Haber Detayı
18 Eylül 2018 - Salı 10:22
 
Makine ihtisas OSB için çalışmalar devam ediyor
EKONOMİ Haberi
Makine ihtisas OSB için çalışmalar devam ediyor

17 Eylül Pazartesi günü DSO ve MAKSİAD tarafından ortaklaşa düzenlenen ve Denizli Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen toplantının gündeminde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,’ın "Sanayicilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacak olması gündeme geldi.

 

Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, toplantıda makine imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların bir araya gelerek; Makine İhtisas OSB için çalışmaların hız kazanması gerektiğini ifade etti.

 

Keçeci, “KOSGEB tarafından sanayicilere 1 milyon liralık yerli makine teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanacağını bugün Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıkladı. Böylece yerli makine üreticileri için 1,4 milyar liralık üretim ve pazar hacmi oluşturulacak. Bizim de üzerinde uzun zamandır çalışmalarını sürdürdüğümüz Makine İhtisas OSB için daha hızlı hareket etmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

 

Makine imalatı yapan firmalarımızı düşündüğümde Bakan Varank’ın yaptığı açıklama, açıkçası beni umutlandırdı diyen Keçeci, sözlerine şöyle devam etti:

KOSGEB'in "Yerli Makine Teçhizat Destek Programı" kapsamında bin 345 işletme belirlendiğini açıklandı. Bu program sayesinde yerli makine üreten sanayicilerimize de üretim ve pazar imkanı sunulmuş olacak. Böylelikle yerli makine teçhizat kullanacak sanayicilerimizin ilk etapta toplamda 700 milyon liraya yaklaşan yatırımlarının finansmanı uygun maliyetle karşılanmış olacak. Bu finansman desteği imalat sanayisindeki işletmelerimizin yatırımlarını hızlandırmak ve üretim kapasitelerini artırmak için de önemli bir etken olacaktır diye düşünüyorum.” dedi.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Makine, ihtisas, OSB, için, çalışmalar, devam, ediyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir