Haber Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 08:57
 
Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak
TEKNOLOJİ Haberi
Trafikte yeni dönem! Tüm araçlara takılacak

Akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araçtan incelenecek. Araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda sistem uyarı verecek. Sistem uygulamaya geçildiğinde 397 bin 483 aracın bulunduğu Denizli'de bütün araçlara takılacak.

 

Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'de sürücü davranışlarından kaynaklı trafik kazaları ve trafikte kilitlenmeye neden olan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla akıllı takip sistemlerini devreye almaya hazırlanıyor.

 

Yazılımı yerli ve milli olan akıllı takip sistemiyle sürücü davranışları araç içinden incelenecek.

 

DENİZLİ’DE ARAÇ SAYISI 397 BİN 483

Denizli’de 2018 Şubat sonu itibari ile araç sayısı 397 483’e ulaştı. Denizli’deki araçların türlerine göre dağılımı incelendiğinde; 192 455 adet otomobil, 6 960 adet minibüs,    4 bin 42 adet otobüs, 61 bin 738 adet kamyonet, 12 bin 186 adet kamyon, 68 bin 946 adet motosiklet, 50 bin 308 adet traktör ve 848 adet özel amaçlı araç bulunduğu görülmektedir. Denizli’de Denizli Emniyet Müdürlüğü verilerine göre haftada 100’ün üzerinde kaza gerçekleşiyor. Bu uygulama ile trafik kazalarının azalacağı düşünülüyor.

 

 

Şoförü araç mesafesi, trafik ışığı ihlali, aşırı hız, hatalı sollama gibi durumlarda hem uyaracak olan sistem aynı zamanda denetimi de sağlayacak. Sürücü davranışlarında hatalı durumlar kayıt altına alınırken elde edilen veriler özel bir veri merkezinde toplanarak anında Emniyet Genel Müdürlüğü'ne bildirilecek. Olası bir trafik kazasında, kazaya neden olan durumlar da anında tespit edilecek. Öncelikle toplu taşıma ve ticari araçlarda uygulamaya alınacak sistem, ardından Türkiye'deki tüm motorlu taşıtlarda devreye alınacak. TBMM Ulaştırma Komisyonu sözcüsü Mustafa Ilıcalı, projenin Ulaştırma Bakanlığı'nın koordinasyonunda, üniversiteler, İç İşleri Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nün işbirliğinde geliştirildiğini söyledi.

 

KAZALAR 50 DÜŞECEK

Projenin prototipi yapıldığını, raporlarının yazılmaya başlandığını aktaran Ilıcalı, "Raporların tamamlanmasıyla birlikte biz bu uygulamanın yasayla zorunla hale getirilmesi için meclise taşıyacağız. Bu projeyle birlikte sürücüden kaynaklı trafik kazaları ve trafik sorunları yüzde 50 oranında düşecek" dedi. Projenin öncelikle ticari ve toplu ulaşım araçlarında devreye alınacağını aktaran Ilıcalı, ardından tüm taşıtlarda uygulamaya konulacağı bilgisini verdi.

 

FETÖ VE BÜROKRASİYE TAKILDI

Kazaların büyük bölümünün sürücü davranışlarından meydana geldiğini belirten Ilıcalı, "Bizim bunu takip etmemiz ve denetlememiz gerekiyor. Bu nedenle bu projeyi devreye aldık. Bu akıllı denetim sistemleriyle sürücünün oto kontrolünü sağlamasını hedefliyoruz" dedi. Projenin ilk prototipinin 2011 yılında geliştirildiğini ancak, ilk 2012-2013 arasında dönemin FETÖ'cü bürokratları tarafından engellendiğini belirten Ilıcalı, "FETÖ terör örgütü, trafik ise bir terör… Biz örgütle mücadelemizi sürdürürken trafik sorununu da kaldırmak için bir an önce düğmeye basmalıyız" diye konuştu.

Kaynak: (Farklı Kaynak) - DİĞER Editör:
Etiketler: Trafikte, yeni, dönem!, Tüm, araçlara, takılacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir