Yazı Detayı
29 Ekim 2016 - Cumartesi 16:32
 
GÜNÜMÜZ KİTABI MUKADDESİNDE ZİNA VE CEZASI
Prof. Dr. Osman ESKİCİOĞLU
 
 

TEVRAT:

“Yaklaşık 3 ay sonra Yahuda’ya, “Gelinin Tamar zina etmiş, şu anda hamile”, diye haber verdiler. Yahuda “Onu dışarıya çıkarıp yakın”, dedi. (Yaratılış 38/ 24):

 

“Biri başka birisinin karısıyla, yani komşusunun karısıyla zina ederse, hem kendisi, hem de zina ettiği kadın kesinlikle öldürülecektir.”

“Babasının karısıyla yatan, babasının namusuna leke sürmüş olur. İkisi de kesinlikle öldürülecektir. Ölümü hak etmişlerdir.”

“Bir adam geliniyle yatarsa, ikisi de kesinlikle öldürülecektir. Rezillik etmişler, ölümü hak etmişlerdir.”

“Bir erkek başka bir erkekle cinsel ilişki kurarsa, ikisi de iğrençlik etmiş olur. Kesinlikle öldürülecekler. Ölümü hak etmişlerdir.”

“Bir adam hem bir kızla hem de kızın annesiyle evlenirse, alçaklık etmiş olur. Aranızda böyle alçaklıklar olmasın diye üçü de yakılacaktır.” (Levililer, 20/ 10-14)

 

“Amcasının karısıyla cinsel ilişki kuran adam, amcasının namusuna leke sürmüş olur. İkisi de günahlarının cezasını çekecek ve çocuk sahibi olmadan öleceklerdir.” (Levililer 20/ 20)

 

İNCİL

“Zina etme denildiğini duydunuz.”

 

“Ama ben size diyorum ki, bir kadına şehvetle bakan her adam, zaten yüreğinde o kadınla zina etmiştir.”

“Eğer sağ gözün seni günaha sokarsa onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, tüm vücudunun cehenneme girmesinden iyidir.”

“Eğer sağ elin seni günaha sokarsa onu kes, at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, tüm vücudunun cehenneme girmesinden iyidir.”

“Kim karısını boşarsa, ona boş kâğıdını versin, denilmiştir.”

“Ama ben size diyorum ki, karısını cinsel ahlaksızlıktan başka bir nedenle boşayan her adam, onu zinaya itmiş olur. Boşanmış bir kadınla evlenen de zina etmiş olur.” (Matta, 5/ 27-32)

“İsa ise Zeytin dağına gitti.”

“Ertesi sabah erkenden yine tapınağa döndü. Bütün halk O’nun yanına geliyordu. O da oturup onlara ders vermeye başladı.”

“Din bilginleri ve Ferisiler, zinada yakalanmış bir kadın getirdiler. Kadın orta yere çıkararak İsa’ya “Öğretmen, bu kadın tam zina ederken yakalandı, dediler.”

“Musa, Yasa’da bize böyle kadınların taşlanmasını buyurdu, sen ne dersin?”

“Bunları, İsa’yı sınamak ve suçlayabilmek için söylüyorlardı. İsa eğilmiş, parmağıyla toprağa yazı yazıyordu. Durmadan aynı soruyu sormaları üzerine doğruldu ve “Aranızda günahsız olan, ona ilk taşı atsın! dedi.”

“Sonra yine eğildi, toprağa yazmaya koyuldu.”

“Bunu işittikleri zaman başta yaşlılar olmak üzere birer birer dışarı çıkıp İsa’yı yalnız bıraktılar. Kadın da orta yerde duruyordu.”

“İsa doğrulup ona “Kadı, nerede onlar? Hiçbiri seni yargılamadı mı?” diye sordu.”

“Kadın, “hiç biri efendim”, dedi. İsa, “Ben de seni yargılamıyorum, dedi. Git artık bundan sonra günah işleme!” (Yuhanna 8/ 1-11) Ayrıca karşılaştır Tevrat, Tesniye XXII 22, 28, 29, XXIII, 17; Süleyman’ın meselleri VI, 25, 26, 32-35; Levililer XX, 10-21 ile karşılaştır.

 

 
Etiketler: GÜNÜMÜZ, KİTABI, MUKADDESİNDE, ZİNA, VE, CEZASI,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir