Yazı Detayı
15 Ağustos 2016 - Pazartesi 09:48
 
İKİ FARKLI KONU
ALİ SAMUTOĞLU
alisamutoglu@hotmail.com
 
 

BİRİNCİ KONU

15 Temmuz darbe kalkışması o günden beri hala zihnimizde ve tarihte de kara leke olarak yer edindi. Ve bu olayı sonsuza dek millet olarak unutmayıp, çocuklarımıza, torunlarımıza anlatacağız. Nasıl ki Japonya ülkesi, Hiroşima ve Nakasaki şehirlerine ABD tarafından atılan atom bombasının izlerini hala bıkmadan gençlerine anlatıyorsa…

 

 

Yeni kapıdaki müthiş şölen müthiş birliktelik (bazıları şov dese de)…. Darbe kalkışması kara leke olarak tarihe geçtiyse,  bu miting tarihe zafer olarak geçti. 5 milyonu aşkın insan… her bölgeden her şehirden parti ayırt etmeden darbe nöbetini mitingle taçlandırdık. Görüldü ki bu şölen 14 yıldır Erdoğan milleti bölüyor diyenlere adeta kap(ı)ak oldu. Öyle bir gündü ki diğer tüm renkler kırmızı beyaz renkleri eminim kıskanmıştır.

 

 

Askeri kalkışmadan bugüne hiç sıkılmadan, bıkmadan Rabbime şükürler olsun ki durmadık, korkmadık ve meydanlarda kaldık. Ne büyük ne kutsal bir dava ki, yargılayan millet, karar veren millet, temyizi, süre tutumu yok. Kesin karar…

 

Bu kutsal nöbete başlarken korkutmaya çalıştılar korkmadık, sindirmeye çalıştılar dimdik durduk. Eee ne de olsa Seyit onbaşının torunlarıyız..Öyle bir milletiz ki hangi çılgın zincir vuracakmış biz şaşarız,kükremiş sel gibiyiz bendimizi çiğner aşarız,yırtarız dağları enginlere sığmayız (meydanlara)taşarız.

 

15 Temmuz 2016 milletimiz için ya bir sonuç, ya bir başlangıç, ya yeniden diriliş… hangisi mi bence hepsi… Yeniden doğacak TÜRKİYE

 

İKİNCİ KONU

Biraz farklı konulara değinelim istedim zamanı da geldi artık… Marah, sevimli, düşündüren gülümseten konular olsun… Konumuz, Sosyal Medya…

 

Sosyal Medya denince 7 den 70’e herkesçe illaki küçükte olsa aşiyanlıklar olmuştur. Sosya medya dünyadaki milyarlarca ve ülkemizdeki insanların tamamına yakının kullandığı iletişim aracı… Sosyal ağı kullanan her birey adeta buralarda yaşamaktadır. Yaşam üçgeni diyelim Yemek içmek internet… Sosyal ağlarda avını bekleyen örümcek gibi saatlerce hiç hareket etmeden popüler olan ve milyonlarca üyesi olan ve her geçen gün yenileri açılan sohbet, iletişim, paylaşım ve  bir çok konulu olan farklı siteler de pinekliyoruz.Popüler sosyal medyalar sitelerin  belli başlıları   Facebook ,twitter instagram,snapchat ,watsapp vs vs..Bu popüleretisi güçlü ,ses getirici olan hatta ülkelerin gündemine müdahale eden bu siteleri inceleyelim istedim.

 

İlk incelemek istediğim Dünyanın en popüler sosyal medya sitesi FACEBOOK 04 Şubat 2004 tarihinde kurulmuştur. Kurucusu Mark Zuckerber.  Şuan dünyada 1 ,5 milyar kullanıcıya sahip.Türkiye’de aktif olarak 47 milyon kullanıcısı bulunmaktadır.Facebooka ben faciabook diyorum :) Çünkü kullanmasını bilmeyen veya yanlış kullanılırsa facialara kapı açıyor ne yazık ki… Facebook’ta ki bazı durumlarda  sanki bizim millete has hareketleri görmek mümkün…Kullananlar bilir mesela dürtme durumu var…Hatırlarım eskiden insanlar( tabi hala var) birisini uyarmak,ikaz etmek için dirsekleriyle veya eliyle koluyla dürterlerdi.’’Bak kim geçiyor(dürterek)’’,şşt baksana yahu(dürterek).Tabi Facedeki dürtme ile bahsettiğim dürtme hadise bakımından farklı olsa da ama içerik bakımından ‘’uyarmak,ben buradayım ‘’demek anlamında eküriler.

 

 

Gelelim fotoğraf paylaşım ağı İNSTAGRAM’a.Kurucusu Kevin Sytrum ve Mike Krieger.Kuruluş 2012 yılları.Kullanıcı sayısı 500 milyon..İnstagram kelime anlamını araştırdım ölçtüm tarttım çok bir şey bulamadım.Şahsen kelimeyi parçalama yolundan giderek hece hece bölüp bir şeyler bulabilmeyi umut ettim.İNS- hecesi tek başına hiçbir anlam içermiyor fakat İN’S (kesme işareti) koyunca ‘’yıllar’’manası ortaya çıkıyor.İkinci hece olan -TAG-:anlamca etiketlemek,etiket.Son hece RAM anlamca veri deposu,veri depolanan yer…Şimdi bu bütün anlamları birleştirip karışık çorba usulünde menümüzü hazırlarsak FOTOLARI ETİKETLE SONSUZA DEK DEPOLANSIN diye bir karşılık versek yeridir :)

 

 

İNSTAGRAM da yine sanki bizim insanımızdan esinlenerek kurulmuş paylaşım sitesi gibi…Hatırlarım çocukluğumda fotoğraf çekilir çıkarttırıp albüme koyardık.Albümdeki  fotoları arkadaş ,eş,dost,akraba gösterirdik.Aynı instagram da gibi anılarımızı onlarla paylaşırdık.(Hey gidi günler hey sanırım M.Ö  bilmem kaçıncı yüzyıldı  :)

 

 

Başka bir sosyal site TWİTTER…Kurucusu  Evan Willams Biz Stone ,Noah Glass.Kullanıcısı sayısı 350 milyon civarında..Twitter kelime anlamı cıvıltı cıvıldamak ..Emimin çok kişi bilmiyor veya duymamıştır.Bu sosyal ağda yine bizim milletimizden esinlenmiş sanki…Cıvıltı cıvıldamak insan diline uyarladığımız da dedikodu,bıdı bıdı konuşmak sözleriyle paralelleşiyor.Yani dedikoduyu,konuşmayı seven bir millet olduğumuzdan twitter da bunu anlamış olmalı ki ismini şeklini kurulma amacını bu şekilde yapmış.Tabi bir önsezi ve yaklaşım gerçeklik muallakta …

 

 

Gördüm ki bize ait bizim yaşantımızdan kesitleri almışlar , geniş kitlelere hitap eden  ve ses getiren sosyal ağlar kurmuşlar.Biz sadece kullanmasını biliyoruz.:)Yani elalem bize bakıyor sonra sosyal ağ yapıyor. Acaba bizde onların yaşantılarına bakarak bir sosyal medya ağı mı kursak.Çoğumuzun bilmediği ve benim de yeni öğrendiğim  bize ait siteler var paylaşmak isterim….quup.com,freelyshout.com,hocam.com,takiplen.com….

 

 

Sosyal Ağ ve medya da insanlar düşüncelerini daha geniş kitlelere duyurmaya çalışmaktadırlar. Tarihsel gelişimden bugüne kadar hep iletişim içinde olan insanlar çağımızda sosyal ağlarla iletişimle sosyalleşme düşüncesi içine girmişlerdir. Fakat sosyalleşme takipçi sayısı, beğeni sayısı gibi durumlarla örtüşmemelidir. Bu bir hastalıktır. Sosyal insan konuşan, tartışan, okuyan ve bilgiyi arayan kişi olmalıdır.

 

İŞİN ÖZETİ SOSYALLEŞELİM DERKEN RUHSUZLAŞMAYALIM

 
Etiketler: İKİ, FARKLI, KONU,
Yorumlar
Haber Yazılımı sanalbasin.com üyesidir