Haber Detayı
03 Aralık 2016 - Cumartesi 10:22
 
MÜSİAD ve HAK-İŞ’ten iş yaşamı becerileri eğitimleri
MÜSİAD ve HAK-İŞ’ten iş yaşamı becerileri eğitimleri / denizli haber / denizli 20 haber
EKONOMİ Haberi
MÜSİAD ve HAK-İŞ’ten iş yaşamı becerileri eğitimleri

Ortaklaşa Yürüttükleri AB Projesi kapsamında HAK-İŞ ve MÜSİAD Denizli’de 300 Üyesine İş Yaşamı Becerileri Eğitimleri Veriyor. 20 ay sürecek proje kapsamında 15 ilde toplam 6.500’den fazla HAK-İŞ ve MÜSİAD üyesi işçi ve işverene ulaşılması hedefleniyor.

 

HAK-İŞ ve MÜSİAD, ÇSGB tarafından yönetilen ve AB tarafından finansmanı sağlanan “İşçi ve İşverenlerin Uyum Kapasitelerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımıyla Artırılması” Teknik Destek Projesi kapsamında gerçekleştirilen İş Yaşamı Becerileri Eğitimleri ile 29 Kasım-1 Aralık 2016 tarihlerinde Denizli’de 300’ü aşkın işçi ve işverenle buluştu.

 

HAK-İŞ ve MÜSİAD Denizli İl Temsilciliklerinin de destekleri ile üç gün boyunca katılımcılara iş kanunu, iş sağlığı ve güvenliği, mesleki eğitim, sosyal diyalog, toplu iş sözleşmeleri ve endüstriyel ilişkiler alanlarında eğitimler verildi.

 

Türkiye’nin en büyük işçi sendikası konfederasyonlarından HAK-İŞ ve öncü işveren örgütlerinden MÜSİAD’ın ortak faydalanıcısı olduğu Avrupa Birliği'ne Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Bileşeni kapsamında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yönetiminde yürütülen, “İşçi ve İşverenlerin Uyum Kapasitelerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımıyla Artırılması” Teknik Destek Projesi kapsamında gerçekleştirilecek eğitim serilerinden ilki olan İş Yaşamı Becerileri Eğitimleri Konya, Kayseri, Sivas, Artvin, Trabzon ve Antalya’dan sonra Denizli’de gerçekleştirildi.

 

29 Kasım – 1 Aralık 2016 tarihleri arasında 300’ü aşkın HAK-İŞ ve MÜSİAD üyesi katılımcıya iş kanunu, iş sağlığı ve güvenliği, mesleki eğitim, sosyal diyalog, toplu iş sözleşmeleri ve endüstriyel ilişkiler alanlarında eğitimler verildi. İşçilerin ve işverenlerin ortak katılımı ile gerçekleştirilen eğitimler aracılığıyla sosyal diyaloğun güçlendirilmesi ve iş dünyasının hızla değişen koşullarında işçi ve işverenlerin uyum yeteneklerinin artırılmasına katkı sağlanması amaçlandı.

 

MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin Programın açılış konuşmasında, “İşçiler ve İşverenler Arasındaki Sosyal Diyaloğun Geliştirilmesi Programına hoş geldiniz. MÜSİAD ekonomik ve siyasi alanda etkin, dünyada saygın bir Türkiye hayaliyle yola çıkan hassasiyet sahibi iş adamlarının kurdukları bir İşadamları Derneği’dir. Bugün ülke içerisinde 86, Dünya genelinde 65 farklı Ülkede 168 noktada aktif olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. 11 bin üyesi ile 48 bin işletmeyi temsil eden MÜSİAD yaklaşık 1.600.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. İş dünyasına olduğu kadar toplumun diğer kesimleri için de örnek bir eğitim, rehberlik, danışmanlık merkezi haline gelen, uygulama ve çalışmalarını 2005 yılında, “kamu yararına dernek” statüsüne sahip olmakla taçlandırmıştır. Bunun vermiş olduğu sorumluluk ile MÜSİAD olarak,  yılda yaklaşık 150’nin üzerinde Kamu ve Toplum Yararına uygun proje ve programlar yapmaktayız.” İfadelerini kullandı.

 

Biltekin, “26 yıllık MÜSİAD tarihinde birçok önemli görevler yaptık, ülkemize önemli katkılar sağladık, her biri çok değerliydi. Fakat, Eğitim ve Sosyal diyalog gibi geleceğimizi ilgilendiren çok önemli bir konuda 2012 yılında HAK-İş ile imzaladığımız projenin meyvelerini bugün almaya başlamış durumdayız. Ne kadar önemli bir iş yaptığımızı bugünün gündemine baktığımızda daha iyi anlıyoruz. Şartlar her ne olursa olsun Diyalog kanallarının kapanmaması gerektiğini bir kez daha öğrenmiş bulunmaktayız. Burada baktığımızda bir yanda MÜSİAD diğer yanda HAK-İŞ iki kardeş kurum temsilcileri. Tabi ki birçok ortak yanlarımız var. İnancımız. İslam, insana çalışmayı emredip te onu hırsları, kaprisleri, bencilliği ile baş başa bırakmamış, bu olumsuzlukları giderecek kurallar koymuştur. Çalışmak. İşveren, Allah’ın malını emaneten bir müddet yöneten kimse demektir.  İşveren, bu emaneti en iyi şekilde kullanmak ve o maldan insanları yararlandırmakla görevlidir. İş verenin, hakkı hukuku gözetmesi, insanlar faydalı olması, her şeyden önce vazgeçilmez görevidir.  İşverenin, çalıştırdığı insanlar üzerinde hakları vardır. Bunların en başında işçinin aldığı parayı hak etmesidir. Kendisine verilen görevi noksansız yapmasıdır. Yoksa kazandığı helal olmaz. Diğer taraftan anlaşmaya ve konulan kurallara uymaktır. Malzemeyi korumak, sorumluluk taşımak, işçinin görevidir. “işçi güvenilir olmalıdır.” (Kasas:26) Allah böyle emrediyor. Haklar tek taraflı değildir. İşvereni, işçi üzerinde hakkı olduğu gibi işçinin de işveren üzerinde hakları vardır. İnancımız bunu emrediyor. Bizlerde MÜSİAD ve HAK-İŞ olarak bu ilkelerimize bağlı yaşamayı öğreniyor ve her fırsatta öğretiyoruz. Bugün yine İşçiler ve İşverenlerin hukukunu öğreneceğimiz programımızın açılışını yapıyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

İŞ YAŞAMI BECERİLERİ EĞİTİMLERİ İLE 15 İLDE 6.500 KATILIMCIYA ULAŞILMASI HEDEFLENİYOR

 

İnsan kaynaklarına daha fazla yatırımla işçi ve işverenlerin ve temsilcilerinin uyum yeteneklerinin artırılması ana hedefiyle yola çıkan ve uygulanmasına 18 Nisan 2016 tarihinde başlanılan proje; eğitim programları aracılığıyla, işçi ve işverenlerin beceri ve birikimlerine katkı sağlayarak hızla değişen iş yaşamı koşullarına uyum sağlama yeteneklerini artırmanın yanı sıra; işçi, işveren, ilgili sivil toplum örgütleri ve kurumlar arasındaki sosyal diyaloğun da güçlendirilmesini amaçlıyor.

 

20 ay sürecek proje kapsamında İş Yaşamı Becerileri Eğitimleri, Sektörel Uyum Eğitimleri ve İleri Düzey Eğitimler olmak üzere üç eğitim programı yer alıyor. Bu eğitimlerden ilki olan İş Yaşamı Becerileri Eğitimleri kapsamında bugüne kadar 2.000’den fazla kişiye eğitim verildi, proje süresince 15 ilde toplam 6.500’den fazla HAK-İŞ ve MÜSİAD üyesi işçi ve işverene ulaşılması hedefleniyor. Önümüzdeki dönemde eğitim verilecek iller arasında Adana, Ankara, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Şanlıurfa da bulunuyor.

 

Projenin devamında, sürdürülebilirliğinin sağlanması için HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Merkezi’nde kurulacak olan Hayat Boyu Öğrenme Merkezi aracılığı ile proje çıktılarının binlerce işçiye daha eğitimler aracılığıyla ulaştırılması amaçlanıyor. Sosyal diyaloğun güçlendirilmesi amacıyla işçi ve işverenin aynı çatı altında eğitimler aldığı ve birlikte iş yaşamı politikaları geliştirdiği ilk proje olması sebebiyle “İşçi ve İşverenlerin Uyum Yeteneklerinin Sosyal Diyalog Yaklaşımı ile Artırılması” Teknik Destek Projesi’nin Türkiye için de öncü bir proje olması hedefleniyor.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: MÜSİAD, ve, HAK-İŞ’ten, iş, yaşamı, becerileri, eğitimleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir