Haber Detayı
01 Haziran 2020 - Pazartesi 10:38
 
Süreli engelli raporları yeniden uzatıldı
DENİZLİ Haberi
Süreli engelli raporları yeniden uzatıldı

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şube Başkanı Osman Çiyancı, yaptığı açıklamada “Engeli süreklilik arz eden vatandaşların rapor süreleri korona virüs salgını nedeniyle Mayıs sonunda bittiğini ve rapor süreleri bitecek olan engelliler, bu konuda mağduriyet yaşanmaması için korona virüs salgını bitene kadar yeni bir düzenleme istediklerini belirtti. Buna cevap AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin’den geldi. Şahin Tin; “Süreli engelli raporlarının yenilenme süresi bir kez daha uzatılmıştır” dedi.

 

Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şube Başkanı Osman Çiyancı'nın süreli engelli raporlarının uzatılması ile ilgili açıklaması saatler sonra cevap buldu.

 

Çiyancı, "Engeli sürekli olan ve iyileşme ihtimali olmayanların raporlarını belli sürede yenilemesi gerekiyor. Korona virüs salgını nedeniyle rapor süreleri Mayıs ayının sonuna kadar uzatılmıştı. Ama yine de mağduriyet yaşayanlar var. Düzenleneme yapılmazsa Haziran ayında mağduriyetler artacak. , kararın gözden geçirilmesini ve korona virüs son buluna kadar engellilerin hak ettiği haklar konusunda mağduriyet yaşamamalarını istedi.

 

MAĞDURİYET GİDERİLSİN

Engellilere ait yapılan rapor düzenlenmesinde engellilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istediklerine dikkat çeken Türkiye Sakatlar Derneği Denizli Şube Başkanı Osman Çiyancı, “ Türkiye'de yapılan çalışmalara göre engelli oranının yüzde 12,29, bunların içersinde; "Birinci sırada 9.70 süreğen engelliler (iç organlarda meydana gelen kalp hipertansiyon, Diyabet, Astım vb hastalıklarla alakalı engelliler) var. İkinci sırada ortopedik engelliler var Ortopedik engelli grubunun 2,5 civarında olduğunu belirten Çiyancı görme engellilerin oranının yüzde 1,6, işitme engellilerin oranının yüzde 1, zihinsel engellilerin oranının yüzde 2 olduğunu ifade etti.

 

Denizli ilinde ise 2017 yılında Derneğimiz tarafından yapılan Engelli veri tabanı oluşturulması Projesi kapsamında Elde edilen verilere göre Denizlide Yaşayan Engellilerin 31.9 unu ortopedik engelliler 24.9 unu zihinsel Engelli bireyler 13 ünü ruhsal ve duygusal Bozukluğa Sahip Bireyler 11.4 ünü görme engelli bireyler 10.8 ini Dil ve Konuşma yetersizliği olan Bireyler 9 unu işitme engelli bireyler oluşturmakta olup Denizlide yaşayan engelli toplam sayıları.23.116 olarak belirlenmiş

 

Ayrıca Yapılan proje kapsamında Denizli ilinde engel grupları içinde olan yada engeli olmayan ancak Süreğen hastalıklara sahip bireylere ilişkin bir araştırma yapılmış buna göre Halk Sağlığı Merkezinde alınan bilgilere göre Denizlide Süreğen Hastalıkların En büyük yüzdesi  37 ile Kalp Hastalığı buna  23 ile Astım 22 ile Hipertansiyon 12 ile KOAH 3 İle Böbrek ve yaşlılığa bağlı Süreğen hastalıklar oluşturmaktadır. Süreğen Hastalıkların toplam sayıları 53.100 olarak belirlenmiştir

              

Rahatsızlıklarında dolayı Engelli sayılmış olan Ortopedi, görme ve işitme engellerin raporlarında sürekli ibaresi belirtilmesine rağmen raporların tekrar yenilenmesinin istenmesi. Ehliyetini almış bir engelli birey yıllardan beri araba kullanıyor ve bu bireylerin de raporlarını ve ehliyetlerinin yenilenmesi isteniyor. Bizler raporların yenilenmesine karşı değiliz ancak, verilen hakların kaybedilmemesini istiyoruz. Yine süreklidir ibaresi olan rapor verilen engellilerin raporlarının yenilenmemesini istiyoruz.   Daha önce yüzde 40- 45 engelli olduğuna dair verilen rapor tekrar yenilendiği ve bu oranların altında düştüğünde engelli vatandaşımızın emekli maaşları kesilmek zorunda kalıyor.  Engelli emekli maaşı cezası ile tekrar talep ediliyor. Bizler bu raporların değişmesine karşı değiliz. Korona virüs sebebiyle bu sürelerin uzatılmasını, bu düzenlemenin zaman içerisine yayılmasını istiyoruz. Bizler engellilerin hakların zayi edilmesini istemiyoruz. Bu süreçte emekli maaşları kesilerek mağdur olan kardeşlerimiz var.  Engellilerin de bu toplumun bir varlığı olduğunu bilinmesini istiyoruz. Devletimiz engelli bireylerinin ve ailelerin her zaman yanında olmuştur. Bu düzenleme de bizlerin yanında olacaklarına yürekten inanıyoruz. Bizler haksız alınan rapor ve maaşların önüne geçilmesi konusunda yapılan çalışmaları her zaman destekliyoruz” dedi.

 

MİLLETVEKİLİ TİN’DEN KONU İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Çiyancı’nın yaptığı açıklamaya istinaden, AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, sosyal medya hesabından, "Süreli" engelli raporlarının yenilenmesi için daha önce Mayıs sonuna kadar tanınan süre, Kovid-19 salgını devam ettiği için ucu açık olarak bir kez daha uzatılmıştır. Devletimiz, koronavirüsü ile mücadele sürecinde hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması için gerekeni yapmaktadır” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör: Köksal İRER
Etiketler: Süreli, engelli, raporları, yeniden, uzatıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir