Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 11:07
 
Son dakika: TCMB'den önemli açıklama
EKONOMİ Haberi
Son dakika: TCMB'den önemli açıklama

Merkez Bankası 2019 yılına ilişkin para ve kur politikası metnini açıkladı. TCMB'nin açıkladığı metinde: "2019'da fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmaya devam edecektir" ifadeleri yer aldı.

 

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamadan satır başları şu şekilde:

"Döviz depo piyasasında bankalara toplam yaklaşık 50 milyar dolar limitle 1 hafta ve 1 ay vadeli döviz likiditesi imkanı sağlanmaya devam edilecek."

 

"Türk Lirası Depoları Karşılığı Döviz Depoları ihaleleri ile Döviz Karşılığı Türk Lirası Swap Piyasası işlemlerine 2019 yılında da devam edilecektir."

 

"Piyasa derinliğinin kaybolmasına bağlı olarak spekülatif davranışlar sonucunda kurlarda sağlıksız fiyat oluşumları gözlenmesi ve aşırı oynaklık durumlarında piyasaya esnek ihaleler yoluyla veya doğrudan müdahale edilebilecektir."

 

"Enflasyon hedefi Hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde korunmuştur. Para politikası, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacaktır. TCMB tarafından Enflasyon Raporlarında güncellenen tahminler, enflasyonun orta vadede hedefe yakınsarken izleyeceği dezenflasyon süreci için referans teşkil edecektir. Belirlenen bu patika ile enflasyonun öncelikle tek hanelere indirilmesi; daha sonra kademeli olarak azalarak yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanması hedeflenmektedir."

Kaynak: (Farklı Kaynak) - DİĞER Editör:
Etiketler: Son, dakika:, TCMB'den, önemli, açıklama,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir