Haber Detayı
18 Aralık 2017 - Pazartesi 11:31
 
Öğrenciler Agd’nin Siyer Yarışmasında Ter Döktü
EĞİTİM Haberi
  Öğrenciler Agd’nin Siyer Yarışmasında Ter Döktü

Anadolu Gençlik Derneği’nin organize ettiği Türkiye’nin 81 ilinde Ortaokul ve Lise düzeyindeki gençlere yönelik “Gençler Kutlu Peygamberin İzinde Siyer-i Nebi Yarışması” Denizli merkez ve ilçelerinde  binlerce öğrencinin katılımı ile gerçekleştirildi.

 

Türkiye geneli yaklaşık 1 milyon öğrencinin katıldığı ve 90 dakika süren sınavda, ortaokul öğrencilerine test şeklinde 60, lise öğrencilerine ise 90 soru soruldu. Konu ile ilgili açıklama yapan AGD Denizli Şube Başkanı Hamza Öztürk, Amacımız, Peygamber efendimizin hayatını hayatına tatbik edecek gençler yetiştirmektir, onun mücadelesini, İslam'ı insanlara nasıl aktardığını gençlere aktarmaktır. Rabb'im bu gençleri vatanını, milletini seven, inancına sahip çıkan bir nesil olarak yetiştirmeyi nasip etsin." diye konuştu.  

 

Kalabalıklar Artarken İnsanlar Yalnızlaşıyor

“Sayıların çoğaldığı, kentlerin büyüdüğü, gökdelenlerin yükseldiği bir zaman dilimindeyiz. Kalabalıklar artarken insan yalnızlaşıyor, birbirimizin ötekisi oluyoruz. Hem ülke olarak hem de İslam coğrafyasının tamamında ihtiyacımız olan sevgi ve kardeşliktir, ihtiyacımız olan hakkı ve adaleti üstün tutmaktır. Gençlerimizin âlemlere rahmet olarak gönderilmiş bir Peygamber’in hayatını okumaları, öğrenmeleri bu yaşam örnekliğini kuşanmaları hepimizin hayrına olacaktır.”

 

Bizim derdimiz gençliğimizin İslam’ın temel kavramlarını bilerek ve sapmalara karşı hakikati kuşanmış nesiller olarak yetişmesidir. En büyük arzumuz İnsanların hayrına cehd eden bir neslin olmasıdır. Biliyorsunuz ceht, cihat, mücahit, mücahede aynı kökten gelir. Gayret etmektir. İslam’ı yaşama gayretidir. Yoldaki bir taşı kaldırma, bir yoksulu doyurma, bir yetimi sevindirme, bir zulmü engellemedir. Bütün bunların örnekliği Peygamber Efendimiz’in (sas) hayatında mevcuttur. 

 

Rol Modelimiz ‘Efendimiz’dir

Anadolu Gençlik Derneği Denizli Şubesi İmam Hatiplerden Sorumlu Komisyon Başkanı Ömer Faruk Çağrıcı, “Bu sınavın bizim için önemi âlemlere rahmet olarak gönderilen, yaratılmışların en hayırlısı, Son Elçi’nin, son uyarıcı Peygamber Efendimiz’in (sas) geleceğimizin teminatı olan gençlerimize gündem olmasıdır. Çünkü lise ve ortaokullu kardeşlerimiz fıtratları gereği bu yaşlarda kendilerine rol model aramaktadırlar. Bizim yegâne rol modelimiz “Efendimiz’dir, ilk önce O’nu tanımalı, O’na özenmeli, O’nda buluşmalıyız.” şeklinde konuştu.

 

Hilfu’l-Fudül Ne İfade Ediyorsa Agd De Odur

Anadolu Gençlik Derneği Denizli Şubesi Ortaokullardan sorumlu Komisyon Başkan İsmail Özütemiz, Siyer-i Nebi Sınavı ile gençliğimizi Peygamber Efendimiz’le buluşturmayı amaçladıklarını dile getirerek “O’nun (sas) hayatını incelemek, en çok örnekliğine ihtiyaç duyduğumuz bu zaman diliminde örnekliğini gençlerimize sunabilme gayreti içindeyiz. Efendimiz genç yaşında iken kötülüklere ve zulümlere engel olabilmek amacı ile katıldığı Hilfu’l-Fudül ne anlam ifade ediyorsa bugün de aynı vazifeyi Anadolu Gençlik Derneği ve MGV üstleniyor.’’ dedi.

 

 

 

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: , , Öğrenciler, Agd’nin, Siyer, Yarışmasında, Ter, Döktü,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir