Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 08:51
 
Mahir Akbaba: Hayvana şiddetin kabahat değil suç olması gerekir
SİYASET Haberi
Mahir Akbaba: Hayvana şiddetin kabahat değil suç olması gerekir

Önceki gün Merkezefendi'de yaşanan hayvana şiddet olayı üzerine bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba, Hayvana şiddetin kabahat değil suç olması gerektiğini belirterek partisinin verdiği yasa teklifinin bir an önce kabul edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi'nin son yıllarda artan hayvan hakları ihlallerinin önüne geçilebilmesi için bir yasa teklifi verdiğini ve TBMM'de verdikleri mücadele sonucunda Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu kurulduğuna dikkat Çeken Mahir Akbaba, "Türkiye'de maalesef hayvanlara yapılan kötü muamele Kabahatler Kanunu kapmasında değerlendiriliyor. CHP olarak, Hayvan Hakları Kanunu'nun acil olarak çıkarılması için mücadelemiz sürüyor" dedi.

 

Son olarak Merkezefendi İlçesi Hallaçlar Mahallesi'nde yaşanan üzücü olayda sahipsiz bir köpeğe işkence edilmesinin yerel ve ulusal medyada gündeme geldiğine dikkat çeken Mahir Akbaba, "Söz konusu şahıs, Emniyet güçlerince yakalanmış ve Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında işlem yapılmıştır. Görüntülerden anlaşılacağı üzere Şahsın şiddet eğilimli olduğu açıktır. Hayvanlara vahşet ve şiddet suçları işleyen şahısların psikolojik gelişimini tamamlamamış, dissosiyatif kimlik bozukluğu olan şahıslar oldukları, başta çocuk ve kadın cinayetleri olmak üzere insan öldürmeye hayvan öldürerek başladıkları psikoloji, sosyoloji ve krimonoloji alanında kanıtlanmış bilimsel bir gerçektir. Şayet tedavi ve denetim sağlanmazsa bu şahıslar yarının seri katilleri olacaklardır" diye konuştu.

 

Görüntülerde şahsın şiddete eğilimli olduğunun açıkça görüldüğünü belirten Akbaba, "Mevcut yasa ve yönetmelikler kapsamında bu saldırgan caniye yönelik inceleme başlatılmasını, aile fertlerinde fiziksel, duygusal, cinsel, ekonomik ve sözlü istismara maruz kalan, şiddet mağduru kadınlar, çocuklar ve başka bireyler olup olmadığının incelenmesini,  aile fertleri ile birlikte şahsın sosyal hizmete tabi tutulup İl Müdürlüğü tarafından gözetim altında tutulmasının sağlanmasını, sağlanacak sosyal hizmet ile sorunların çözümünde uygulanacak müdahale yönteminin belirlenerek, 'Sosyal İnceleme Raporu' düzenlenip, gereğinin yapılmasını talep ediyoruz. Şayet bu şahsın şiddet eğiliminin, koruyucu sosyal politikalar kapsamında, tedavi edilemeyecek ruhsal bozukluklara sahip olduğu  sonucunu gösteriyor ise, 5442 sayılı İl İdare Kanununun 11. maddesinde Vali, 32. maddesinde Kaymakamın; suç işlemesini önlemek, kamu düzen ve güvenliğini korumak için hasta hakkında gerekli tedbirleri alabileceği hükmü çerçevesinde akli dengesinin kontrol ve tedavisi için, akıl hastanesine sevk edilerek müşahede altına alınması gerekmektedir" dedi.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Mahir, Akbaba:, Hayvana, şiddetin, kabahat, değil, suç, olması, gerekir,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir