler geriye dönük olarak ödenebilecek.

 

Son yıllarda özellikle kadın ve genç istihdamını artırmak amacıyla verilen istihdam teşvikleri, kayıtdışı istihdamla mücadelede etkili olurken işveren üzerindeki yükleri de bir nebze olsun hafifletiyor. Her ne kadar işverenler tarafından bürokratik iş yükü getirmesi sebebiyle teşvikler eleştirilse de, özellikle 6111 sayılı Kanunla gelen istihdam teşvikleri, işveren maliyetlerini oldukça düşürüyor. Bugüne kadar istihdam teşviklerinden faydalanmamış işverenler için ise mecliste bekleyen bir Torba Yasa ile geriye dönük teşviklerden faydalanma imkanı geliyor.

 

 

İstihdam teşvikleri konusunda geçen sene başarılı bir AB Hibe projesine imza atan Denizli Sanayi Odası’nın Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Keçeci, “Geçen yıllarda hükümetimiz tarafından çıkarılan birçok istihdam teşviği bulunmaktadır. Ancak biz işverenler olarak bu teşvikleri anlamakta ve kullanmakta zorlandığımız için kullanımlarımız kısıtlı kaldı. Teşvikler özellikle emek yoğun sektörlerde işverenler için ciddi bir maliyet düşürme yöntemi. Özellikle SGK işveren hissesine yönelik olarak verilen teşvikler aylık 3.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Torba Yasa yürürlüğe girdikten sonra verilecek olan 1 aylık süre, özellikle sanayiciler için çok kısa bir süre; bu nedenle sanayicilerimiz bir an önce mali müşavirleri ile iletişime geçip hazırlıklara başlamasında fayda görüyorum. Kanun çıkmadan önce hazırlıklarını tamamlayıp kanun çıkar çıkmaz başvurusunu yapan şirketler için oldukça büyük avantajlar sağlanacak. Bugüne kadar birçok şirketin bu müracaatları yaparak SGK’dan geriye dönük olarak kullanmadığı teşvikleri aldığını biliyoruz. Kurumsal olarak bildiğimiz büyük holdingler dahi bu yöntemi kullanarak ciddi miktarları bulan bedelleri geri aldılar” şeklinde konuşarak tüm sanayicilere çağrıda bulundu.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Kullanılmayan, Teşvikleri, SGK’dan, Almak, Mümkün, Olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir