Yazı Detayı
26 Temmuz 2016 - Salı 13:05
 
DARBEYE 360 DERECEDEN YAKLAŞMAK
Prof. Dr. Osman ESKİCİOĞLU
 
 

“Meseleye Ya Düzlem Ya Da Uzay Geometrisi İle Bakarak Tespitlerde Bulunmak “

Sevgili okurlarım, siz darbe ne demek benden daha iyi bilirsiniz.

 

Sözlüklere baktığımız zaman şöyle açıklamalar yapıldığını görüyoruz.

 

 Darbe: Bir ülkede kanunsuz bir şekilde zor kullanarak yönetimi devirme işidir. (Mehmet Erdoğan, Fıkıh ve Hukuk Terimleri Sözlüğü, s, 91); darbe, bir ülkede iktidarı ele geçirmek için yapılan yasa dışı bir harekettir. (İlhan Ayverdi, Misalli Büyük Türkçe Sözlük, I, 632) Devrim ise Devirmek: Birini mesela hükumeti kuvvet veya silah zoruyla alaşağı etmek, mağlup edip yere düşürmek demektir. (İhan Ayverdi, a.g.e s, 689)

 

 Ülkemizde darbe teşebbüsü olalı beri, 10 günü geçirmiş bulunuyoruz. Tüm haber kanalları bu darbe işini durmadan yorulmadan açıklayıp anlatıp duruyorlar. Hatta hamasi söylemlerle hislerle ve duygusal bir biçimde şovlar yaparak yorumlar ile dile getiriyorlar. Oysa bu darbe işi sebepler dünyasında hangi sebeplere, güçlere ve etmenlere dayanarak ortaya konuldu diye açıklamalar yapılmalı değil miydi? Bu olay dini, ilmi, içtimai, idari, siyasi, iktisadi, aktüel ve güncel açıdan okunup neden oldu diye yorumlar yapılmalı değil mi? Yoksa darbe sıcaklığı hala devam ettiği için yoksa millet kendisine gelerek olaya akıllıca bir bakışla bakmıyorlar mı dersiniz? Ya da zaten bu TV’ler gazetecileri çağırıp konuşturuyor onların bakışları ve düşünceleri de ancak bu kadar mı diyorsunuz? Siz bunları düşüne durun, ben ise size hemen söyleyeyim ki, bu darbe işi toplumsal bir olaydır. Toplumu kendi güdümüne sokmak isteyen güçler istedikleri bir durum olmayınca işte böyle toplumu tepetaklak yapmak isterler. İnsanları toplumsal ve sosyal bir varlık olarak yaratan Allah’tır. Mesela hayvanlar arasında da aynı insanlar gibi sosyal ve toplumsal olarak hayat süren arılar, karıncalar ve bazı kuşlar vardır. İlgili ayette Allah, insanları bir erkek ile dişiden yarattığını sonra onları bilgi, görgü, deney ve gözlemlerini birbirlerine aktarsınlar diye milletler ve toplumlar haline çevirdiği ve de kim Allah’ın koyduğu nizam ve düzen kanun ve kuralları ile kendisini korumaya alırsa işte onlar en şerefli kimselerdir, buyrulmaktadır. (Hucurat 49/ 13)

 

Diğer taraftan yine Allah ayette toplumda nizam ve düzenin sağlanması için kargaşaya mahal kalmaması için devlete ve yöneticilere itaat etmeyi emretmiştir. "Ey iman edenler! Allah'a itaat edin. Peygamber'e ve sizden olan ulül-emre (idarecilere) de itaat edin. Eğer bir hususta anlaşmazlığa düşerseniz Allah'a ve ahirete gerçekten inanıyorsanız onu Allah'a ve Resul’e götürün (onların talimatına göre halledin); bu hem hayırlı, hem de netice bakımından daha güzeldir." (Nisa 4/ 59)

 

Bu devlete itaat işi İslam’da o kadar önemli, o kadar önemlidir ki, isyan eden asiler ve başkaldıranlar ölüm cezasına çarptırılırlar. Ayette şöyle buyrulmaktadır: "Allah ve Resulüne karşı savaşanların ve yeryüzünde (hak) düzeni bozmaya çalışanların cezası ancak ya (acımadan) öldürülmeleri, ya asılmaları yahut el ve ayaklarının çaprazlama kesilmesi yahut da bulundukları yerden sürülmeleridir. Bu onların dünyadaki rüsvalığıdır. Onlar için ahirette de büyük azap vardır." (Maide 5/ 33).

 

Darbeye böyle bir giriş yaptıktan sonra şimdi gazeteciler, yazılı ve görsel medya mensupları kusura bakmasın ama sizler ey tüm TV’ler bu darbe konusunda hepiniz havanda su dövdünüz ve dövüyorsunuz. Oysa bu ülke Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milleti olarak bu kargaşaların ve bu küresel oyunun içinden sıyrılıp çıkarken gelecekte bir daha böyle ve buna benzer olayların olmaması için meseleye neden 360 derecen yaklaşılarak düzlem geometrisi ile bakarak ve uzay Geometrisi ile bakarak küresel açıklamalar yapılmalı değil mi? İsterseniz buna dikey ve yatay yaygın ve derinlemesine bakış da diyebilirsiniz. Örnek verecek olursak bu bela ve musibetin bize olan düşmanlık sebebiyle olduğu bir gerçektir.

 

Bu MOSSAD ve CİA, bu Siyonist Yahudiler ve onların devleti İsrail yöneticileri ve teslisçi Avrupa ve Amerika bize niçin düşmanlık yapıyorlar; bu bizden mi yoksa onlardan kaynaklanan bir iş mi? Bize bakan tarafında acaba bizim yanlışlarımız ve hatalarımız var mı? Mesela biz Cennete sadece Müslümanlar gidecek diye bir kuruntu ve kibirlenme yapıyor muyuz? Bu hususta Kuran ve sünnette neler var diye araştırıp gerçekleri öğrenmeye çalıştık mı? Velhasıl netice olarak bugünkü TV’lerin seviyesi ile Millet ve devlet olarak sahili selamete çıkabiliriz diyemiyorum Tam tersine bu TV’ler bu anlatımlarıyla Müslümanları uyutup uyuşturmakta ve aldatıp kandırmaktadırlar. Ey TV’ler ve yöneticileri aklınızı başınıza alın… Bu devri daim yapan, ahbap çavuş ilişkinizden ve gazeteciler kastı oluşturmaktan ekranlara sadece onları çağırıp konuşturma adetinizi terk ediniz diyorum. İlim adamlarını çağırın, düşünen kişileri davet edin derim. Zira bu devlet ve millette tüm insanlığa hak-hukuk-adalet ve fazilet örnekleri sunma potansiyeli vardır, bunu bilin. Bana bunca iletişim aracı ve sizin yüzünüzden bunca cehalet… O sebeple de yazıklar olsun size dememe aman vermeyin derim.

 
Etiketler: DARBEYE, 360, DERECEDEN, YAKLAŞMAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir