Haber Detayı
11 Nisan 2018 - Çarşamba 14:54
 
Pamukkale Belediyesi Türkiye'de tek belediye!
PAMUKKALE BELEDİYESİ Haberi
Pamukkale Belediyesi Türkiye'de tek belediye!

Pamukkale Belediyesi bir ilki başararak Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA) üyeliğine giren Türkiye’de ilk belediye olma özelliğini kazandı. Pamukkale Belediyesi 16 Ülkenin yer aldığı EHTTA’da 41 üyesinden 39’uncu üyesi olarak yerini aldı. EHTTA üyeliğini kazanan Pamukkale Belediyesi, Termal Sağlık Turizm alanında 475 milyar dolarlık pastadan faydalanacak.

 

Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, basın yoluyla yapılan çalışmalar sonucunda kazanılan üyeliğin tanıtımı için, Denizli Basını ile Koca Çukur’da bir araya geldi.

 

YAPTIK YAPMAYA DEVAM EDİYORUZ

Hüseyin Gürlesin;  Turizmde biliyorsunuz bugüne kadar markalaşmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.  Pamukkale bir marka ama bunun daha da değerli bir hale gelmesi için Pamukkale Belediyesi olarak yeni kurulan bir belediyeyiz. Bunun daha da taçlanması, daha iyi bir noktaya gelmesi için birçok aktivite düzenledik bunlardan birkaçını saymak istiyorum. Göreve gelir gelmez 51. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Pamukkale ettik. Daha sonra bir tarafta iki milyon turistin geldiği Pamukkale hemen yanı başında Termal Sağlık Turizm anlamında çok önemli olan Karahayıt vardı. Termal Sağlık Turizm ile ilgili çalıştayla toplantı düzenledik. Termal Sağlık Turizm zirvesine ev sahipliği yaptık. Balon uçuşlarının daha da artırılması için her iki tarafa hem Pamukkale turizminin desteklemesi için bunu omuz verdik. İlave olarak Yamaç paraşütünün geliştirmesini ilgili çalışmalarımız oldu. Tabi bunlara yine ilave edecek olduğumuz en önemli konulardan bir tanesi geçen sene 29 Ekimde 1. Pamukkale Spor Oyunlarına gerçekleştirdik. Buradan yine turizmin daha fazla bu bölgeye dikkat çekilmesi ile ilgili çalışmamız bunları birer birer hayata geçmesi noktasında çalışmalarımız hala devam ediyor.

 

TÜRKİYE’DE İLKİ BAŞARDIK

Bu çerçevede çok önemli ve çok özel bir bölge ve yılda 2 milyon turistin geldiği bir bölgedeyiz. Şu anda bulunduğumuz Koca Çukur da bundan birkaç ay önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan bize geçti. Buranın da inşallah halkımıza dört dörtlük sunulması ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yetmez dedik, yine bu bölgede bisiklet yolları, yürüyüş yolları, kent ormanı projemiz çalışmalarımız hala devam etmekte ve bunun uluslararası boyutta yeni bir atağımız var. Pamukkale'nin hem öne çıkması hem de Termal Sağlık Turizmi’nde daha iyi bir yere gelmesi için çalışmalarımıza bugün açıklayacak olduğumuz Türkiye'de bir ilki başardık.

 

39. ÜYE OLUŞUMUZ TESCİLLENDİ

Pamukkale Belediyesi, Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği'ne Türkiye'den ilk üye olan belediyesidir. 2017 yılında başlatmış olduğumuz süreci şu anda tamamlamış bulunmaktayız.  Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği, 2009 yılında kurulan bir birlik, 5 ülkeden oluşuyor. İlk kurucu üyeleri 5 ülkeden oluşuyor. 6 tane şehirle başlamış olan birlik bugün gelinen noktada 41 şehre ulaştı. 16 ülkeyi kapsıyor. Burada tabii Avrupa'da öne çıkan termal sağlık turizmi öne çıkan şehirlerden şu anda Pamukkale belediyesi eşdeğer konumundadır. Pamukkale belediyesi buraya 39. üye olarak şu anda tescillenmiştir. Bu ilçemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

BİRLİĞE GİRMENİN ŞARTLARINI YERİNE GETİRDİK

Bu birliğe girebilmenin belli şartları vardı. Yani bir anda Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne(EHTTA)  üye olmak çok kolay değil… Bugüne kadar bulunmamasını da ben tabii dikkat çekmek istiyorum, ama bir konuda dertli iseniz gerçekten turizmi önemsiyor sanız bu konuda hem turizmi bir de Termal sağlık turizminin el ele götürmek istiyoruz.  Biz de bu konuda ve günübirlik Turizm'den kurtulması için bu ataklarımızın bu girişimlerimiz neticesi olduğunu görüyoruz. Bundan dolayı da tabii çok mutluyuz. Pamukkale Belediyesi geniş bir alana hizmet vermeye çalışıyor.  Çalışmalarımızı ihmal etmeden ama turizmi de öne çıkararak hizmetlerimize devam ediyoruz.

 

475 MİLYAR DOLAR PASTADAN FAYDALANACAĞIZ

Çünkü Turizm sadece Pamukkale ilçesinin veya Deniz'in değil ülkenin bir değeri olduğunu düşünüyoruz.  O anlamda turizmde Pamukkale'nin çok daha fazla turist çekmesi ve bu bölgeden günübirlik Turizm'den kurtulması için bu çalışmalarımız devam edecektir. Bundan dolayı ben, Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği üye olmasını çok önemsiyorum. Bu konuda da gelinen nokta şu anda kurucu üyeler olan Fransa, İtalya, İngiltere, İspanya ve Belçika yani Avrupa'da bu konuda gerçekten Termal Sağlık Turizminde önemli olan ülkeler ve bu konuda da ciddi bir pastadan pay alan ülkelerdir. Bunlar sadece Termal Sağlık turizminden elde edilen gelir, 475 milyar dolardır. Bizde ne için bu pastadan daha fazla almayalım diye düşünerek birçok konuda girişimlerde bulunarak 2017 yılındaki başlayan bu süreç 2018 yılına girdikten sonra tamamen tescillenmiştir.

 

KOCA ÇUKUR BİZİM İÇİN ÖNEMLİ

Koca Çukur’un Pamukkale Belediyesi’ne geçmesi çok önemliydi ve bize geçti. Her konuda daha iyi daha güzeli gitmek istiyoruz. Hem Denizli'de vatandaşlarımızı burayla buluşturulması hemde yurtiçi ve yurtdışından gelen turistlerin de ilk dokundukları alan koca çukur olmasıdır.

 

ÜYELİK KRİTERLERİ VAR

Sizler aracılığı ile kamuoyuna paylaşmak istiyorum. Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği sadece Avrupa'da olan ülkelerinden oluşan şehirleri kapsıyor. Verilen üyeliklerin kriterleri dört bölümden oluşuyor.

  1. En az 19. yüzyıldan kalma bir termal tarihi kent olması gerekiyor ve bu ve bunun öncesinden olması gerekiyor.
  2. Termal su kaynaklarının yönetilmesi, korunması için mevcut bir yönetim sisteminin varlığı olması gerekiyor.
  3.  Termal özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu Kültür Sanat aktivitelerinin olması
  4. Geniş bir yelpazede kaliteli konaklama sorunu olmaması gerekiyor.

 

TÜRKİYE’DE ÜYE İLK BELEDİYEYİZ

Bu şartları da biz şu anda oluşturduğumuzdan dolayı Pamukkale i Belediyesi'nin bu başvurusu kabul edildi. 39. Kent olarak Avrupa Tarihi Termal Kentler Birliği’ne üye olduk. Pamukkale bir ilçe belediyesi olarak Türkiye'de ilk defa Pamukkale belediyesi üye olmuştur.

Burada yer alan 41 kentle bundan sonra biraraya geleceğiz. Burada ülkemizin tanıtılması, ülkemizin daha fazla çalışmalar içinde yer alması sağlık turizminde Türkiye'nin de olduğunu ve Pamukkale’nin başı çektiğini önde gelen bir merkez olduğuna dikkat çekeceğiz.

 

DİĞER ÜYE KENTLERDEN ŞANSLIYIZ

 Tecrübelerinden biz de faydalanmak istiyoruz. Diğer ülkelerin ve bu konuda ülkenin bulunduğu kent toplantılarında üyelerin kendini tanıtma ve reklam yapmasına büyük bir olanak sağlarken üye ülkeler arası müşteri alışverişinde bulunacaktır. Farklı ülkelerden farklı şeyler tecrübe paylaşımını teşvik ederek kentler ve termaller arasında güçlü bir ortaklık oluşturacaktır. Yapılacak olan toplantılarda Pamukkale uluslararası platformda kendini daha net göstereceğini düşünüyoruz. Biliyorsunuz Pamukkale’nin birçok özelliği var diğer şehirlere göre, 19 tane tarihi antik kentin olması bununla beraber iklim anlamında birçok şehirden kat ve kat üstündür. Bununla beraber turizm anlamında sadece Pamukkale'nin değil, Denizli'nin diğer ilçelerinde bu çalışmayla onlarında faydalanacağını bir turizmde bugünkü değeri hem turist sayısında hem de katma değer anlamında çok daha iyi noktaya geleceğini düşünüyorum.

 

MECLİS ÜYELERİMİZE TEŞEKKÜR EDERİM

Bu anlamda da üye olduktan sonra 2018 yılının 29 Mayıs ile 2 Haziran tarihleri arasında Azerbaycan'da yapılacak olan genel kurula şu anda Pamukkale Belediyesi'ni temsilen başta şahsım olmak üzer mecliste görev alan üç partinin temsilcileri bir ekip halinde İnşallah genel kurula katılarak ilk toplantıya da iştirak edeceğiz. Ben bu karar alınırken mecliste, bütün partilerin izin oybirliğiyle alınan bir karardır. Ben bütün partilerimizin meclis üyelerine çok teşekkür ediyorum.  Önemli olan ülke menfaatleri olunca birlik olmamız gerekmektedir” dedi.

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: Pamukkale, Belediyesi, Türkiye'de, tek, belediye!,
Diğer Fotoğraflar
Diğer fotoğrafları büyük görüntülemek için üzerini tıklayın.
Pamukkale Belediyesi Türkiye'de tek belediye!
Pamukkale Belediyesi Türkiye'de tek belediye!
Pamukkale Belediyesi Türkiye'de tek belediye!
Pamukkale Belediyesi Türkiye'de tek belediye!
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir