Yazı Detayı
15 Mayıs 2018 - Salı 13:30
 
Denizli Emlak Dünyası
ÖZGÜR OZAN
ozgurozan@remaxoptimum.com.tr
 
 

Konut ihtiyacı süreklilik arz eden bir unsur olarak günlük yaşamımıza yerleşmiştir. Her yeni doğan birey, her yeni evlilik bu ihtiyacın devamlılığını sağlayan en büyük etkenlerdir. Tabi ki bir de buna kazanımların yatırıma yönlendirilmesi istek ve arzusunu eklemeden geçemeyiz. Konut eşittir yatırım gibi bir algıdan da söz edilebilir.

 

Bu ihtiyacın karşılanması adına alıcı olarak tabir edeceğimiz, kişi veya kurumlardan farklı beklentiler ve istekler çıkmaktadır. Mesela alıcının çalıştığı kuruma uzaklık, çocuğunun okuluna uzaklık, ebeveyne yakın olma isteği, şehir merkezi olması arzusu, doğayı sevme… diye daha bir çok beklentiyi de ayrıca sıralayabiliriz. Bu beklentilerin ortak noktası ve seçimi belirleyen en önemli faktörlerin başında, gayrimenkule ait  “LOKASYON”  özelliği ve “DOĞRU FİYAT”ın belirlenmesi gelmektedir.  Her alıcının da ortak beklentisi ve isteği de odur. Diğer beklentiler onu takip eder. Dairenin bulunduğu kat, oda sayısı, ısınma şekli, cephe tercihi, şehre olan uzaklık yakınlık, ulaşım kolaylığı vs. vs. 

 

Denizli’ye baktığımız zaman, sürekli bir yapılaşma içinde olduğumuzu görebiliriz. Hangi mahalleye giderseniz gidin her köşe başında muhakkak yeni bir binanın yükselmeye başladığını ya da inşaatın temelinin kazıldığını görebilirsiniz. Aslına bakarsanız da çok fazla gayrimenkulün olması bir yönden handikap yaratsa da bir yandan da rekabetçi ortamın artması nedeniyle müteahhit firmaları, kullanmakta oldukları malzeme kalitesini arttırmaya mecbur kılmaktadır. Kaçınılmaz sonuç da rekabetçi fiyat ortamının oluşmasıdır.

 

Her geçen gün ve zamanda satılık olan gayrimenkul sayısı bu sebeplerden ötürü artış göstermektedir. Peki, alıcımız da aynı oranda artıyor mu? Bence hayır ve beklenemez bir durumdur. Böyle bir durum emlak piyasası8nı nereye götürecek diye sorarsanız, mevcut durumu  “GAYRİMENKUL ENFLASYONU” olarak değerlendirebiliriz hem de artan oranlı. Bir nevi arzın talepten fazla olma durum da denilebilir bu duruma.

 

Sonuç itibari ile aslında alıcı, istediği bir gayrimenkulü Denizli içerisinde her daim bulabilme imkanına sahiptir. Bulamayan da aslında gerçek bir arayış içinde değildir. Kesin alım fikri olan alıcı için de, sahip olmayı düşündüğü gayrimenkulü bulmak için çok çaba sarf etmesine gerek yok aslında.  Önemli olan DOĞRU alıcıyı, DOĞRU satıcıyı ve DOĞRU FİYATI aynı noktada buluşturmaktan geçiyor.

 

İnancım o ki, bu üçünün kesişim noktasında gerçekleşen buluşmadan DOĞRU sonucun çıkması KAÇINILMAZDIR. 

 

Herkesin istediği gayrimenkule en kısa zamanda ulaşması dileklerimle …. Kalın sağlıcakla.

 

 

Haftaya, içimizden sıyrılanlar…                 

               

Geçen yıla göre kıyasladığımızda 2018 yılı ilk üç ayında Denizli’de yapılan konut satışlarında 1.40 oranında bir önceki yıl ilk üç ayına göre gerileme göze çarpmaktadır.

(ilk üç ay satışları toplamı 2017 yılı 4045 adet 2018 yılı 3988 adet).

 
Etiketler: Denizli, Emlak, Dünyası,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir