Yazı Detayı
15 Temmuz 2016 - Cuma 13:10
 
GÖZDE ŞEHRİMİZ YILDIZ İLİMİZ DENİZLİ'MİZ
Prof. Dr. Osman ESKİCİOĞLU
 
 

Ben bu ilkyazımda Denizlili kardeşlerimizi bu çalışkanlıklarıyla, bu beceri ve kabiliyetleri ile bu şirin ve yeşil Denizli’mizi iller arasında parmakla gösterilen bir seviyeye yükseltileri için teşekkürlerimi sunarak ve şükranlarımız arz ederek sözlerime başlamak istiyorum.

 

Aslında her ne kadar 1960 yılından beri İzmir’de oturuyor olsam da ben de sizden biriyim ve içinizden biriyim. Ben eski adıyla Denizli merkeze bağlı Göveçlik Köyü’nde yeni adıyla Göveçlik Mahallesinde dünyaya gelmişim…

 

Hayat hikayem şöylece akıp gitti.

 

İlkokulu köyünde bitirdikten sonra 1960 yılında Merhum Saatçı Uşaklı Hafız Mehmet Işıklı Beyefendinin delaletleriyle İzmir’e Kestane Pazarı Derneğine gittim.
1965 yılında İzmir İmam-Hatip Lisesinden mezun oldum. 1965-1966 yılları arasında Bağdat İlahiyat fakültesinde bulundum.

 

İzmir Müftü yardımcılığı, İzmir İmam-Hatip Lisesi Meslek dersleri öğretmenliği, İzmir Yüksek İslam Enstitüsü Öğretim Üyeliği ve Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundum. 1979'da doktor, 1983 yılında Yrd. Doç. 1989 yılında da Doçent, 1996'da Profesör oldum.

 

İngiltere, Almanya, Hollanda ve Amerika gibi ülkelerde çeşitli bilimsel faaliyetlerde bulundum. İngilizce ve Arapça bilmekteyim.

 

Kendimden böylece özet olarak bahsettikten sonra şimdi güzel Denizli’mize ve sevgili hemşerilerimize gelecek olursak hemen söylemeliyim ki, ben bu Yeşil Denizli vilayetimle ve çalışkan hemşerilerimle gerçekten gurur duyuyorum. Çünkü Denizli gerçekten bir sanayi beldesi olduğu kadar aynı zamanda bir kültür ve düşünce merkezidir.

 

Denizli tarihte öyle sevgili öyle güzel ve öyle yüksek kültür ve düşünce seviyesine sahip bir vilayetimizdir ki, ülkemizde bunca vilayetler arasında milli Mücadeleyi başlatan vatanseverler bu topraklarda yaşadılar.

 

Babam rahmetli Ahmet Eskicioğlu’nun hizmetinde bulunduğu ve çocukluğumuzdan beri her zaman hatıra ve anılarını dinlediğimiz Denizli Müftümüz merhum Ahmet Hulusi Efendi ilk Milli mücadeleyi Fetvasıyla başlatan zatlar da bu vilayetimizin vatan-severleri olarak tarihe geçmişlerdir.

 

Sevgili Hemşerilerim, şimdi sizlere bir örnek metin olarak bu fetvanın sözlerini iletmek istiyorum İşte Merhum Müftü Ahmet Hulusi Efendi’nin 15 Mayıs 1919 günü Milli Mücadeleyi başlatan Fetvası:

 

“Muhterem Denizlililer…

 

Bugün sabahın erken saatlerinde İzmir, Yunanlılar tarafından işgal edilmiştir. Bu tecavüze karşı hareketsiz kalmak, din ve devlete ihanettir, vatana karşı irtikâp edilecek cürümlerin Allah ve tarih önünde affı imkânsız günahtır. Cihat, tam manasıyla teşekkül etmiş dini fariza olarak karşımızdadır.

 

 

Hemşerilerim, karşımıza çıkarılan dünkü tebaamız Yunan’a biz mağlup olmadık. Onlar öteki düşmanlarımızın vasıtasıdır. Yunan’ın bir Türk beldesini ellerine geçirmelerinin ne manaya geldiğini, İzmir’in şu birkaç saat içinde irtikâp edilen cinayetler gösteriyor.
Silahımız olmaya bilir, topsuz – tüfeksiz sapan taşları ile de düşmanın karşısına çıkacağız. İstiklal aşkı, vatan sevgisi hassasiyet şuurumuz ile kalbimizdeki iman ile mücadelemizin sonunda zaferi kazanacağız. Bu uğurda canını verenler şehit, kalanlar gazilerdir. Bu mutlak olarak cihadı mukaddestir.
Sizlere vatanımızı düşmana teslim etmenin çaresiz olduğunu söyleyenler, düşman esareti altında olanlardır. Onlar irade ve kararlarına sahip değillerdir. Bu vaziyette onların emri ve fetvası aklen ve şer ’an caiz, makbul ve muteber değildir. Meşru olan münhasıran vatan müdafaası ve istiklal uğruna cihattır.

 

Korkmayınız…! Meyus olmayınız…! Bu livayı Hamdi’n altında toplanınız ve mücadeleye hazırlanınız. Müftünüz olarak cihadı-ı mukaddes fetvasını ilan tebliğ ediyorum.”

 

Böylece tarihimizin altın sayfalarında yer alan Denizli’mizin inşallah bugün de yapacağı çok büyük hizmetler vardır. Dün istiklalimizi kasteden düşmanlarımız maalesef bugün de dinimize devlet ve milletimize düşman olarak açıktan faaliyetlerde bulunarak milli birliğimizi ve kardeşliğimizi bozmaya çalışmaktadırlar. Bizler asla bu oyunlara gelmeyeceğiz inşallah…

 

Bizler Ahmet Hulusilerin torunları olarak o büyüklerimizden ve ecdadımızdan aldığımız miras ile uyanık olarak bugünkü şartlarda dinimize devlet ve milletimize sahip çıkarak başta vilayetimiz olmak üzere Belediyemiz asker ve sivil demeden kadın erkek demeden tüm il dairelerimizle birlik ve beraberlik içinde güç birliği yaparak inşallah ülkede milli birliğimizi ve vatandaş kardeşliğimizi koruyup kollayacağız inşallah…

 

Bu duygu ve düşüncelerle siz Denizlili hemşerilerime denizli20haber.com sitesi sayfalarında ilk defa seslenirken ve sizleri selam sevgi ve saygılarımı sunarken ne kadar mutlu olduğumu bilemezsiniz. Lütfen inanın bana sanki şimdi 1 milyona yaklaşan nüfusumuzla siz sevgili hemşerilerimizle ve çok değerli siz kardeşlerimle bütünleşmiş durumdayım. Sanki Denizli benim nazarımda şimdi 1 milyona yaklaşan bir beden… ama tek ruh olmuşsan ki…

 

Denizlili hemşerilerimin yürekleri önce kendi vilayetimiz, sonra Ege, sonra Türkiye sonra İslam alemi sonra da tüm dünyanın huzur ve mutluluğu için çarpan… ümmet ve millet bilinciyle yoğurulmuş hak-hukuk, adalet ve fazilet örnekleri vermeye hazır… İşte ben sizleri bu ilk karşılaşmamızda sizlerden birisi içinizden birisi olarak bu duygularla ve bu düşünceler ve de bu istek ve arzularla sevgiyle ve en kalbi muhabbetlerimle selam sevgi ve saygılarımı sunuyorum ve hepiniz Allah Teâlâ hazretlerine emanet ediyorum inşallah Allah'a emanet olunuz efendim.

 
Etiketler: GÖZDE, ŞEHRİMİZ, YILDIZ, İLİMİZ, DENİZLİ'MİZ,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir