Haber Detayı
11 Ocak 2017 - Çarşamba 13:08
 
TİN; "Millet iradesi güvence altına alınıyor"
AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Anayasa değişiklik teklifin kabul edilen 1’nci ve 2’nci maddelerine göre yargının bağımsızlık ilkesi gibi tarafsızlık ilkesinin de tescil edildiğini ve Milletvekili sayısı da 550’den 600’e çıkarılacağını açıkladı.
SİYASET Haberi
TİN;

AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, TBMM Genel kurulunda anayasa değişiklik teklifi birinci tur görüşmelerinde 1’nci ve 2’nci maddelerin ayrı ayrı görüşüldüğü ve ertesinde yapılan gizli oylama netice maddelerin kabul edildiğini söyledi. 

 

Kabul edilen maddelere ait bilgiler aktaran Milletvekili Şahin Tin; “TBMM Genel Kurulu’nda Anayasa’da öngörülen değişiklik teklifin birinci tur görüşmeleri yapılıyor. Buna göre 1’nci ve 2’nci maddenin görüşmeleri tamamlandı ve yapılan gizli oylama neticesi 1’nci madde 347 oyla 2’nci madde de 343 oyla kabul edildi. 

 

YARGI BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ OLACAK

 

Genel kurulda yapılan görüşmelerinden sonra gizli oylama neticesi kabul edilen 1’nci maddeye ait bilgiler aktaran Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama neticesi 347 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 1’nci maddesine göre önceden “Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır” şeklinde olan Anayasanın 9’ncu maddesine “bağımsız” ibaresinden sonra gelmek üzere ve tarafsız” ibaresi eklenmiştir. 

 

Kabul edilen 1’nci maddeye göre de Anayasa’nın 9’ncu maddesi “Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız ve tarafsız mahkemelerce kullanılır” şeklinde değiştirilmektedir. Böylelikle yargı yetkisini elinde bulunduran mahkemeler bağımsızlık ilkesi gibi tarafsızlık ilkesini de tescil etmiş ve buna göre milletimize hizmet verecektir.

 

MİLLETVEKİLİ SAYISI 600’E ÇIKARILIYOR

 

Teklifin 2’nci maddesinin milletvekili sayısının 550’den 600’e çıkarılmasını öngördüğünü aktaran Milletvekili Şahin Tin; “Gizli oylama neticesi 343 oyla kabul edilen Anayasa değişiklik teklifinin 2’nci maddesine göre önceden “Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oyla seçilen beşyüzelli milletvekilinden oluşur” şeklinde olan Anayasanın 75’nci maddesinde “beşyüzelli” ibaresi “altıyüz” şeklinde değiştirilmiştir. 

 

Kabul edilen 2’nci maddeye göre de Anayasa’nın 75’nci maddesi “Türkiye Büyük Millet Meclisi genel oyla seçilen altıyüz milletvekilinden oluşur” şeklinde değiştirilmektedir. Bu yapılan değişiklikle demokrasimiz daha da güçleniyor ve milli iradenin egemenliği daha da artırılıyor. Millet iradesi güvence altına alınıyor.

 


 

Kaynak: (D20HA) - DENİZLİ20HABER Editör:
Etiketler: TİN;, "Millet, iradesi, güvence, altına, alınıyor",
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir